Csak úgy megjegyzem , aki máig is a 6310-es modellhez ragaszkodik, tudja ez az egyetlen amely nem fülelhető le. Sok komoly embernek, maffiózónak ilyenje van, abban a hítben, hogy nem tudják lehallgatni. Van egy rossz hírem, ez már régen nem igaz. Fejlődött a tudomány. Viszont van a gyártóknak egy olyan adapter amely két mobil között képes rejtjelezni a a párbeszédet. S ha jól tudom ezt éppen az FBI és a CIA forgalmazza. Lehet, hogy van ezekben is robbanó, csipogó. Szóljanak , ha kell valakinek ilyen.
Noha manapság minden eddiginél nagyobb tudással, több funkcióval bíró, szuper fényképeket készítő, 4K-ban videózó, mesterséges intelligenciával megtámogatott csúcstelefonokkal van tele a piac, és szinte minden kategóriában, mindenféle igényekre adódik egy sor alternatíva, a mobiltelefon hőskora sokunk számára mégis inkább a kilencvenes évek vége, a kétezresek eleje. Hiszen annyira sokszínű volt, annyira különböző készülékek alkották a választékot, és egyúttal minden nagyon újszerű volt.
Többek közt ebbe a korszakba is visszautazhatunk majd a finnországi Aalto Egyetem által életre hívott Nokia Design Archive segítségével. Az adatbázis a kilencvenes évek közepétől egészen 2017-ig vonultatja majd fel nemcsak azokat a Nokia mobiltelefonokat, amiket jól ismerünk és szívesen emlékszünk rájuk vissza, hanem olyan koncepciókat, prototípusokat, amiket korábban soha nem láttunk.
A tervek szerint mintegy húszezer objektumot és 959 gigabájtnyi adatot dolgoznak fel, a projekthez tervezők, történészek és tudósok is hozzáteszik a magukét. Az egyetem egyik kutatója, Kaisu Savola szerint volt idő, amikor a Nokia nagyjából olyan erős pozícióval büszkélkedhetett, mint manapság az Apple vagy a Samsung, így tehát van mit megmutatni.
Ráadásul nagyon jó hír, hogy a gyűjtemény megtekintéséhez nem kell Finnországba utazni, sőt még csak pénzt kiadni sem. Minden ingyenesen elérhető lesz az Aalto Egyetem weboldalán január 15-től.