Avi/ujkelet.live

A háború 491. napja: A Hamász terrorszervezet szombaton délelőtt végrehajtotta a túszalku ötödik körét, szabadon engedve három izraeli túszt, Or Levyt (34), Elijahu Sarabit (53) és Ohad Ben Amit (56).

Családjaikat és az egész országot sokkolta, hogy milyen borzalmas állapotban szabadult a három férfi.

Balról: Ohad, Or és Eli a fogság előtt és a szabaduláskor

Joáv Gallant volt védelmi miniszter X-en emlékeztetett, hogy a túszok egészségi állapotának romlása Izrael számára régóta ismert volt.

Az izraeli biztonsági erők a triót először a Re’imben lévő befogadó komplexumába szállították, ahol találkozhattak családjaikkal.

Ohad találkozása feleségével, Razzal és tesvérével, Kobival. ,,El se hiszem. Milyen jóképű vagy, szeretlek” – mondta Raz Ohadnak, miközben megölelték egymást. A lányaival folytatott videohívásban Ohad azt mondja: ,,Örömet, örömet okoztok nekem”.

Ort szülei és testvére fogadta. Hároméves kisfia, Almog már szintén nagyon várja a találkozást. Feleségét meggyilkolták a mészárlás alatt.

Geula, Or édesanyja a következőt nyilatkozta a KAN közrádiónak: ,,Or Eli Sarabival volt, és mindketten végig el voltak vágva a külvilágtól. Nem volt biztos benne, mi történt a párjával, Einavval. Nagyon aggódott, de nem volt információja. Azt hitte, Hersht és Almog Szaruszit szabadon engedték.”

,,Nagyon sovány. Csak annyit mondott, hogy rettenetesen hiányolt minket, főleg Almogot [a kisfiát]. Egy videohívásuk már volt. Almog megkérdezte: ‘Miért voltál el ilyen sokáig? Mikor láthatlak?’”

Or a többi rokonnal a kórházban:

Elit édesanyja, Chana és testvére, Osznat fogadta. Nem tudott arról, hogy feleségét és két tinédzser lányát lemészárolták, testvérét pedig a fogságban megölték.

A Hamász ma a színpadon arra kényszerítette Elit, hogy jelentse be, hogy hazatér feleségéhez és két lányához.


Az alku másik része: Izrael ma 183 terroristát enged szabadon a három izraeli túszért cserébe. 18 életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt, 54 hosszú távú börtönbüntetésre ítélt foglyot és 111 gázait, akiket a Gázai övezetben végrehajtott manőver során tartóztattak le.

  • 42 terroristát engednek szabadon Júdea és Szamáriába.
  • 20 gázai terroristát engednek szabadon Gázába.
  • 7 életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt foglyot külföldre deportálnak.
  • 3 terroristát engednek szabadon Kelet-Jeruzsálembe.

A megállapodás szerint minden 50 év feletti izraeli után 30 terroristát engednek szabadon, közülük három életfogytiglanira ítélt foglyot. A humanitárius listán szereplő túszért 12 életfogytiglani foglyot és 111 gázai foglyot engednek szabadon. Sarabi és Ben Ami 50 év felettiek, Levy pedig a humanitárius listán szerepel.


Az őrszemnők mesélnek: Az öt őrszemnő egyike, akit szabadon engedtek a Hamász fogságából, azt mondta családjának, hogy „a terroristák folyamatosan vallatták. Kérdéseket tettek fel nekünk a hadseregről, a családról, hol szolgáltak a rokonok a hadseregben, hogy hírszerzési infókat szerezzenek” – jelentette a 12-es csatorna a héten.

„A terroristák minden módon bántalmaztak minket. Lelkileg bántalmaztak minket. Azt mondták nekünk, hogy elfelejtettek minket, hogy már senki sem akar minket, hogy olyanok leszünk, mint Gilád Salit, legalább öt évig itt leszünk.”

  • Gilád Salitot a katonai szolgálata közben 2006. június 25-én egy határokon átnyúló rajtaütés során rabolták el a Hamász terroristái. 
  • A Hamász 2011. október 18-án 1027 izraeli börtönben ülő terroristáért cserébe végül hajlandó volt szabadon engedni Salitot. Izraelben a fogolycsere megállapodás mind a mai napig viták tárgyát képezi.

„A Hamász egyik magas rangú tisztviselője vigyázott ránk – és lakásról lakásra költöztetett minket, mi pedig vele laktunk. Amikor a televízióban láttuk azokat, akik ellenezték a megállapodást – az kiborított minket, olyan érzés volt, mintha a kormány cserbenhagyna minket.”

,,Amikor láttuk a tévében a tüntetéseket, az nagy erőt adott nekünk.”

A családja aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a túsz férfiak min mehetnek keresztül: Ha ezt élték át a fiatal lányok, képzeljétek el, mit tesznek a férfiakkal.

Eli Albag tegnap elárulta a 12-es csatornának, mit mondott neki lánya, Liri, az őrszemek egyike a túszok szabadoulására szólító tüntetésekről: ,,Azt mondta: ‘Amikor láttam a tüntetéseket, erőt adott az élethez, okot az életben maradásra’.”


Cserbenhagyottak: A sokkoló képek után ismét előkerültek a héten bemutatott interjúk Joáv Gallant menesztett védelmi miniszterrel, aki többek között kijelentette, hogy a kormány nem tett eleget a túszok hazahoztala érdekében.

A következőt nyilatkozta Nadav Ejalnak, a Yedioth Ahronoth újságírójának a túszalku kapcsán:

,,Ez a képlet áprilisban került az asztalra. Ez egy hadikabinet megbeszélés volt, amelyen egyhangú döntés született. Mandátumot kaptak a tárgyalások keretének formálására. Az ügylet célja 33 (túsz – a szerk.), és a tárgyalások részeként ez 18-ra csökkenthető. És ebben teljes egyetértés volt az egész védelmi szervezet és az összes miniszter között. A miniszterelnök pedig elfogadta. Ez délután volt, pészach és szukkot között.”

Ekkor azonban valami nagyon szokatlan történt.

,,Néhány órával később, estefelé általános kormánymegbeszélést tartottak, és [Becalel] Szmotrich pénzügyminiszter [szélsőjobboldali Vallásos Cionizmus] belépett, és azt mondta: ‘Van egy megállapodás 18-ról, és mi kilépünk a kormányból, ha ez megtörténik’. Egyáltalán nem lett volna szabad tudnia erről. A miniszterek nem értették, miről van szó.”

Ejal: Ez nagyon fontos. Ha jól értem – Izrael Állam számára egy minimális álláspontot határoztak meg a tárgyalásokon, ami az volt, hogy legalább 18 túsz szabadon bocsátása nélkül nem lesz alku. Ez államtitok, amiről érthető okokból senki nem tudhat, nehogy a Hamász ne adj isten, ne 18-at adjon meg végleges számként. Néhány órával a minimális szám megállapítása után egy korlátozott számú ülésen, kiszivárogtatták a pénzügyminiszternek, aki ezt a kabinet közgyűlésén bejelentette.

,,És néhány órával később megjelent a médiában. És az ott közzétett szám 18 volt. Ez a Sabak képviselői és az egyiptomiak közötti tárgyalások alatt történt. Kaptam egy jelentést, miszerint a Netzarim-folyosóra és a 33 túsz célszámra vonatkozó döntésünket követően az egyiptomiak azt mondták, hogy áttörés történt. És előreléphetünk. Egy-két nappal később az az információ jutott el hozzánk, hogy a Hamász valójában azt mondja [a közvetítőknek – a szerk.), nekünk 33-ról beszélnek, de az izraeli média 18-ról beszélt, akkor minek 33-ról kötni az alkut? Magyarán, ezt olcsóbban is meg lehet kapni. És az egész összeomlott. És legközelebb május végén, Biden elnök beszédében kelt életre.”

Nadav: De mi történt itt ezzel a kiszivárogtatással?

,,Nem tudom.”

Ejal: Beszélt erről a miniszterelnökkel?

,,Igen. Nem akarok belemenni a részletekbe.”

Gallant nem akarta kifejteni, de annyi lejött anno, hogy Netanjahu felhívta, és döbbenten (valódi vagy hamis, a vélemények eltérőek) közölte vele, hogy minden gallyra ment, most, hogy a médiába kiszivárogtak a dolgok, és ezért ,,meg kell változtatni a tárgyalócsoport mandátumát”. Válaszul Gallant követelte Beni Gantz bevonását a vonalba, és közölte Netanjahuval, hogy ha visszavonja, vissza kell menni, és szavazni kell róla a hadikabinetben. Netanjahu visszatáncolt. A biztonsági szervezet azt gyanította, hogy Netanjahu saját emberei szivárogtattak Szmotrichnak, hogy meghiúsítsák az alkut. Ezt gondolták Washingtonban is.

Gallant: „Ezt az alkut Biden elnök beszéde után is meg lehetett volna kötni – miután a megállapodás mindkét részében megegyeztünk. Az úgynevezett 8. és 14. szakaszról. Július 3-án a Hamász erre reagált. Azt mondtam a túszok családjainak, hogy megérettek a körülmények. És hiszem, a feltételek már akkor megérettek. Erre a válaszra nem reagáltunk. Nem válaszoltunk július 28-ig. Július 28-án hozzáadták a Philadelphi-folyosót (Izrael feltételeként – a szerk.). Tényleg azt mondtam Netanjahunak: Ha a Hamász azt a választ adja, hogy készen áll, és mi nemleges választ adunk, akkor azt másnap adjuk meg. Minek pazarolni három hetet? Minek vesztegetni az időt? Ezt gyorsan meg kell tennünk.”

,,A gyakorlatban több túszt kaphattunk volna ugyanazért az alkuért, alacsonyabb áron. A gyakorlatban, amit ma látsz és ami júliusban volt, ugyanaz.”

https://anchor.fm/s/51fceecc/podcast/rss

The post Egy ország sokkban first appeared on Új Kelet Live.