Avi/ujkelet.live
A háború 508. napja, északi front: Az Izraeli Védelmi Erők reggel közölte, hogy elfogókat indított egy gyanús légi célpontra a Golán-fennsík térségében. Mint röviddel később kiderült, téves riasztásról volt szó.
A Golán déli részén négy közösségben aktiválták a szirénákat a lehulló repeszek miatti aggodalomból. Sérülésről nem érkezett jelentés.
Szíria: Tüntetésekre került sor tegnap Dél-Szíria több pontján, miután Binjámin Netanjahu miniszterelnök követelte, hogy a Damaszkusztól délre fekvő területet demilitarizálják, és ne engedjék az új szíriai rezsim erőinek, hogy megvessék ott a lábukat.
Még a dél-szíriai drúz közösségben is, mellyel kapcsolatban Netanjahu kijelentette, hogy Izrael nem tűr el semmilyen fenyegetést vele szemben, vannak, akik tiltakoztak Netanjahu ellen. Egy szíriai forrás, aki korábban a lázadó erőket irányította a térségben, a KAN közszolgálati műsorszolgáltatónak azt nyilatkozta, hogy ,,amit Izrael tesz, az árt a szíriai népnek és az országok közötti kapcsolatoknak”.
Egy dél-szíriai újságíró így nyilatkozott a régióban uralkodó hangulatról: „Netanjahu legutóbbi kijelentései nagyon felkavaróak voltak, és nem volt semmi ok, hogy ilyeneket mondjon. Az izraelieknek nincs joguk belépni Szíria területére.” Szerinte ,,nincs Hezbollah és nincs Irán Szíria területén”.
Behatolás: A Holt-tenger térségébe való beszivárgás gyanújáról szóló jelentést követően az izraeli erők a határ közelében hajnalban letartóztattak két gyanúsítottat, akik Jordániából léptek be Izraelbe. A gyanúsítottakat átadták a biztonsági erőknek. Az izraeli erők körében sérülés nem történt.
A túszalku: Az első szakasz kiterjesztésére tett kísérlet részeként a második szakaszról való tárgyalások megkezdése előtt Izrael meg akarja hosszabbítani a meglévő megállapodást további 42 nappal – anélkül, hogy a háború befejezéséről tárgyalna, jelentette tegnap este a KAN közszolgálati műsorszolgáltató. Egy izraeli forrás szerint a megállapodás meghosszabbítása során tárgyalásokat folytatnak a megállapodás második szakaszáról és a háború befejezéséről.
Izrael célja, hogy a túszok szabadon bocsátása szakaszosan folytatódjon a megállapodás meghosszabbítása során. A részleteket ismerő források azonban kételkedtek abban, hogy a lépés a Hamász terrorszervezetnek adott jelentős kompenzáció nélkül végrehajtható.
Mindeközben a közvetítők tárgyalnak Izraellel és a Hamásszal a jelenlegi válság megoldásáról, miután Izrael szombat óta késlelteti palesztin foglyok szabadon bocsátását a hat elengedett túszért cserébe. Izrael ragaszkodik ahhoz, hogy addig nem engedi szabadon a foglyokat, amíg nem kap garanciát arra, hogy nem lesz „ceremónia” a halott túszok átadásakor a Vöröskeresztnek.
- A megállapodás első szakaszában négy túsz maradt, akik a Hamász szerint már nem élnek: Iccik Elgarat, Ohad Jahalomi, Slomo Manszúr és Tsachi Idan. Hivatalos megerősítés egyelőre csak Slomo Manszúr esetében van.
- A négy holttestet a megállapodás szerint csütörtökön kell kiadja a Hamász Izraelnek.
A 12-es csatorna tegnap este arról számolt be, hogy a következő 24 órában két halott túszt Egyiptomba szállítanak, és Izrael szabadon enged 301 biztonsági foglyot, akiknek szombaton kellett volna szabadulniuk. Ezután még két halott túszt kiadnak, cserébe újabb 301 biztonsági fogolyért.
A 13-as csatorna tegnap esti riportja szerint a Sabak belbiztonsági szolgálat vezetője, Ronen Bar és a hadsereg elraboltak felkutatására irányuló titkosszolgálati erőfeszítéseit vezető Nitzan Alon tartalékos vezérőrnagy figyelmeztette Netanjahu miniszterelnököt, hogy a terroristák elengedésének késleltetése károsíthatja a túszalku folytatását.
A szombaton hazatért hat túsz egyike azt mondta, a Hamász terroristái értesültek az Izraelben történtekről, követték a politikusok kijelentéseit, megnyilvánulásait. Itamar Ben-Gvir volt nemzetbiztonsági miniszter biztonsági foglyokról szóló nyilatkozata a túszok körülményeinek romlásához vezetett.
Radar alatt tartott találkozó: A KAN tegnap este arról számolt be, hogy Netanjahu miniszterelnök egy radar alatt tartott izraeli látogatás keretében találkozott az Egyesült Államok Központi Parancsnokságának (CENTCOM) vezetőjével, Michael Kurilla négycsillagos tábornokkal.
Kurilla gyakran látogat Izraelbe, de ezúttal nem jelentették az érkezését. Egy biztonsági ülésen találkozott a miniszterelnökkel, valamint a védelmi szervezet más tisztségviselőivel, köztük Iszrael Katz védelmi miniszterrel.
The post Riadó, túszalku, figyelmeztetés és düh Szíriában first appeared on Új Kelet Live.