ujkeletlive

Katar-gate – a miniszterelnök szerint politikai boszorkányüldözés

Azt követően, hogy tegnap reggel felgyorsultak az úgynevezett Katar-gate vizsgálat eseményei a Lahav 433 (izraeli FBI) letartóztatta Binjámin Netanjahu miniszterelnök két tanácsadóját, Jonatán Urichot valamint Eli Feldsteint, végül a miniszterelnököt is beidézték meghallgatásra.

Urich és Feldstein egyelőre őrizetben maradt, a Rison Lecioni Bíróságon a rendőrség ma reggel fogja kérni őrizetbe vételük meghosszabbítását. Emellett, két további gyanúsítottat – egy újságírót és egy üzletembert, akiknek a nevét még nem hozták nyilvánosságra, és szintén tegnap vitték be kihallgatásra, – öt napra házi őrizetbe helyezték.

  • Emlékeztető – Urich Netanjahu miniszterelnök közeli tanácsadója, Feldstein pedig volt katonai szóvivője. A Katar-gate néven vizsgált bűncselekmények: külföldi ügynökkel való kapcsolattartás, pénzmosás, a vesztegetés, csalás és bizalommal való visszaélés.
  • Feldstein és Urich neve emellett a Bild-nek kiszivárogtatott titkos dokumentumok ügyében is felmerült. Feldstein ellen korábban vádat is emeltek az ügyben, tegnap házi őrizetben volt, amikor letartóztatták a Katar-gate gyanúsítottjaként.

A miniszterelnököt hétfői korrupciós perében zajló tanúvallomása közben, Gali Baharav-Miara főügyész jóváhagyásával idézték be a Katar-gate ügyben, ezért a bíróság a vártnál korábban befejezte a tegnapi meghallgatást.

A nyomozók kamerákkal és hangrögzítővel hivatalában vették fel Netanjahu vallomását. A kihallgatás elején ügyvédje, Amit Hadad és kabinetfőnöke, Tzahi Braverman is jelen volt a szobában, de egy idő után egyedül kellett hagyniuk a miniszterelnököt.

  • Tzachi Bravermant, Binjámin Netanjahu miniszterelnök kabinetfőnökét korábban szintén a Lahav 433-as egység hallgatta ki a háború alatti kabinetülések protokolljainak megváltoztatásának gyanúja, és bizalommal való visszaélés miatt.

A tegnapi felgyorsult események fényében a nyomozók úgy vélik, hogy sikerült megalapozniuk számos gyanút, Urich és Feldstein estében, hozzátettéve, hogy „az ügy meglepő ütemben halad előre.”

Vallomástétele után Netanjahu Telegramon közzétett videóban élesen bírálta a bűnüldöző szerveket, miközben két tanácsadója elleni letartóztatása révén, Urichot, és Feldsteint „túszoknak” nevezte.

Amint felkértek, hogy tegyek vallomást, azt mondtam: ‘felszabadítom az időbeosztásomat. Most akarok vallomást tenni. Most! Egyetlen percet sem akarok várni. A rendőrség azt mondta, hogy négy órára van szükségük, de egy óra után elfogytak a kérdéseik. Tartottak egy másfél órás szünetet, majd visszatértek tíz percre. Azt mondtam ‘mutassatok anyagot. Mutassatok valamit.’ És nem volt semmijük, amit megmutathattak volna,” – állítja a miniszterelnök, majd tovább folytatva, kijelenti – „megértettem, hogy ez egy politikai nyomozás, de nem tudtam, hogy ennyire, hogy Urichot és  Feldsteint túszként tartják fogva.”

Miközben a miniszterelnök hivatalának két őrizetbe vett munkatársának helyzetét a Hamász által a Gázai övezetben fogva tartott 59 túszok helyzetéhez hasonlítja, kijelenti -„ez egy politikai hajtóvadászat, amely a Sábák vezetője menesztésének megakadályozását, és egy jobboldali miniszterelnök bukását célozza.”

Az övezetben fogvatartottak családjai felháborodtak a miniszterelnök tegnapi szerencsétlen szóválasztása miatt – „Netanjahu összekeverte a dolgokat. Emlékeztetőül: a valódi túszok 59 fivérünk és nővérünk, akiket már 542 napja tartanak fogva a Gázai övezetben. Jobb lenne, ha szakítana időt ránk, a túszok családtagjaira való odafigyelésre,” – áll a túszok kiszabadítását támogató fórum közleményben.

Ezenkívül, a gázai túszok felháborodott családtagjai számos nyilatkozatban ítélték el a miniszterelnök összehasonlítását, többek között Jarden Bibasz nővére, Ofri bejegyzésében azt írja – „megint összekeverted a dolgokat. Nem a tanácsadóid, hanem 59 túsz vár arra, hogy hazahozd őket.”

Az október hetedikén elhurcolt Aviv Acili holttestét a terrorszervezet tartja fogva, rokona Boáz Acili szintén elítélte a tegnapi nyilatkozatot, mondván – „Netanjahu azt állítja, hogy Feldstein és Urich, akiket a Sábák hallgat ki, politikai boszorkányüldözés túszai. Várj egy pillanatot – ugyanaz az Urich és Feldstein, akik hamisított dokumentumokat csempésztek be a német ‘Bild’ újságnak, hogy megakadályozzák az igazi túszok szabadon bocsátását? Azokét, akiket a te gázai háborúd ölt meg?” – tette hozzá.

Eközben folytatódtak a tüntetések A központi helyszíneken, ahogyan az összecsapások is a rendőrséggel. Tegnap tizenkét tiltakozót tartóztattak Jeruzsálemben a kormányellenes és a túszalku megállapodást támogató tüntetésen. A letartóztatottak között volt parlamenti képviselő, valamint egy korábban kiszabadított túsz Arbel Jehud rokona.

A fogságban meggyilkolt Itái Szvirszki testvére, Merav szintén felszólalt az egyik tüntetésen, mondván : „azért vagyok itt, hogy kiáltsak, – jelenleg 59 férfit és nőt – köztük 24-et, akik még élnek – áldoz fel, és hagyja sorsukra egy bűnöző kormány, amely nem hajlandó felelősséget vállalni és megtenni az egyetlen dolgot, ami mindenkit visszahozhat – véget vetni a háborúnak.”

Politika – harc a hatalomért a koalícióban

Azt követően, hogy Itamar Ben-Gvir (Ocma Jehudit) nemzetbiztonsági miniszter ki – be lépett a kormányból, visszatérését követően a legutóbbi választásokon közös listán induló Becalel Szmotrich (Vallásos Cionizmus) pénzügyminiszterrel vitába keveredett a közös listáról korábban kiváló frakciója mandátumai számát illetően.

A legutóbbi 2022-es választásokon a Vallásos Cionizmus, az Ocma Jehudit és a Noam egy listán indultak, és 14 mandátumot szereztek. A közös lista sorrendje alapján a Vallásos Cionizmus hét mandátumot, az Ocma hatot, míg a Noam egy mandátumot kapott. Amikor azonban Ben-Gvir úgy döntött, hogy lemond a kormányból frakciójának többi tagjával együtt, Amihaj Elijahu is lemondott miniszteri posztjáról, aminek következtében (ellenzékben) visszatért a Kneszetbe, így kiszorította Szmotrich frakciójából Cvi Szukotot, aki ilymódon kiesett a parlamentből. Ilymódon megváltozott a képviselők egyensúlya: a Vallásos Cionizmusnak hat képviselője maradt, míg az Ocma Jehuditnak hét lett. Visszatérése után a kormányba, az egyik Ocma miniszternek le kellene mondania, hogy helyreálljon az eredeti mandátumszám.

Szmotrich célja, hogy visszaállítsa a Vallásos Cionizmus frakció eredeti méretét az Ocma Jehudithoz képest, azaz hét képviselő hat ellen, amit a norvég törvény biztosította különböző lemondások révén oldható meg.

Az Ocmának három minisztere van: Itamar Ben-Gvir, Jichák Waszerlauf és Amihaj Elijahu. Amihaj Eliyahu már lemondott a Kneszetben betöltött mandátumáról a norvég törvény alapján, így ezt nem teheti meg újra. Jichák Waszarlauf pedig egy adminisztratív ok miatt két finanszírozási egységet kap képviselőként, amit az Ocma Jehudit semmilyen körülmények között nem akar elveszíteni. Hátramaradt még Ben-Gvir, de az Ocma álláspontja szerint, ha lemondana miniszteri kinevezéséről a Legfelsőbb Bíróság könnyebben eltávolíthatja az ellene benyújtott petíciók alapján.

Az Ocma Jehudit javaslata szerint, egy másik képviselőjük, Limor Szon Har-Melech vagy Cvika Fogel, kinevezésre kerülne egy „semmilyen ügyekért felelős miniszteri” pozícióba, cserében le mondhatnak parlamenti mandátumukról, lehetővé téve Szukot visszatérését a Kneszetbe. Így Ben-Gvir pozíciója nem kerülne veszélybe, és az Ocma Jehudit sem veszítene finanszírozási lehetőségeket.

Szmotrich azonban ellenezte ezt a javaslatot, még akkor is, ha csak egy formálisan „semmilyen ügyekért felelős miniszteri” kinevezésről lenne szó, mivel ez azt jelentené, hogy tovább erősíti  Ben-Gvir frakcióját a kormányban.

A Vallásos Cionizmus vezetője végül úgy döntött, hogy lemond pénzügyminiszteri tisztségéről, így visszatérne a Kneszetbe, majd ezt követően ismét kinevezik pénzügyminiszterré.

Amennyiben Szmotrich visszatér a Kneszetbe képviselőként, úgy kiszorítja Jichák Krojzert az Ocma Jehuditból, ami felborítja a bírákat kiválasztó bizottság összetételét ez utóbbi tagsága miatt. Krojzer menesztése újabb feszültséget eredményezne a koalícióban az új tag kiválasztása révén, míg az ellenzék szavazatai egyetlen jelöltet erősítve rossz irányba billentheti az egyensúlyt, és a legrosszabb esetben a koalíció elveszítheti vétó jogát a bizottságban.

A kormány ilyen irányú aggályait figyelmen kívül hagyva Szmotrich mégis a kilépést választotta, ami 48 órán belül lép hatályba, nyilvánvalóan azzal a célzattal, hogy megbüntesse az Ocma vezérét, amiért nem hajlandó megoldani a vitás mandátumok ügyét.

The post Katar-gate – Netanjahu a túszokhoz hasonlította hivatalának letartóztatott munkatársait first appeared on Új Kelet Live.