ujkeletlive

Az amerikai árukra kivetett tarifák eltörlése nyomán a változás jelentéktelen, mivel az importtermékek 98 százaléka eleve vámmentes

A Fehér Ház szóvivője megerősítette, hogy Donald Trump elnök széleskörű vámjai várható mai bejelentésüket követően azonnal hatályba lépnek a Mexikóból és Kanadából származó árukra, valamint az autókra már bejelentett tarifákkal együtt.

Az amerikai elnök várhatóan helyi idő szerint a késő esti órákban fogja bejelenti a „felszabadítás napjának” nevezett széleskörű vámemelését, ami bizonyos esetekben akár 20%-os mértékű is lehet. A nagy bejelentés előtt alig egy nappal Becalel Szmotrich pénzügyminiszter abban a reményben, hogy az elnök kivételt tesz Izraellel, eltörölte az amerikai  áruk vámját.

A döntés Binjámin Netanjahu miniszterelnökkel, és Nir Barkat gazdasági miniszterrel történt egyeztetés után került bejelentésre, és bár Szmotrich már vonatkozó rendeletet, hatályba akkor fog lépni, ha a Kneszet pénzügyi bizottsága jóváhagyja. 

A vámköteles amerikai importtermékek többsége mezőgazdasági áru, és az ebből származó illeték éves szinten nagyjából 42 millió sékel bevételt jelent. Ilymódon a tarifák eltörlésének gazdasági jelentése elhanyagolható, inkább az elnök elvárásaihoz igazított diplomáciai gesztusnak felel meg abban a reményben, hogy Trump hasonló döntést fog hozni. 

  • 2024-ben az Egyesült Államokba irányuló áruexport mértékét 17,3 milliárd dollárra, míg a szolgáltatások exportját 16,7 milliárd dollárra becsülték.

Az ügy előzményeként, múlt hónap végén Szmotrich levélben jelezte kérését Barkat, illetve Avi Dichter mezőgazdasági miniszterek felé, miszerint csökkentsék a vámokat illetékességi területükön, majd végül tegnap aláírta a vámok teljes eltörléséről szóló rendeletet. A pénzügyminiszter levelében utalt a várható amerikai vámemelésre, megjegyezve azt is, hogy az Egyesült Államokból importált termékek 98%-a tulajdonképpen jelenleg is vámmentes.

A héber médiának (Ynet) nyilatkozó magas rangú gazdasági kormányzati tisztviselő elismerte, hogy a rendelet jelentéktelen, mivel az Egyesült Államokból érkező, több milliárd sékel értékű import eddig is vámmentes volt, ami ezután következik, hogy az egyébként nem jelentős amerikai mezőgazdasági termékek – főként borok, és burgonya behozatala éves szinten körülbelül félmilliárd sékel értékben szintén vámmentes lesz.

Ettől függetlenül, a pénzügyminiszter és gazdasági miniszter mellett a miniszterelnök a rendeletet a gazdaság számára jelentős előrelépésnek nevezte, ami az izraeliek megélhetési költségeit számottevően fogja csökkenteni, mondván – „az amerikai áruk vámjának eltörlése egy újabb lépés abban a politikában, amelyet kormányaim már egy évtizede folytatnak: a piac megnyitása a verseny előtt, a gazdaság sokszínűségének növelése és az élet megélhetési költségeinek csökkentése érdekében. Az izraeli gazdaság és polgáraink számára nyújtott gazdasági előnyök mellett ez a lépés tovább erősíti Izrael és az Egyesült Államok közötti szövetséget és kapcsolatokat.”

Eközben, a mezőgazdasági szövetségek vezetői bejelentették, hogy ellenzik a vámok eltörlését. Az Izraeli Mezőgazdasági Szövetség elnöke, és a Mosáv Mozgalom főtitkára – Amit Jifra, valamint Uri Dorman, az Izraeli Mezőgazdasági Szövetség főtitkára közös nyilatkozatban tiltakoztak a határozat ellen – „ez a lépés katasztrofális hatással lesz a helyi mezőgazdaságra és Izrael állampolgárainak élelmiszerbiztonságára. Éppen most, október 7. után, meg kell értenünk a mezőgazdaság minden egyes barázdájának fontosságát, és meg kell erősítenünk a határ mentén élő gazdákat.”

Hasonlóan vélekedik a Tejtermelők Szövetségének vezetője, Dagan Jarel, mondván -„az elmúlt időszak eseményei bebizonyították, hogy a nemzeti és élelmezési biztonság elválaszthatatlan a mezőgazdaságtól és a települések fenntartásától. Miközben az izraeli tejtermelők már másfél éve hősiesen teljesítik küldetésüket: biztosítják a folyamatos tejellátást a családok számára, és fenntartják a határ menti, elhagyott településeket, az amerikai tejtermékek vámjának eltörlése a hazai tejtermelő gazdaságok bezárásához és az izraeli tejipar tönkretételéhez vezethet. Egyetlen döntéssel Izrael eldobhatja az újjáépítés és a jövő reményének utolsó cseppjét – éppen most, amikor az izraeli tejtermelők csodával határos módon talpra álltak a pusztításból, és teljes kapacitással működnek a helyreállítás és növekedés érdekében. Most van itt az idő, hogy felelős nemzeti döntést hozzunk, és biztosítsuk az izraeli tejtermelés és ellátás folytatását, amely ma minden eddiginél inkább nemzeti értéket képvisel.”

A gazdákat képviseletével ellentétben Dr. Ron Tomer, az Ipari Szövetség elnöke így tűnik egyet ért a kormány döntésével, és úgy véli, hogy Izrael mentesülni fog Trump új vámintézkedései alól, – „az izraeli export várhatóan inkább nyertese lesz Trump elnök új vámrendszerének, mivel a szabadkereskedelmi megállapodás miatt valószínű, hogy Izrael kimarad az új vámok alól, és azon kevés országok egyike lesz, amelyek exportőreit nem sújtják amerikai tarifák.”

Trump hivatalba lépése után jelentős kereskedelmi változásokat kezdeményezett, mint például a Kanadából és Mexikóból származó árukra szinte azonnal kivetett vámok, amelyeket ugyan ideiglenesen befagyasztott, valamint az importált autókra kivetett illetéket, amelyek szintén holnap lépnek hatályba, együtt az általános vámokkal, ez utóbbiak mértéke a Washington Post szerint akár a 20%-ot is elérhetik.

Diplomácia – kritika és kiigazítás

Izrael washingtoni nagykövete, Jechiel Leiter múlt héten az Atlanti Tanács zárt ajtók mögött zajló tájékoztatóján erős kritikát fogalmazott meg a Biden-kormányzat gázai politikáját illetően.

Az Axiosnak nyilatkozó izraeli és amerikai források szerint egy adott ponton feszült szóváltás alakult ki Leiter és Joe Biden volt elnök közel-keleti főtanácsadója,Brett McGurk között. Utólag, ugyan McGurk azt nyilatkozta az Axiosnak, hogy a Leiterrel folytatott eszmecsere „barátságos és tiszteletteljes volt,” a jelenlévők szerint azonban „a legszembetűnőbb a nagykövet arrogáns hangneme volt.”

Konzervatív telepesként, és Binjámin Netanjahu miniszterelnök lojálisaként Washingtonba érkező Leiter, a Tanács tájékoztatóján azzal vádolta a Biden-kormányzatot, hogy a háború alatt nem hivatalos fegyverembargót vezetett be Izraellel szemben, és elsősorban a gázai humanitárius helyzetre összpontosított, – állítják a teremben jelenlévő források, hozzátéve azt is, hogy a nagykövet állítása szerint, a Biden-kormányzat kizárólag a Gázába belépő segélyszállító teherautók számát akarta megvitatni Izraellel.

A hallgatóság soraiban helyet foglaló McGurk azonban lehetőséget kért arra, hogy nyilatkozzon, miután Leiter befejezte előadását.

Biztosítani szeretném, hogy a nagykövet tudjon minden részletet arról, mit tett a Biden-kormányzat Izraelért október 7. után,” – mondta McGurk Leiternek, majd részletesen ismertette Biden számos lépését, mint például Izraelbe való érkezését a Szimchát Tóra-i mészárlások után közvetlenül [megjegyzendő, hogy amerikai elnök nem szokott háborúban álló országot meglátogatni], továbbá  repülőgép-hordozók küldése a Közel-Keletre a Hezbollah és Irán elrettentésére, 13 milliárd dollár katonai segítség nyújtása, sürgősségi eljárások alkalmazása a fegyverek szállításának biztosítására, két iráni rakétatámadás leküzdésének segítése, és az Izrael-ellenes intézkedések blokkolása az ENSZ-ben, – emlékezetett a volt elnök főtanácsadója, a jelenlévők szerint. Miután befejezte mondanivalóját Leiter elismerte McGurk helytállását, és személyesen köszönetet mondott neki, de ismételten mellőzte a volt elnököt és kormányát.

The post Megelőzve Trump bejelentését Szmotrich törölte az amerikai árukra kivetett vámokat first appeared on Új Kelet Live.