Avi/ujkelet.live
A háború 583. napja: Az Al-Arabiya Al-Hadath szaúdi csatorna arról számolt be vasárnap, hogy Szalmán bin Abdulaziz szaúdi király meghívta az Öböl-menti államok vezetőit az Öböl-menti államok és az Egyesült Államok közötti csúcstalálkozóra.
Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke a héten a Közel-Keletre látogat, és pont Izraelt hagyja ki az úticélok közük. Egyre inkább úgy tűnik, az amerikai elnök Binjámin Netanjahu miniszterelnökkel való kapcsolata zátonyra futott a két fél közötti mély stratégiai nézeteltérések miatt. Egyre növekvő feszültségek figyelhetők meg közöttük az iráni atomprogram, a gázai háború és a jemeni hútikkal való lépések miatt.
Egy forrás azt nyilatkozta a Kelet-Jeruzsálemben megjelenő Al-Quds palesztin újságnak és az egyiptomi Alghad csatornának, hogy Trump elnök és Mohamed bin Szalmán szaúdi trónörökös közötti, keddi találkozón részt vesz Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke, Joseph Aoun libanoni elnök és Ahmed as-Saraa szíriai elnök.
A forrás megjegyezte, hogy a szaúdi trónörökös javasolta az ötoldalú találkozót, és Trump beleegyezett. A forrás hangsúlyozta, hogy bin Szalmán azt szeretné, ha Trump beleegyezne egy palesztin állam létrehozásába, és hogy ez a szaúdi diplomácia eredménye legyen.
- Johann Wadephul német külügyminiszter izraeli kollégájával, Gideon Sza’arral tartott mai sajtótájékoztatón kijelentette, Németország ellenzi az olyan egyoldalú lépéseket, mint egy palesztin állam létrehozásának kikiáltása.
- Ezek a szavak Franciaország és több európai ország által is támogatott ilyen kezdeményezésről szóló jelentések hátterében hangzottak el.
Egy hivatalos libanoni forrás szerint nincs kilátásban ilyen közös találkozó Aoun libanoni elnökkel. A Palesztin Hatóság forrásai cáfolták a jelentést, azt nyilatkozva a Haaretznek, hogy Abbász jelenleg Oroszországban tartózkodik, és nem tervezi, hogy Rijádba utazik. Ugyanakkor a Reuters hírügynökség azt állította, hogy amerikai tisztviselők a színfalak mögött nyomást gyakorolnak Izraelre, hogy beleegyezzen a gázai tűzszünetbe – ami a szaúdiak feltétele a normalizációs tárgyalások megkezdésére.
Tájékozott források a szaúdi Asharq Al-Awsat csatornának azt nyilatkozták, hogy egyes arab országok azt javasolták Trump elnöknek, hogy kezdeményezze a háború befejezését a régióban tett heti látogatása során, és erőltesse azt Izraelre és a Hamászra.
A források megjegyezték, hogy a javaslat magában foglal egy amerikai kezdeményezést a háború azonnali leállítására, az összes túsz egy körben történő átadására, valamint az izraeli erők ezt követő kivonására a Gázai övezet minden területéről a Hamász leszereléséért cserébe egy meghatározott keret alapján, és nem Izrael követelései szerint, egy helyi közigazgatás létrehozására az övezetben, az övezet újjáépítésének megkezdésére, valamint a politikai megoldás megnyitását célzó lépések megtételére. A források optimizmusukat fejezték ki azzal kapcsolatban, hogy az amerikai fél elfogadja ezeket az ötleteket.
Az Asharqnak nyilatkozó források szerint az Egyesült Államok egy tervet/javaslatot ajánlott a Hamász terrorszervezetnek, amely 10 izraeli túsz szabadon bocsátásával kezdődne a harcok legfeljebb 70 napos beszüntetéséért cserébe, amely alatt a végleges megállapodásról szóló tárgyalások is folynának. Ez az amerikai javaslat abban különbözik az izraeli javaslattól, hogy utóbbi 45 napos ideiglenes tűzszünetről szól.
A források szerint a Trump-kormány közel-keleti megbízottja, Steve Witkoff volt az, aki közölte a közvetítőkkel, hogy az Egyesült Államok elfogadja a Hamász részvételét a Gázai övezet kormányában a háború után – amennyiben a Hamász felhagy a katonai tevékenységével.
Egy Hamász forrás azt nyilatkozta a csatornának, hogy szervezete egy olyan tervet javasolt, amelyben a Gázai övezetet egy független, teljes hatáskörrel rendelkező szakmai szervezet irányítaná. A forrás hozzátette: „Állandó tűzszünetet és az izraeli erők kivonását javasoltuk a Gázai övezetből.” A forrás hangsúlyozta, hogy szervezete felajánlotta az összes izraeli túsz egy körben történő átadását előre meghatározott számú palesztin fogolyért cserébe.
Mindeközben Husszein as-Sejk, a Palesztin Hatóság alelnöke az Al-Arabiyának elmondta, hogy a Palesztin Hatóság szükségből és érdekekből tárgyal és folytat párbeszédet Izraellel. „Nincs szégyen abban, hogy Izraellel tárgyalunk, és ez nem csökkenti az értékeinket.” As-Sejk hangsúlyozta, hogy a legfontosabb prioritás a gázai háború azonnali befejezése, és tisztázta, hogy a palesztinok kiutasítása Gázából már nem szerepel a napirenden.
Megjegyezte, hogy Washingtonnak nincs egyértelmű forgatókönyve a palesztin állammal kapcsolatban, és hangsúlyozta, hogy a Hamásznak meg kell változtatnia politikáját ahhoz, hogy a palesztin politikai berendezkedés/rezsim részévé váljon, és le kell mondania fegyvereiről. As-Sejk szerint a Palesztin Hatóság tárgyalásokat és párbeszédet folytat a Hamásszal. Megjegyezte, hogy Szaúd-Arábia világossá tette, hogy nem fog kapcsolatokat létesíteni Izraellel egy palesztin állam létrehozása előtt.
https://anchor.fm/s/51fceecc/podcast/rss
The post Szaúdi-csúcs: cáfolt pletykák találkozókról és tűzszüneti remények first appeared on Új Kelet Live.