A háború 607. napja, Gáza: A katonai rádió reggeli riportja szerint a Dzsabalia térségében, ahol a három Givati harcos tegnapelőtt elesett, tartózkodó harcosok arról tanúskodnak, hogy az út, ahol a robbanóanyagokat elhelyezték, nehezen biztosítható és védhető. A harcosok szerint az út közelében sok fa valamint sátrak is voltak, melyeket a lakóhelyüket elhagyni kényszerült gázaiak hagytak ott, miután távoztak a területről.

Ez azt jelenti, hogy az út egy olyan területen volt, amely nem volt szabad, magas fákkal és sátrakkal a közelében, amelyekben a terroristák elbújhattak és használhattak.

A harcosok szerint páncélozatlan járművekben kell utazniuk olyan logisztikai útvonalakon, amelyeket elvileg biztonságosnak tartanak, de nem elég biztonságosak. Csak a három Givati harcos halálát okozó incidens után küldtek műszaki erőket, hogy feltárják az utat, és megtisztítsák a közelében lévő sátraktól és fáktól.

A 162. hadosztály, amely jelenleg a Gázai övezet északi részén harcol, több száz robbanószerkezetről számolt be, amelyeket a terepen helyeztek el, és amelyeket a csapatok ellen szándékoztak bevetni. A jelenlegi művelet kezdete óta a 162. hadosztály egy új útvonalnyitási technikát alkalmaz, amelynek célja a robbanószerkezetek elkerülése. A 162. hadosztály magas rangú tisztjei szerint a hadosztály összes erője most már csak így mozog, de még az új módszer is gyenge ponttá válhat valamikor. Ezen túlmenően további részleteket nem engedélyeztek nyilvánosságra hozni.

Az Izraeli Védelmi Erők a következőt nyilatkozta: „A Gázában harcoló erők a terroristák gócpontokban lévő harci övezetek szívében vannak bevetve, folyamatos és nagy súrlódás alatt az ellenséggel. Az incidens egy aktív harci övezetben, Dzsabaliában folytatott műveleti tevékenység során történt. Az incidens körülményeit kivizsgáljuk, és levonjuk a szükséges tanulságokat erőink biztonságának fenntartása érdekében.”


Mindeközben: A gázai média reggel arról számolt be, hogy 18-ra emelkedett a dél-gázai Khan Junesz nyugati részéről érkező, menekülteket befogadó iskola elleni izraeli dróntámadásban megölt emberek, köztük gyermekek száma.

Továbbá halottakról és sebesültekről számoltak be a Gázavárostól nyugatra fekvő al-Sati menekülttábort célzó légitámadásban.


Segélyek: A Védelmi Minisztérium Kormányzati Tevékenységek Koordinátora a Területeken (COGAT) bejelentette, hogy tegnap 157 lisztet és élelmiszert szállító humanitárius segélyszállító teherautó lépett be a Gázai övezetbe.

A rakományok egy részét a Gázai Humanitárius Alapítvány (GHF) által üzemeltetett új segélyelosztó helyszínekre szállították. Ezek a helyszínek ma zárva tartanak, hogy a GHF szervezetnek legyen ideje elvégezni a nagyobb tömegek biztonságos fogadásához szükséges logisztikai munkálatokat.


Menet: Néhány tucat háborúellenes tüntető háromnapos menetelésbe kezdett Tel-Avivból a gázai határig, egy túszalku megkötését és a harcok befejezését követelve az övezetben.


Adatok: Izrael megerősítette, hogy jelenleg 2790 Gázai övezetből származó palesztint tartanak fogva izraeli börtönökben és fogvatartási létesítményekben.

A gázai fogvatartottak közül 660-at katonai fogolytáborokban tartanak fogva.

Az állam megerősítette, hogy az Anatot bázison található katonai fogolytábort bezárták a mostoha körülményekről szóló jelentések után, valamint az Amiad bázison található egyik létesítményt is bezárták, amelyet a Libanonban elfogott Hezbollah-operatívok fogva tartására használtak.

December óta Izrael 1244 gázai fogvatartottat engedett ki – többségüket a Hamásszal kötött túszszüneti megállapodás keretében –, és további 455-öt vett őrizetbe.


Vizsgálat leállítása: Az izraeli erők vezető védőügyvédje, Ofira Elkabetz ezredes petíciót nyújtott be az Állami Számvevőszék ellen, követelve, hogy függessze fel a hadsereg 2023. október 7-i Hamász támadásának megakadályozásában elmulasztott „alapvető problémáinak” és a háború más eseményeinek kivizsgálását.

A katonai főügyész védelmi egysége azt állítja, hogy Matanjahu Englman állami számvevő „túllépi hatáskörét, és súlyos és visszafordíthatatlan károkat okoz az izraeli hadsereg katonáinak jogait illetően, valamint a jövőben létrehozandó bármely vizsgálóbizottság munkájában”.

„A védelem azonban hangsúlyozza, hogy a számvevőnek továbbra is több mint 35 fontos ellenőrzési ügye lesz az Izraeli Védelmi Erőkkel kapcsolatban, az október 7-i eseményekkel és a háborúval összefüggésben”.


Vizsgálatok, Júdea és Szamária: A múlt héten a katonák által lelőtt egyik palesztin férfi családja azt állítja, hogy rokonukat álmában, az ágyában ölték meg.

A 19 éves Dzsasszem al-Szadeh-t, a Qalqilja közelében található Dzsit faluból, május 28-án a kora reggeli órákban katonák halálosan megsebesítették az otthonában.

A család által az incidens után készített felvételeken vér látható az ágyon és alatta, valamint négy töltényhüvelyt találtak a helyszínen.

Az Izraeli Védelmi Erők kijelentette, hogy „az eset vizsgálat alatt áll”.

A katonai rádió szerint a napokban a szamáriai Jatma falu környékén az erők elfogtak egy palesztint. A katonák kövek dobálásával gyanúsították, a palesztinok szerint különleges bánásmódot igénylő személy. A csapatok amikor letartóztatták erőszakot alkalmaztak ellene, a földre teperték és megrugdosták.

A rádió birtokába eljutott felvételen úgy tűnik, hogy a palesztin megpróbál ellenállni a letartóztatásnak és kiszabadulni a harcosok szorításából. A hadsereg úgy döntött, hogy felfüggeszti a harcosokat a vizsgálat befejezéséig, amely az incidensben alkalmazott „túlzott erőszak” lehetőségét vizsgálja.

Ez egy másik, Júdeában és Szamáriában az ünnepek alatt történt incidenshez csatlakozik, amikor az izraeli erők letartóztattak egy palesztint egy ellenőrzőponton a Jordán-völgyben, és testének több pontján megverték. Palesztin állítások szerint a katonák a fegyvereikkel ütötték, és 14 órán át fogva tartották az ellenőrzőponton, mielőtt szabadon engedték. Ebben az incidensben is felfüggesztették a harcosokat, és az izraeli hadsereg közölte, hogy ,,az Izraeli Védelmi Erők parancsaival és értékeivel ellentétesen” cselekedtek.


Libanon: A Hezbollah terrorszervezethez köthető Al-Akhbar libanoni újság reggel arról számolt be, hogy a tegnapi biztonsági ülésen, amelyen a libanoni hadsereg hírszerzésének és a libanoni belbiztonsági szolgálat tisztjei, valamint egy Azzam Al-Ahmad, a Palesztinai Felszabadítási Szervezet magas rangú tisztviselője vezette palesztin küldöttség vett részt, a Palesztin Hatóság képviselői hangsúlyozták, hogy elkötelezettek a palesztin menekülttáborok lefegyverzésében, de több időt kértek a fegyverek átadására szolgáló mechanizmus létrehozására.

Megjegyzendő, hogy a palesztinok ígéretének megfelelően június 16-án tervezték megkezdeni a fegyverek begyűjtését a bejrúti menekülttáborokban, július 1-jén pedig a Libanon-völgyi és északi táborokban, a déli menekülttáborokba történő leszerelés időpontjait pedig később vitatják meg.

Libanoni források szerint a palesztin delegáció javaslata gyakorlatilag kilépést jelent Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnökének gyorsított kezdeményezéséből, vagy a kezdeményezés határozatlan időre történő befagyasztását.


A túszok: Ron Dermer stratégiaügyi miniszter, aki az izraeli tárgyalócsoportot vezeti, a hétvégén telefonon beszélt Mohammed bin Abdul Rahman al-Thani katari miniszterelnökkel, és megvitatták a túszok szabadulását lehetővé tevő tűzszüneti megállapodást, hivatkozott a Walla hírportál egy, a részleteket ismerő forrásra tegnap.

Amióta négy hónappal ezelőtt kinevezték az izraeli tárgyalócsoport élére, ez volt az első alkalom, hogy Dermer közvetlenül beszélt a katari miniszterelnökkel, aki az egyik fő közvetítő Izrael és a Hamász között a túszszüneti megállapodás ügyében.

A forrás szerint a hívás célja a felek közötti félreértések eloszlatása és annak biztosítása volt, hogy al-Thani megértse az izraeli álláspontot, mielőtt a Hamász vezetőivel tárgyalna Dohában.

A hétvégén, a Dermerrel folytatott telefonhívás után a katari miniszterelnök találkozott a Hamász vezetőivel a tárgyalások ügyében. A terrorszervezet a hétvégén bejelentette, hogy készen áll azonnal a tárgyalások megkezdésére a felek közötti nézeteltérések rendezése érdekében. Izraeli tisztviselők megjegyezték, hogy a bejelentés ellenére a Hamász eddig nem egyezett bele az amerikai javaslat alapján történő tárgyalásokba, és továbbra is kitart korábbi elutasító álláspontja mellett.

The post A helyzet a frontokon és vizsgálatok sorozata a hadseregben first appeared on Új Kelet Live.