Avi/ujkelet.live
A háború 608. napja: Az Izraeli Védelmi Erők tegnap este közölte, hogy elfogott egy ,,keletről” indított drónt az izraeli-egyiptomi határon fekvő Be’er Milka térségében.
Az Irán által támogatott jemeni hútik vállalták a felelősséget a támadásért, azt állítva, hogy két drónt indítottak a Ben Gurion repülőtért célozva.
Szíria: Az Aszad-rezsim bukása és Ahmed al-Saraa hatalomra kerülése óta először lőttek ki rakétákat Szíriából a Golán-fennsíkra kedden este. Egy dél-szíriai biztonsági forrás a KAN közszolgálati műsorszolgáltatónak azt nyilatkozta, hogy a daraai hatóságok, akik már világossá tették, hogy nincs közük az incidenshez, dolgoznak a rakétavetők lokalizálásán.
Ugyanezen szíriai forrás szerint a szíriai államnak semmi köze az Izrael elleni rakétatámadásokhoz, és aki tette, megpróbálja Izraelt Szíriába rángatni, hogy ártson az új kormánynak. Hozzátette, hogy ugyanazok az elemek állnak a drúzok és a szunniták közötti polgárháború kirobbantására tett kísérlet mögött az országban.
A forrás szerint két, egymást keresztező lehetőség merül fel azzal kapcsolatban, hogy ki lőtte ki a rakétákat kedden este. Meglehet, hogy ISIS-operatívok, és az is, hogy az Aszad-rezsim és az iráni milíciák maradványai. Mindkét félnek közös érdeke fűződik az al-Saraa rezsim stabilitásának aláásásához, amelynek nem áll szándékában eszkalálni a biztonsági helyzetet Izraellel.
Két ismeretlen szervezet vállalta a felelősséget a rakétatámadásért, de úgy tűnik, hogy nagyobb erők állnak az incidens mögött.
Az izraeli hadsereg tüzérségi tűzzel válaszolt a rakétákra majd vadászgépekkel támadta az ország déli részét. Iszrael Katz védelmi miniszter azt nyilatkozta, hogy Izrael Ahmed al-Saraa szíriai vezetőt tartja „közvetlenül felelősnek minden Izrael Államát ért fenyegetésért és rakétatűzért”.
,,A teljes válasz hamarosan megérkezik” – fenyegetett Katz, hozzátéve, hogy Izrael „nem fogja megengedni az október 7-i valósághoz való visszatérést”.
Gáza és Greta: A Gázai Humanitárius Alapítvány (GHF) bejelentette, hogy a Gázai övezetben található elosztóközpontok ma reggel sem nyitnak ki – az ott folyó karbantartási munkálatok miatt. A munka befejezése után a központok várhatóan ma később megnyílnak: „A nehéz körülmények ellenére azon dolgozunk, hogy az elosztás a lehető legbiztonságosabb legyen.”
A biztonsági szervek úgy döntöttek, hogy a Madleen nevű hajó, amely Olaszországból tart a Gázai övezetbe, fedélzetén tizenkét palesztinbarát aktivistával, köztük Greta Thunberg klímaaktivistával és Liam Cunningham színésszel, nem közelítheti meg és nem köthet ki a Gázai övezetben. A hajó várhatóan négy-öt napon belül megérkezik a térségbe.
Izrael kezdetben fontolóra vette, hogy engedélyezze a hajó kikötését Gázában, miután a biztonsági tisztviselők megállapították, hogy nem jelent biztonsági fenyegetést. Lényegében a tizenkét aktivista Gázában rekedt volna. Annak érdekében, hogy ne teremtsenek precedenst és ne törjék meg Gáza ostromát, úgy döntöttek, hogy nem engedik meg nekik, hogy megközelítsék Gázát.
Katz védelmi miniszter várhatóan ma megbeszélést tart a hajóval és az utasokkal kapcsolatos további teendőkről. A lehetőségek között szerepel: Nem engedik, hogy megközelítse Izrael Állam területét, és a tengeren hagyják, vagy bekísérik a haditengerészet segítségével Asdod kikötőjébe, és letartóztatják az aktivistákat.
Júdea és Szamária: A palesztinok tegnap este arról számoltak be, hogy telepesek házakat és járműveket gyújtottak fel Deir Dibwan falu környékén, Ramallahtól keletre. A falu vezetője az Al-Arabi csatornának azt nyilatkozta, hogy a telepesek megtámadták Deir Dibwan és Beitin falvakat.
A Ynet hírportál biztonsági források idézett, mondván, az incidens röviddel este 8 óra előtt kezdődött, amikor körülbelül 40 fiatal zsidó, néhányan maszkot viselve, érkezett Dir Dibwanba, és házakat és járműveket gyújtottak fel. Az izraeli erőket a helyszínre vezényelték.
A faluról készült felvételeken égő házak és járművek láthatók, felettük hatalmas füstfelhővel, és hallani lehet a lakosok sikolyait. A Wafa palesztin hírügynökség a helyiek vallomásai alapján arról számolt be, hogy több tucat telepes támadott házakat Deir Dibwan faluban, felgyújtva az Abu Qaid családhoz tartozó házat és járműveket. Többek között felgyújtottak egy lakókocsit a falu nyugati bejáratánál.
„A telepesek házakat is körülvettek, és megakadályozták, hogy a fiatalok, civilek, mentők és tűzoltók a helyszínre érkezzenek, valamint kövekkel dobáltak palesztin járműveket” – állították a helyiek. Szemtanúk szerint a telepesek ,,Deir Dibwan és Burqa falvak földjein létesített előőrsről érkeztek, megrongálták a szomszédos Beitin faluban lévő házakat és vagyont, és megpróbáltak felgyújtani néhány épületet”.
Azokban a napokban, amikor egy terrorista a lövésével meggyilkolta a szülőszobába tartó Tzeela Gezt, a szamáriai Bruqin palesztin falu, ahonnan a terrorista származott, a szélsőséges telepesek célpontjává vált. Egy biztonsági forrás megjegyezte: „Ezeknek az eseményeknek véget kell vetni, mert feszültséget szíthatnak. Az ilyen dolgok zavargásokhoz és terrortámadások sorozatához vezethet. Mindezt úgy, hogy közben délen háborúzunk. A terrorizmus elleni harc helyett a katonáknak rendfenntartó missziókat kell végrehajtaniuk és nacionalista bűnözéssel kellene foglalkozniuk.
Szinte minden eset letartóztatás nélkül zajlik, nincsenek rendőri fellépések, és vádemelés se nagyon történik. A Sabak belbiztonsági szolgálat korábban különböző fórumokon beszélt arról, hogy mivel adminisztratív letartóztatási parancsot nem adhat ki ellenük, miután Katz védelmi miniszter eltörölte annak zsidókkal szembeni alkalmazását, csak a kiutasítások maradtak a területről. A lázadó telepesek már hozzászoktak ehhez, és még ha az ilyen esetek gyanúsítottjait le is tartóztatják, általában néhány nap múlva szabadon engedik őket – mint említettük, vádemelés nélkül.
Vétó: Az Egyesült Államok szerdán megvétózta az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozattervezetét, amely „azonnali és állandó tűzszünetet” követelt Gázában.
Ez volt az első alkalom, hogy az Egyesült Államok a második Trump-kormány alatt élt vétójogával az ENSZ Biztonsági Tanácsának a gázai háborúról szóló határozatainak blokkolására.
- Az Egyesült Államok az egyetlen tagállam, amely a határozat ellen szavazott, a másik 14 tagállam támogatta.
Dorothy Shea, az Egyesült Államok megbízott ENSZ-nagykövete a szavazás után kijelentette, hogy a határozattervezet nem ítélte el a Hamászt, nem szólította fel lefegyverezésre és nem szólította fel Gáza elhagyására.
- Hangsúlyozta, hogy a Hamász elutasított több amerikai javaslatot a tűzszünetre vonatkozó megállapodásra. „Nem engedhetjük meg, hogy a biztonsági tanács jutalmazza a Hamász hajthatatlanságát” – mondta Shea.
- Az amerikai képviselő azt is kijelentette, hogy a határozattervezet „hamis egyenlőségjelet von” Izrael és a Hamász között, és hangsúlyozta, hogy aláássa az Egyesült Államok erőfeszítéseit a tűzszüneti megállapodás elérésére.
Az Egyesült Államok, Katar és Egyiptom az elmúlt napokban nyomást gyakorol a Hamászra, hogy vizsgálja felül a tűzszüneti megállapodásra vonatkozó legutóbbi amerikai javaslatra adott első válaszát.
A 12-es csatorna szerint Steve Witkoff közel-keleti megbízott fontolgatja, hogy a következő napokban a régióba érkezik, hogy megpróbálja áthidalni a felek közötti szakadékokat a megállapodásra jutás érdekében.
Hazai front: Miután tegnap este két leleplező riport jelent meg Binjámin Netanjahu miniszterelnökről illetve a kormányról, Jariv Levin igazságügyminiszter (Likud) bejelentette, hogy a kormány szavazására bocsátja a Gali Baharav-Miara főügyész menesztésére vonatkozó javaslatot, megkerülve a kiválasztó bízottságot.
A Levin által közzétett tervezetjavaslat szerint a kormány felhatalmazást kapna a főügyész megbízatásának megszüntetésére a bizottság döntése nélkül is, amennyiben a miniszterek háromnegyede a döntés mellett szavaz.
Az Asher Grunisz, a Legfelsőbb Bíróság korábbi elnöke által vezetett bizottság, amelynek a főügyész ügyében kellene döntenie, jelenleg nem tud ülésezni, mivel két tagjának – Cví Hauser volt parlamenti képviselőnek és Dan Meridor volt igazságügyminiszternek – lejárt a mandátuma.
A kormány még nem döntött a két miniszter utódjáról, és vezető jogi források korábban a médiának azt nyilatkozták, hogy a törvény nem teszi lehetővé hivatalban lévő miniszter vagy a kormánnyal kapcsolatban álló személy kinevezését a bizottságba összeférhetetlenségi aggodalmak miatt. Szerintük, ha a kormány ennek ellenére megpróbál ilyen személyeket kinevezni a bizottságba, a kinevezést a Legfelsőbb Bíróság hatályon kívül helyezi.
A bizottság megkerülésével hozott döntést is várhatóan elkaszálja a bíróság.
A kabinet márciusban bizalmatlansági indítványt fogadott el Gali Baharav-Miara főügyész ellen, ami az első lépés a menesztésére irányuló folyamatban.
A lépést „helytelen viselkedéssel” és „a kormány és a főügyész közötti folyamatos jelentős véleménykülönbségekkel” indokolták, amelyek megakadályozzák a hatékony együttműködést.
Baharav-Miara, aki nem vett részt a szóban forgó kabinetülésen, a szavazás előtt a minisztereknek küldött levelében azt írta, hogy a kormány „a törvények felett” akar állni. Hozzátette, hogy a kormány elvárja a főügyésztől, hogy tegyen eleget a jogellenes végrehajtási utasításoknak, különben a kormány „megszüntetheti [a főügyész] megbízatását”.
The post Drón Jemenből, Gáza és Greta, Szíria, a főügyész menesztése és amerikai vétó az ENSZ-ben first appeared on Új Kelet Live.