Avi/ujkelet.live

A háború 620. napja: Az izraeli légierő kora délután bejelentette, hogy újabb légicsapás-hullámot indított Nyugat-Iránban.

Az izraeli légierő eddigi támadásai Iránban:

Délelőtt a hadsereg szóvivője, Effie Defrin dandártábornok a sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy tegnap a légierő likvidált egy iráni katonákból álló sejtet, mely légvédelmi rakétákat lőtt ki az izraeli hadsereg drónjára Irán felett.

Defrin szerint a drón azonosította az újabb rakéták kilövésére készülő iráni katonákat, majd csapást mért a rakétaindítóra és megölte a katonákat.


A veszély nem szűnt meg: ,,Az irániak továbbra is képesek és szándékukban áll csapást mérni Izrael hátországára” – mondta Defrin.

Irán az éjszaka és reggel összesen körülbelül 30 rakétát lőtt ki Izrael felé. A többségét elfogták, de több helyen becsapódásokról számoltak be.

„A lakosság viselkedése kritikus fontosságú. Ismétlem és hangsúlyozom, nem engedhetjük meg magunknak az önelégültséget” – mondta Defrin, és arra sürgette az izraeli civileket, hogy kövessék a Polgárvédelmi Parancsnokság utasításait.

A légierő délelőtt lelőtt egy drónt Észak-Izrael felett, amelyet valószínűleg Iránból küldtek.


Nincs határidő: Izrael Irán elleni hadművelete addig nem ér véget, amíg az izraeli hadsereg el nem hárítja az iráni nukleáris program és ballisztikus rakéták jelentette fenyegetést, közölte a hadsereg.

A hadművelet a közepén tart, és nem a végén.

A hadsereg szerint eddig több mint 200 ballisztikusrakéta-indítót semmisítettek meg vagy bénítottak meg, ami Irán fegyverarzenáljának jelentős részét teszi ki. Ezek a támadások megzavarták Irán kísérleteit, hogy további rakétákat lőjön ki Izraelre.

Irán nukleáris programjával kapcsolatban a hadsereg úgy véli, hogy eddig jelentős károkat okozott Teherán atombomba-szerzési képességében, de az erőfeszítések még nem értek véget. A művelet befejezése után részletesen ismertetni fogják, milyen károkat okoztak Irán nukleáris programjában.

Az Izraeli Védelmi Erők „nem fogja hagyni, hogy egy nukleáris fegyverekkel rendelkező Irán temetővé változtassa a Közel-Keletet”.

Az izraeli légierőnek légi fölénye van Nyugat-Irán és Teherán felett, miután jelentősen megrongálta Irán légvédelmét, de az Irán feletti repülés továbbra sem kockázatmentes.

Az éjszaka egy izraeli légicsapás egy titkos parancsnoki központot vett célba Iránban, amelyet az iráni hadsereg legfelsőbb vezetői használtak.

„Semlegesítettük az iráni rezsim fő katonai vészhelyzeti főhadiszállását” – mondta Oded Basziuk vezérőrnagy, a Műveleti Igazgatóság vezetője az újságíróknak.

A csapás miatt az iráni katonai vezetés megmaradt tagjai menekülni kényszerültek.


Irán fenyeget: „Az ellenségnek tudnia kell, hogy a fegyveres erők, különösen a szárazföldi erők új és fejlett fegyverekkel indított heves támadásainak hulláma megkezdődött, és az elkövetkező órákban fokozódni fog” – idézte az iráni állami hírügynökség, az IRNA kedden Kiomars Heidari dandártábornokot, a szárazföldi erők parancsnokát.


Kibertámadás: Egy korábban Izraelhez kötött hackercsoport azt állította kedden, hogy megsemmisítette egy amerikai szankciók alatt álló iráni bank adatait.

A „Gonjeshke Darande”, vagyis „ragadozó veréb” néven ismert csoport azt állítja, hogy kibertámadásokat hajtott végre, ,,amelyek megsemmisítették a Sepah Bank adatait”.

„A Sepah Bank egy olyan intézmény volt, amely megkerülte a nemzetközi szankciókat, és az iráni nép pénzét használta fel a rezsim terrorista megbízottjainak, ballisztikusrakéta-programjának és katonai nukleáris programjának finanszírozására” – írta a Gonjeshke Darande X-en közzétett bejegyzésében.

„Ez történik azokkal az intézményekkel, amelyek a diktátor terrorista fantáziáinak fenntartására törekednek. Köszönetet mondunk a bátor irániaknak, akiknek a segítsége lehetővé tette ezt a műveletet” – jegyezték meg.

Az iráni félhivatalos Fars hírügynökség jelentése szerint a bank ügyfelei problémákat tapasztaltak egy kibertámadás miatt. A Fars szerint a Sepah problémái átterjedhetnek azokra a benzinkutakra is, amelyek a bankra támaszkodnak a tranzakciók feldolgozásában.


Hamenei sorsa: Iszrael Katz védelmi miniszter ma reggel a hadsereg vezetőivel folytatott konzultáció során figyelmeztette Ali Hamenei iráni legfelsőbb vezetőt, hogy „hasonló sors vár rá, mint Szaddám Huszeinre” – közölte hivatala.

„Figyelmeztetem az iráni diktátort, hogy ne kövessen el háborús bűncselekményeket és ne irányítson rakétákat izraeli civilekre. Jól tenné, ha emlékezne az Iránnal szomszédos ország diktátorának sorsára, aki ugyanezt az utat választotta Izrael Állammal szemben” – mondta Katz, utalva Huszein iraki vezetőre, akit 2003-ban buktattak meg az Egyesült Államok iraki inváziója során.

„Ma is folytatjuk a teheráni rezsim és a katonai célpontok elleni fellépést, ahogyan tegnap is tettük a propagandát és uszítást terjesztő hatóság ellen” – mondta, hozzátéve: „Felszólítom Teherán lakosait, hogy a saját védelmük érdekében az izraeli hadsereg perzsa nyelvű szóvivőjének utasításaival összhangban hagyják el a szóban forgó területeket.”

Az izraeli hadsereg arab nyelvű szóvivője bemutatja: Izrael-Irán sakkjátszma


Trump: Miközben az éjszaka visszarepül Washingtonba a kanadai G7-csúcstalálkozóról való korai távozása után, Donald Trump amerikai elnök az Air Force One fedélzetén az újságíróknak azt mondta, nem akar tűzszünetet, hanem ehelyett az iráni nukleáris kérdés „valódi lezárására” törekszik.

„Nem mondtam, hogy tűzszünetet akarok” – mondta Trump a CBS News szerint, majd hozzátette, hogy a „valódi lezárás” azt jelenti, hogy „teljesen lemondanak” a nukleáris fegyverekről.

Nem zárta ki, hogy Steve Witkoff amerikai közel-keleti megbízottat vagy J. D. Vance alelnököt találkozóra küldi Iránnal. „Attól függ, mi történik, ha visszatérek” – hangsúlyozta.

Trump szerint Irán „nagyon közel van ahhoz,” hogy atomfegyverrel rendelkezzen, elutasítva Tulsi Gabbard, a nemzeti hírszerzés igazgatójának márciusi vallomását, miszerint Irán nem épít atomfegyvert.

Az elnök arra figyelmeztette Iránt, hogy ne ártson az amerikai csapatoknak, mondván, hogy „keményen fel fogok lépni, ha bármit is tesznek az embereinkkel”.

Trump szerint Izrael folytatni fogja az Irán elleni támadásait.

„A következő két napban meg fogjátok tudni” – mondja a CBS szerint. „Meg fogjátok tudni. Eddig senki sem lassított le.”

Azt mondta, reméli, hogy Irán nukleáris programját „jóval azelőtt megsemmisítik”, hogy az Egyesült Államok bármilyen lehetséges beavatkozására sor kerülne.

Trump szerint a teheráni lakosok evakuálására irányuló felhívása abból fakadt, hogy biztonságban akarja tudni az embereket.


Riport: Amikor Izrael a múlt héten elindította Irán elleni csapássorozatát, egyúttal vészjósló figyelmeztetéseket adott ki az ország nukleáris programjával kapcsolatban, azt sugallva, hogy Irán gyorsan közeledik a visszafordíthatatlan ponthoz a nukleáris fegyverek megszerzésére irányuló törekvéseiben, és hogy a csapások szükségesek voltak ennek a kimenetelnek a megelőzése érdekében.

A CNN szerint az amerikai hírszerzési értékelések azonban más következtetésre jutottak: Irán nemcsak hogy nem törekedett aktívan atomfegyver szerzésére, de úgy három évre volt attól, hogy legyártsa és célba juttassa azt egy általa választott célpontra – állítja négy, az értékelés részleteit ismerő személy.

Most, a napok óta tartó izraeli légicsapások után az amerikai hírszerző tisztviselők úgy vélik, hogy Izrael mindössze néhány hónappal vethette vissza Irán nukleáris programját – állítja az egyikük, egy amerikai tisztviselő.

Miközben Izrael jelentős károkat okozott Irán natanzi létesítményében, a második, erősen megerősített dúsítóhely Fordóban gyakorlatilag érintetlen maradt.

Védelmi szakértők szerint Izrael nem képes kárt okozni Fordóban speciális amerikai fegyverek és légi támogatás nélkül.


Adatok: Hivatalos adatok szerint mintegy 2000 ember vált otthontalanná, legalábbis ideiglenesen, a hétfő hajnali rakétatámadásokban, amelyek széles körű károkat okoztak Izrael középső részén és Haifán.


Gáza: Betonnal lezárták a Hamász terrorszervezet alagútját, amely az Európai Kórház alatt futott a dél-gázai Khan Juneszben, ahol a terrorszervezet vezetője, Muhammad Szinwar egy légicsapás során meghalt.

Miután átvizsgálták az alagutat, és kiemelték Szinwar, valamint más magas rangú Hamász katonai parancsnokok holttestét, 250 köbméter betont pumpáltak a földalatti járatba, lezárva azt.

A hadsereg nem robbantotta fel az alagutat, ahogy sok más esetben teszi Gázában, mert azzal megrongálta volna a felette lévő egészségügyi központot.


Lövöldözések: A gázai média szerint több tucat ember halt meg és sérült meg Khan Junesztől keletre, miközben humanitárius segélyre vártak.

Az egymásnak ellentmondó jelentések 20 és 50 közé teszik a halálos áldozatok számát.

Az Izraeli Védelmi Erők közölte, vizsgálja a riportokat.


Júdea: Az izraeli biztonsági erők lerombolták egy palesztin terrorista házát, aki tavaly egy lövöldözős támadásban megölt egy izraeli fiút.

2024. december 11-én Ezz Aldin Malluh, a Hebron melletti Bayt Awa közösség lakosa tüzet nyitott egy Beitar Ilit telepről Jeruzsálembe tartó buszra.

A támadásban a 12 éves Jehosua Aharon Tuvia Szimha meghalt, többen pedig megsebesültek. Malluh másnap feladta magát az izraeli biztonsági erőknek.

The post Légicsapások és kibertámadás Iránban, Hamenei sorsa, Trump elképzelése és Gáza first appeared on Új Kelet Live.