Avi/ujkelet.live

A háború 629. napja, Júdea és Szamária: Több tucat telepes érkezett tegnap este a Ramallah környéki Kafr Malikban, épületeket és járműveket gyújtottak fel, összecsaptak a lakosokkal és graffitiket fújtak. Három palesztin meghalt az izraeli erők lövései következtében, tízen pedig megsebesültek. Öt izraeli gyanúsítottat tartóztattak le.

Az Izraeli Védelmi Erők jelentése szerint súrlódás alakult ki a helyszínen izraeli és palesztin civilek között, amely magában foglalta a „kölcsönös kődobálást” is. Egy izraeli tiszt könnyebben megsérült, a helyszínen orvosi ellátásban részesült, nem kellett kórházba szállítani.

A hadsereg hozzátette, hogy ezt követően „számos terrorista adott le lövéseket a falu mélyéről és dobálta kövekkel a katonákat, akik tüzet nyitottak a lövöldözés forrására és a kődobálókra. Találatokat azonosították, és kiderült, hogy számos sérült és halott van.”


Gáza: Izrael leállította a segélyszállítmányokat Gázába, jelentette reggel a 12-es csatorna egy izraeli tisztviselőre hivatkozva.

A jelentés röviddel azután érkezett, hogy Binjámin Netanjahu miniszterelnök hivatala bejelentette, utasította a hadsereget, hogy a következő két napon belül terjesszen elő egy tervet arra, hogyan lehet megakadályozni, hogy a Hamász terrorszervezet ellopja a humanitárius segélyeket.

Tegnapi videó a segélyek ellopásáról:

A 12-es csatorna által idézett izraeli tisztviselő szerint a Netanjahu hivatalának közleménye annak az eredménye, hogy Becalel Szmotrich pénzügyminiszter azzal fenyegetőzött, hogy nem maradhat tovább a kormányban, ha nem tesznek azonnali lépéseket a segélyek Hamászhoz való eljutásának megakadályozására.

A tisztviselő azt mondta, hogy a segélyszállítmányok szüneteltetése addig érvényben marad, amíg az Izraeli Védelmi Erők be nem nyújta a tervet.


A háború: Mose Gafni, az askenázi ultraortodox Jahadut Hatora Párt Degel Hatorah frakciójának vezetője tegnap reggel felháborodást váltott ki a politikai jobboldalnál, amikor kijelentette, hogy nem érti, miért harcol Izrael Gázában.

A kneszet Pénzügyi Bizottság – amelynek az ő elnöke – ülésének megnyitásakor Gafni háláját fejezte ki I-tennek és Donald Trump amerikai elnöknek az iráni háború befejezéséért, és részvétét fejezte ki a kedden Gázában elesett hét katona miatt.

„De mind a mai napig nem értem, hogy miért harcolunk ott” – tette hozzá. „Nem értem, mi szükség van erre. Mit fogunk ott csinálni, amikor folyamatosan katonákat ölnek meg?… Szükségünk van egy Trumpra, aki idejön és azt mondja: Hazahozzuk a túszokat, leállítjuk mindezt, és visszatérünk a normális kerékvágásba. De úgy tűnik, ezt még nem érdemeltük ki.”

A koalíciós tisztviselők, különösen a Likudban, akik támadták Gafnit a kijelentései miatt, a színfalak mögött más álláspontot képviselnek, jelentette tegnap este a 12-es csatorna.

„Be kell fejeznünk ezt a hadjáratot anélkül, hogy [Itamar] Ben-Gvir [nemzetbiztonsági miniszter] és Szmotrich rángatnának minket” – mondta egy magas rangú Likud-tisztviselő. „Tagadhatatlan, hogy a közvélemény belefáradt a gázai színtérbe.”

,,Lesz egy megállapodás az asztalon, Netanjahu két kézzel fogja megragadni, és megpróbálja majd a szaúdi lépést [normalizáció] is végrehajtani.”

Koalíciós források úgy vélik, hogy Izrael többet fizet, mint nyer Gázában, és politikailag is hiba az övezetben maradni. Ezt súlyosbítja az a tény, hogy a nyilvánosság nagyrésze több mint 620 nap után sem feltétlenül érti, hogy mi történik az övezetben.


Szíria: Magas rangú szíriai tisztviselők zárt ajtók mögötti megbeszéléseken azt mondták, hogy az elmúlt napokban napi szinten közvetlen párbeszéd folyik Izraellel. Egy, az ügyben érintett szíriai forrás tegnap azt nyilatkozta a KAN-nak, hogy Szíria nem zárja ki annak lehetőségét, hogy békemegállapodást köt Izraellel Trump mandátumának végéig.

Körülbelül egy hete a KAN arról számolt be, hogy bár Szíria nem akar beavatkozni az Izrael és Irán közötti háborúba, nem kifogásolták, hogy Izrael visszaverje az iráni támadásokat a szíriai légtérben, ahogy az valóban megtörtént. Hasonlóképpen, az Ahmed as-Saraa vezette szíriai kormány egyáltalán nem ítélte el az izraeli támadást Irán ellen, de határozottan elítélte az iráni támadást a katari amerikai bázis ellen.

Mindeközben as-Saraa elnök találkozott Quneitra tartomány és a szíriai Golán-fennsík méltóságaival. A szíriai elnöki hivatal szerint a találkozón as-Saraa hangsúlyozta, hogy nemzetközi közvetítőkön keresztül folytatott közvetett tárgyalások révén azon dolgozik, hogy megállítsa az izraeli támadásokat. Ez további bizonyítéka annak, hogy a szíriai rezsim diplomáciai úton próbál fellépni.

Netanjahu miniszterelnök nemrég megkérte az amerikaiakat, hogy közvetítsenek a Szíriával folytatott tárgyalásokon. Egy magas rangú izraeli forrás szerint Netanjahu arról is beszámolt, hogy érdeklődik egy biztonsági megállapodás megtárgyalása iránt, amely a teljes békemegállapodás felé vezető út köztes pontja lenne.

Tegnap Trump elnök közel-keleti megbízottja Steve Witkoff kijelentette: „Azt hiszem, nagy bejelentést fogunk tenni az Ábrahám-egyezményhez csatlakozó országokkal kapcsolatban”.

The post Telepesek támadtak palesztinokra, a gázai segélyek leállítása és Szíria normalizálna first appeared on Új Kelet Live.