Avi/ujkelet.live

Szombat reggel indult a menet a teheráni Forradalom téren, körülbelül 60 ember, köztük magas rangú parancsnokok temetésére, akik Izrael iráni támadásaiban haltak meg. Az iráni média beszámolói szerint több százezer ember vesz részt az eseményen, köztük Maszúd Peszeskján elnök is.

A temetésen megjelent Ali Shamkhani, Irán legfelsőbb vezetőjének, Ali Hamenei ajatollahnak a főtanácsadója is. Shamkhani sétabottal érkezett, miután túlélt egy izraeli likvidálást a háború első napján.

A Forradalmi Gárda parancsnokát, Mohammad Pakpurt és a fegyveres erők parancsnokát, Abdolrahim Muszavit nem látták a meneten. Irán legfelsőbb vezetője, Hamenei szintén távol volt. A parlament elnöke, Mohammad Bagher Ghalibaf maszkban jelent meg. A Kudsz Erő parancsnoka, Eszmail Qaani és Abbász Araqchi külügyminiszter is jelen volt, álca nélkül.

Qaani egyenruhában a meneten:

A temetési meneten nem látták a Hamász, a Palesztin Iszlám Dzsihád, a Hezbollah és a hútik képviselőit sem.

Az amerikai és az izraeli zászló megtaposása a menet alatt:


Felkelő Oroszlán: Az Izraeli Védelmi Erők pénteken összefoglalót adott ki az Irán elleni háborúról, a Felkelő Oroszlán hadműveletről, melyet ,,történetének legösszetettebb hadműveletének” nevezett.

„A Katonai Hírszerzés és a Légierő 120 tagját vitték be a 8200-as egységben lévő létesítménybe a művelet megtervezése érdekében. Januárra egyre nagyobb nyomás nehezedett ránk, mivel nem találtak megoldást. A konszenzus egyértelmű volt – a légvédelmi rendszereket célzó megoldásokat kellett kidolgoznunk.”

A tisztviselő hozzátette: „Az elmúlt évben elkezdtük egy célpontbank építését, és az áttörést az hozta meg, amikor felfedeztünk egy hírszerző bázist és egy légierő-bázist. A célpontbank azonban még nem tartalmazott elegendő célpontot. Minden csapatnak megvolt a saját küldetése: nukleáris tudósok megölése, parancsnoki központok és radarrendszerek felszámolása. Ekkor kezdődött a Felkelő Oroszlán hadművelet.”

A hadművelet előtt az Izraeli Védelmi Erők ismertette a politikai körrel az iráni fenyegetés minden aspektusát – nukleáris, rakéta és az Izrael elpusztítására irányuló terv tekintetében –, mely elérte a „visszafordíthatatlan pontot”, miközben az izraeli hadsereg „optimális készenlétben” volt a cselekvésre.

Áprilisban, egy hónappal vezérkari főnöki kinevezése után Ejal Zamir altábornagy úgy döntött, hogy június lesz a legjobb időszak az iráni hadműveletre. Ellenkező esetben a hadsereg úgy vélte a lehetőséget több tényező miatt is elszalaszthatják.

A hadsereg szerint bármilyen késedelem azt jelentené, hogy az Izraeli Védelmi Erők később esetleg nem lesz képes elhárítani ezeket a fenyegetéseket. Ezért elindították a megelőző hadműveletet, hogy „megszüntessék Izrael egzisztenciális fenyegetését” – Irán nukleáris és rakétaprogramját.

A hadművelet végül teljes mértékben elérte céljait, és a következő eredményeket érte el:

  • Az iráni nukleáris program jelentősen megsérült – Irán jelenleg nem képes 90%-os urándúsításra, ezt a képességét hosszabb időre semlegesítették; a rezsim azon képességét, hogy „atommagot” állítson elő egy bombához, „ideiglenesen semlegesítették”; több ezer centrifugát semmisítettek meg – az eredeti terven felül.
  • Az iráni rezsim rakétagyártási képességei jelentősen sérültek: Az elkövetkező években Irán nem lesz képes a tervezett több ezer rakétát legyártani, és jelenleg rakétagyártási kapacitása teljesen semlegesítve van. A rakétagyártás jelentős csökkenése várható az elkövetkező években, és Iránnak hosszadalmas folyamatra lesz szüksége képességeinek újjáépítéséhez. Körülbelül 200 rakétavetőt iktattak ki, ami az irániak birtokában lévő készletek körülbelül 50%-a.
  • Az Izraeli Védelmi Erők légi fölényt ért el Irán felett: az iráni légvédelmi rendszer 80%-át megsemmisítették a hadműveleti területeken – azaz körülbelül 80 légvédelmi üteget a mintegy 100-ból. Ezenkívül mintegy 70 iráni radart semmisítettek meg. Már a nyitócsapásban az iráni légvédelmi rendszer stratégiai ütegeinek körülbelül 60%-át megsemmisítették – ami a hadművelet folytatásának egyik kulcsfontosságú feltétele volt.
  • A hadművelet során a légierő több mint 1500 bevetést hajtott végre, összesen több mint 900 célpontot támadva Irán-szerte.
  • A Vörös Esküvő kódnéven futó művelet részeként mintegy 30 iráni katonai parancsnokot – köztük a három legmagasabb rangú tábornokot – likvidáltak szinte egyszerre a teheráni csapásokban, amelyek megzavarták Irán katonai irányítását, és majdnem egy teljes napig megakadályozták, hogy reagáljon Izrael támadásaira. A kódnevet a Tűz és jég dala könyvsorozat és a Trónok harca tévésorozat hírhedt jelenete ihlette.
  • Az iráni Iszlám Forradalmi Gárda elit Kudsz Erőinek parancsnoka, Esmail Qaani tábornok is azok között volt, akiket Izrael likvidálni akart, de azon az éjszakán nem vették célba.
  • A kilenc atomtudós elleni célzott csapások, a Narnia hadművelet, során a tudósok egyszerre vesztették életüket, miközben otthonukban aludtak. A hadművelet neve annak valószínűtlen természetét tükrözi, inkább egy fantáziatörténetre, mintsem valós eseményre hasonlít.
  • A művelet során az izraeli hírszerző tisztviselők négy szintre sorolták az iráni nukleáris tudósokat a likvidálás szempontjából, a legmagasabbtól a legalacsonyabbig rangsorolva őket. A legnagyobb katonai szakértelemmel rendelkező és a legnehezebben pótolható tudósok kerültek a legmagasabbra. Izrael ezután összeállított egy listát, amely készen állt a végrehajtásra, a legveszélyesebb tudósokkal a tetején.
  • A Teheránban, a hadművelet utolsó 24 órájában a Forradalmi Gárda főhadiszállása elleni széleskörű támadásban az Izraeli Védelmi Erők becslései szerint körülbelül 200-300 Forradalmi Gárda és Basij katonát öltek meg.
  • Az iráni ballisztikus rakéták elleni légvédelmi rendszerek elfogási aránya: 86%, a drónok ellen 99% volt. Az Izraeli Védelmi Erők becslései szerint az irániak a tervezett rakéták mintegy 60%-át tudták kilőni, ami azt jelenti, hogy Izrael vadászata a rakétaindítók után a kilőni tervezett rakéták mintegy 40%-át megsemmisítette.
  • Az iraki síita milíciák korlátozottan vettek részt a hadjáratban – és körülbelül 40 drónt indítottak Izrael felé. Az izraeli hadsereg szerint az iráni tengelyhatalmak nem csatlakoztak a hadjárathoz – a Hezbollah egyáltalán nem tüzelt, a hútik támadása pedig mindössze 2-3 rakétából állt.
  • Károk az otthonban: 240 különböző épületben 2305 lakás rongálódott meg. 13 197 izraeli vált otthontalanná.

Az Izraeli Védelmi Erők összefoglalva a hadműveletet hangsúlyozta: Az iráni fenyegetés továbbra is elkísér minket – Irán nem fog eltűnni. De most egy versenybe szállunk, hogy erőt gyűjtsünk a jövőre, és felkészültek vagyunk az ismétlésre – hogy jobbak és felkészültebbek legyünk a következő konfrontációra Iránnal, amikor az eljön.


A terv: Izrael 2010 óta tervezte az Irán elleni támadást – áll a brit The Times beszámolójában. A jelentés szerint a Moszad kémszolgálat ügynökei behatoltak az iráni nukleáris és rakétaprogram szívébe, és éveken át hírszerzési információkat gyűjtöttek.

Úgy tűnik, a Moszad és más katonai hírszerző ügynökségek megértették, hogy Irán nukleáris programjának képességei, ismeretei és eszközei nem korlátozódnak a főbb helyszínekre – Iszfahánra, Natanzra és Fordóra –, hanem számos további helyszínre is, amelyeket Izrael megfigyelt és hírszerzési információkat gyűjtött róluk az általa futtatott ügynökökön keresztül. Izrael katonai műveletei a terepről származó hírszerzésen alapultak, amelyek centrifugák gyártását azonosították Teheránban és Iszfahánban, három különböző helyszínen. Ezeket a helyszíneket Izrael megtámadta és megsemmisítette a hadjárat során.

A Natanz, Irán fő urándúsító létesítménye elleni támadásokat szintén a terepen bevetett kémek által gyűjtött hírszerzési információk vezérelték. Sikerült azonosítaniuk a föld feletti és alatti infrastruktúrákat, köztük az urán szilárd anyaggá alakítására szolgáló csöveket is. Izrael megtámadta az áram infrastruktúrát, a hűtőrendszert, a kutatás-fejlesztési épületet, a transzformátorállomást és egy generátort is, amely tartalék áramforrásként szolgált az elektromos hálózat számára.

Azt is jelentették, hogy az izraeli hírszerzés behatolt az iszfaháni létesítménybe és megtámadta azt. Az iszfaháni Nur és Mogdeh létesítményeket támadták, amelyekben laboratóriumok, egy katonai telephely és egy olyan gyár volt, ahol nukleáris fegyverek teszteléséhez plasztik bombákat gyártottak. A dokumentumok a Forradalmi Gárda főhadiszállásába való beszivárgásra is utaltak, amelyet napokkal később támadtak meg, valamint olyan nukleáris létesítményekre, mint a teheráni Sanjarian. A jelentés azt is feltárta, hogy 2024 végére Irán a kutatási fázisból a fejlett bombák gyártása és tesztelése felé lépett, ez a haladás pedig ahhoz vezetett, hogy heteken belül képesek lettek volna bombát gyártani.


Riport: Az Egyesült Államok nem dobta le a Massive Ordinance Penetrator bunkerromboló bombát az iszfaháni nukleáris létesítményre, mert az olyan mélyen volt a föld alatt, hogy valószínűleg nem lett volna hatékony, jelentet a CNN, egy magas rangú amerikai tábornok csütörtöki, szenátoroknak tett megjegyzéseire hivatkozva.

A CNN jelentése három olyan személyt idéz, akik hallották Dan Caine tábornok, az Egyesült Államok vezérkari főnökének megjegyzéseit, és egy negyediket, akit tájékoztattak róla.

A múlt hétvégi iráni nukleáris létesítmények elleni csapások során az Egyesült Államok ehelyett tengeralattjáróról kilőtt Tomahawk rakétákat használt a telephely eltalálására, ahol az amerikai tisztviselők szerint Irán 60%-os dúsított uránkészletét tárolták.

A MOP bunkerrombolókat avFordóban és Natanzban lévő telephelyeken vetették be.

https://anchor.fm/s/51fceecc/podcast/rss

The post Tömegek vettek részt az iráni tisztviselők temetési menetén Teheránban és 2 riport first appeared on Új Kelet Live.