Avi/ujkelet.live

A háború 637. napja: Az Izraeli Védelmi Erők délután bejelentette, hogy egy harcosa elesett a Gázai övezet déli részén zajló harcokban.

A 19 éves Aszaf Zamir őrmester Dimonából a 188. páncélosdandár 53. zászlóaljában szolgált.

Annak ellenére, hogy a hadsereg kezdeti értékelése szerint a tankot, melyben Zamir volt RPG-tűz találta el, a terepen lévő erők által végzett vizsgálatot követően egyre inkább úgy tűnik, hogy egy aknából előbukkanó terroristának sikerült robbanószerkezetet elhelyeznie a tank hátsó része közelében, és elmenekülnie. Két harcos súlyosan, egy másik pedig közepesen súlyosan megsérült az incidensben. Az evakuáló csapat, köztük egy századparancsnok is a helyszínre érkezett. Tüzet nyitottak rájuk, a századparancsnokot a repeszek könnyebben megsebesítették.


Gáza: Az Izraeli Védelmi Erők jelenleg a Gázai övezet mintegy 65%-át tartja operatív ellenőrzés alatt. Emlékeztetőül: A folyamatban lévő Gideon szekerei hadművelet célja, elérni a 75%-ot. Az alábbi videóban látható az övezetben bevetett hadosztályok elhelyezkedése.

Az elmúlt héten a Déli Parancsnokság alatt az izraeli csapatok a hírszerző szolgálatok irányításával több mint 100 terroristát likvidáltak.

A hadművelet részeként a 98. hadosztály, amely ezen a héten tért vissza a manőverezéshez, és a 162. hadosztály támadást hajtottak végre a Hamász Gáza Dandárjának terroristái ellen a Gázai övezet északi részén.

Az Erő és Kard hadművelet kezdete óta a légierő több mint 7500 terror-infrastruktúrát támadott, beleértve fegyverraktárakat, rakétavetőket, földalatti járatokat és terroristákat a Gázai övezetben.

Alagút lerombolása:

A Hamászhoz köthető gázai polgári védelmi ügynökség közlése szerint az éjszaka folyamán izraeli légicsapások legalább 15 ember halálát okozták a Gázai övezet déli részén.

Az izraeli hadsereg ma délután evakuálási figyelmeztetést adott ki Khan Junesz hat zónájára, a lakosokat nyugat felé irányítva a támadások előtt.

Fotó: Izraeli Védelmi Erők

Segélyek: Az ENSZ emberi jogi hivatala szerint legalább 613 gyilkosságot regisztráltak mind a Gázai Humanitárius Alapítvány (GHF) által üzemeltetett segélypontokon, mind más segélycsoportok által üzemeltetett humanitárius konvojok közelében, mióta a GHF május végén megkezdte működését az övezetben.

A jogvédő hivatal nem tudta meghatározni a felelőst a gyilkosságokért, de megjegyezte, hogy „egyértelmű, hogy az izraeli hadsereg ágyúkkal és lövésekkel támadta a GHF által üzemeltetett elosztópontokat elérni próbáló palesztinokat”.

A 613 halálos áldozat közül 509-en a GHF elosztópontjai közelében vesztették életüket. A többiek pedig más segélyosztó helyszínek vagy teherautók közelében haltak meg.

Az Izraeli Védelmi Erők a hét elején elismerte, hogy palesztin civilek sérültek meg a segélyközpontoknál, de a katonák csak akkor vetettek be éles lőszert, ha fenyegetve érezték magukat, beleértve azt is, amikor több tucat gyanúsított a GHF által üzemeltetett segélyközpontokhoz kijelölt útvonalakon kívül, vagy a nyitvatartási időn kívül közelítette meg az erőket.

Nadav Ejal, a Yedioth Ahronoth hétvégi számában egy magas rangú izraeli védelmi tisztviselőt idézett, aki keményen nyilatkozott a segélyközpontoknál történt lövöldözésekről, mondván, ,,közönyösség nyilvánult meg” a palesztin életekkel szemben, és hogy a gyilkosságok „elkísérik katonáinkat az elkövetkező években”. Az incidensekért a Déli Parancsnokság magatartását hibáztatta. Ejal vizsgálatai során nem talált olyan tisztet vagy harcosot, aki azt vallotta volna, hogy parancsot kaptak a tömegbe lövésre.


Optimizmus: A Donald Trump elnökhöz közeli Bishara Bahbah milliárdos, aki közvetítőként szolgál a tűzszüneti tárgyalásokon Facebookon azt állította, hogy a Hamász terrorszervezet válasza ma este érkezik: „Gáza lakói, Isten segítségével a Hamász ma este benyújtja válaszát az egyiptomi-katari tűzszüneti javaslatra, amelyet Izrael elfogadott. Minden remény megvan arra, hogy ma este jó híreket hallunk.”


Részletek: A szaúdi Al-Madzsalla közzétette az Izrael és a Hamász terrorszervezet közötti tűzszüneti javaslat teljes szövegét.

Időtartam: 60 napos tűzszünet. Trump elnök garantálja Izrael elköteleződését a tűzszünet mellett a megállapodás szerinti időszakban.

10 életben lévő túsz elengedése és 18 meggyilkolt kiadása a következő ütemterv szerint:

  • Az 1. napon: 8 életben lévő túsz szabadon bocsátása.
  • A 7. napon öt megölt túsz kiadása.
  • A 30. napon öt megölt túsz kiadása.
  • Az 50. napon két életben lévő túsz szabadon bocsátása.
  • A 60. napon nyolc megölt túsz kiadása.

Humanitárius segélyek: A segélyt a Gázai övezetbe haladéktalanul beengedik, amint a Hamász beleegyezik a tűzszüneti megállapodásba. Erre a polgári lakosságnak nyújtott segélyekkel kapcsolatban elért megállapodással összhangban kerül sor, amelyet a megállapodás teljes időtartama alatt tiszteletben tartanak. A megállapodás magában foglalja a segélyek nagy mennyiségű és igény szerinti intézésének kötelezettségvállalását, a 2025. január 19-i humanitárius segítségnyújtási megállapodással összhangban. A segélyt a megállapodás szerinti csatornákon keresztül osztják szét, amelyek magukban foglalják az ENSZ-t és a Vörös Félholdot.

Izraeli katonai műveletek: A megállapodás hatálybalépésével minden támadó izraeli katonai művelet leáll a Gázai övezetben. A tűzszünet ideje alatt a Gázai övezet feletti légi tevékenység (katonai és hírszerzési) napi 10 órára, illetve a túszok szabadon bocsátásának napján napi 12 órára szünetel.

Az izraeli hadsereg elhelyezkedése

  • Az izraeli túszok (nyolc elő) szabadon bocsátását követő első napon átcsoportosításra kerül sor a Gázai övezet északi részén és a Netzarim-folyosón, a humanitárius segítségnyújtással foglalkozó 3. cikkelynek megfelelően, és az előre egyeztetett térképek alapján.
  • A hetedik napon, az izraeli túszok (öt megölt) átadása után átcsoportosításra kerül sor a Gázai övezet déli részén, a humanitárius segítségnyújtással foglalkozó 3. cikkelynek megfelelően, az előre egyeztetett térképek alapján.
  • A technikai csapatok gyorsított tárgyalás során fogják meghatározni az átcsoportosítás végleges határait.

A tárgyalások: Az első napon a garanciát nyújtó közvetítők égisze alatt megkezdődnek a tárgyalások a tartós tűzszünethez szükséges intézkedésekről, amelyek a következőket foglalják magukban:

  • Az összes megmaradt izraeli túsz szabadon bocsátásának elvei és feltételei, cserébe palesztin foglyokért, amelyeket a felek megállapodással határoznak meg.
  • Az izraeli erők átcsoportosításával és kivonásával kapcsolatos kérdések, valamint a Gázai övezet hosszú távú biztonsági megállapodásai.
  • A háború után kérdésével foglalkozó intézkedések meghatározása, amelyeket bármelyik fél javasolhat.
  • Állandó tűzszünet kihirdetése.

Az elnök támogatása: Trump elnök komolyan veszi a felek elkötelezettségét a tűzszüneti megállapodás iránt, és ragaszkodik ahhoz, hogy az ideiglenes tűzszüneti időszak alatt zajló tárgyalások – amennyiben sikeresen lezárulnak a felek közötti megállapodással – a konfliktus végleges megoldásához vezessenek.

Palesztin foglyok szabadon bocsátása: Az izraeli túszok – élők és megöltek – szabadon bocsátásáért cserébe, a fenti (2) bekezdéssel összhangban, Izrael szabadon bocsát számos palesztin foglyot, a felek közötti megállapodás szerint. A szabadon bocsátási folyamatot a túszok szabadon bocsátásával egyidejűleg, a (2) bekezdéssel összhangban és előre meghatározott mechanizmus szerint, nyilvános ceremóniák nélkül hajtják végre.

A túszok és foglyok állapota: A 10. napon a Hamász teljes körű tájékoztatást ad (igazolás arról, hogy ki van életben orvosi jelentéssel és ki halt meg) a megmaradt túszok mindegyikéről. Cserébe Izrael teljes körű tájékoztatást ad a Gázai övezetben 2023. október 7. óta letartóztatott és fogva tartott palesztin foglyokról, valamint a gázai lakosok Izraelben bekövetkezett haláleseteinek számáról. A Hamász vállalja, hogy a tűzszünet ideje alatt gondoskodik a túszok egészségéről, biztonságáról és védelméről.

A megmaradt túszok szabadon bocsátása a megállapodással: A tartós tűzszünethez szükséges intézkedésekről szóló tárgyalásokat 60 napon belül be kell fejezni. Megállapodás létrejötte esetén az Izrael által biztosított „58-as listán” szereplő összes megmaradt izraeli túszt (élőt és megölteket) szabadon engedik. Ha a tárgyalások a fent említett időszakon belül nem fejeződnek be, az ideiglenes tűzszünet meghosszabbítható az alábbi (11) bekezdés szerint.

A garanciák: A közvetítők-garanciaadók (az Egyesült Államok, Egyiptom és Katar) garantálják, hogy a tűzszünet 60 napig kitart, és gondoskodnak arról, hogy komoly megbeszélések folyjanak a tartós tűzszünethez szükséges intézkedésekről. A garanciáadók azt is garantálják, hogy a komoly tárgyalások folytatódhatnak egy további időszakban – szükség esetén az e kereteken belül megállapodásra kerülő eljárásoknak megfelelően.

Különleges megbízott: Steve Witkoff különmegbízott a régióba érkezik a megállapodás lezárása érdekében, és ő fogja vezetni a tárgyalócsoportot.

Trump elnök: Trump elnök személyesen fogja bejelenteni a tűzszüneti megállapodást. Az Egyesült Államok és Trump elnök elkötelezett a tárgyalások folytatásának biztosítása mellett – mindaddig, amíg végleges megállapodás nem születik.


A túszok: Nadav Ejal hétvégi cikkéből az is kiderült, hogy a biztonsági vezetés úgy véli, hogy egy nagyszabású megállapodás az összes túsz hazahozataláról és a háború befejezéséről kívánatosabb lenne. Legyen egy másik kormány Gázában, amely nem a Hamász (legalábbis formálisan). Ha a Hamász megpróbál megerősödni – és minden biztonsági forrás ezt gondolja –, Izrael szabadon támadhat újra, ezúttal a túszok nehéz terhe nélkül. Ezt gondolta Ronen Bar, a leköszönő Sabak belbiztonsági szolgálat két hete visszavonult vezetője is. Ezt mondta anno Herci Halevi vezérkari főnök a 2024 tavaszán a kabinetnek.

Először a túszokkal kell foglalkozni, aztán azzal, ami a Hamászból megmaradt. Végül is egy részleges megállapodás kockázatokkal jár: A legrosszabb esetben a Hamász újra megszilárdítja uralmát Gázában, tíz túszt tart fogva, és az amerikai kormány nem hatalmazza fel Izraelt a háború megújításának fenyegetését alkalmazva.

Akkor miért támogatja a biztonsági vezetés a jelenlegi, részleges megállapodást? Azért, mert komoly aggodalomra ad okot, hogy a Gázai övezettel kapcsolatos átfogó és állandó megoldásról szóló tárgyalások hónapokig eltarthatnak – bonyolultak és válságokkal teliek lesznek. Ez idő alatt a háború továbbra is vérontást fog eredményezni, túszok fognak meghalni, és az iráni sikert követő lendület eloszlik. Van egy másik, kevésbé lényeges ok is: Binjámin Netanjahu miniszterelnök koalíciójának kulcsai továbbra is a szélsőjobboldali Becalel Szmotrich és Itamar Ben-Gvir kezében vannak. Ők nem állnak készen a háború befejezésére.

A manőver elejével ellentétben a Hamász tagjairól nem mutatnak nagyobb megadási jeleneteket; akik megmaradtak, azok a buzgó magot alkotják. Ha Izrael a harctéren marad, annak ára van: az ellenség tanul és azonosítja a könnyű, viszonylag mozdulatlan célpontokat. Több erőforrást kell elkülöníteni az útvonalak megnyitására, a védelemre és az erődítményekre. A Hamász nehéz helyzetben van, de ha megállapodás születik, tudni fogja, hogyan álljon talpra.

Ejal Zamir vezérkari főnök a héten a politikai körnek bejelentette: „Olyan helyzetbe kerültünk, ahol a manőver ütközik a túszok életének védelmével és hazahozatalukkal.” Ezenkívül a művelet folytatása vagy kiterjesztése megköveteli Gázavárosba és környékére (mintegy egymillió civil, toronyházak), valamint a központi táborokba való belépést; ez súlyos árat fog követelni.” Ez ösztönözte Szmotrichot, Ben-Gvirt és még egy-két képviselőt. Szmotrich kigúnyolta a vezérkari főnököt: ,,Mondd, hogy nem tudod teljesíteni a küldetést. Győzelmet hozni.” Ben-Gvir hozzátette, hogy „sprintelni” kell előre.

Az Izraeli Védelmi Erőkben pedig nehéz leplezni a haragot az ilyen kijelentések hallatán. Zamir szembeszállt a miniszterekkel. Mondják el az igazat, mondta a panaszkodóknak: Azt akarjátok, hogy lemondjunk a túszokról? Akkor változtassátok meg a háború céljait. Csak mondjátok el az igazat.


Libanon: Egy Hezbollahos parlamenti forrás azt nyilatkozta a Katar-párti Al-Araby Al-Dzsadid újságnak, hogy a terrorszervezeten belül tárgyalásokat folytattak a fegyvereikkel kapcsolatban, beleértve a nehézfegyvereket és a drónokat is. De a prioritások listájának élén Izrael kivonása és támadásainak beszüntetése áll. Azt mondta, hogy ebben a kérdésben biztosított garanciákra van szükség.

Azt is közölte, hogy a fegyverek libanoni belügy, amelyet egy nemzeti stratégia keretében fognak megvitatni, és a fenyegetések és az eszkaláció nem ijeszti meg a Hezbollah-t. Szerinte vannak olyan jogok, amelyekről nem lehet lemondani, és az államnak sem szabad lemondania róluk.

Ugyanakkor libanoni tisztviselők azt mondták az újságnak, hogy a libanoni válasz az amerikai elképzeléseket tartalmazó dokumentumra a végső szakaszában van, és az ország elkötelezett a fegyvereinek koncentrációja mellett, cserébe azért, hogy nyomást gyakoroljanak Izraelre, hogy kivonuljon a dél-libanoni öt posztról, és leállítsa támadásait.


Irán: Az ENSZ nukleáris felügyelői ma korábban elhagyták Iránt – közölte a szervezet, és az „elengedhetetlen megfigyelés” újraindítására szólított, miután az Iszlám Köztársaság hivatalosan felfüggesztette az együttműködést.

A felfüggesztésre a múlt hónapban zajló 12 napos iráni-izraeli háború után került sor, amelyben az izraeli és az amerikai hadsereg példátlan csapásokat mértek Irán nukleáris létesítményeire, és fokozódott a feszültség Teherán és a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) között.


Riport: A 12 napos háború alatt Irán több mint 500 ballisztikus rakétát lőtt ki Izraelre, köztük legalább három kazettásat. Ezek olyan robbanófejek, amelyeket úgy terveztek, hogy körülbelül hét kilométeres magasságban széthasadjanak, és több tucatnyi lőszert – vagy bombát – szórjanak szét. A hadsereget nem lepte meg a fegyver használata, és a légvédelmi rendszerek megpróbálták elfogni őket, jelentette pénteken a Haaretz.

Iszrael Katz védelmi miniszter méltatta Izrael Felkelő Oroszlán hadművelete során elért eredményeit, amelyeket történelmi fordulópontnak nevezett Izrael védelmében Irán legveszélyesebb fenyegetéseivel szemben.

„Az Izraeli Védelmi Erők figyelemre méltó sikereket ért el Irán nukleáris programjának és rakétagyártó rendszerének meghiúsításában – a két fenyegetésben, amelyek a legnagyobb veszélyt jelentették Izraelre” – mondta Katz.

„Az Izraeli Védelmi Erőknek hírszerzési és hadműveleti szempontból is fel kell készülnie, hogy biztosítsa a légi fölényt Teherán felett, és megakadályozza Irán képességeinek újjáépítését” – tette hozzá.

https://anchor.fm/s/51fceecc/podcast/rss

The post Gyász, Gáza 65%-a izraeli irányítás alatt és a túszalku részletei first appeared on Új Kelet Live.