Avi/ujkelet.live

Kedden folytatódtak a tegnap este induló tüntetések Jeruzsálemben, Beit Semesben valamint Bnei Brakban két, egy engedély nélküli bölcsődében elhunyt csecsemő tervezett felboncolása miatt. Az ultraortodox tüntetők kövekkel dobálták a hatóságokat, utakat torlaszoltak el.

A Legfelsőbb Bíróság délután elfogadta a ZAKA boncolás elleni fellebbezését, hogy a külső vizsgálatok önmagukban is elegendőek lehetnek.

Miért fontos: Az incidens rávilágít a vallási törvények és az állami igazságszolgáltatás közötti mély feszültségre. Míg a rendőrség bűnügyi gondatlanság gyanúja miatt ragaszkodott az orvosszakértői vizsgálathoz, a haredi közösség a test érinthetetlenségét mindenek fölé helyezi, és kész fizikai erőszakkal is megakadályozni a hatósági eljárást.

A részletek:

  • A tragédia háttere: A 4 hónapos Leah Goloventzitz és a 6 hónapos Aharon Katz halálának oka egyelőre ismeretlen; a jeruzsálemi Romema negyed egyik túlzsúfolt lakásbölcsődéjében vesztették életüket.
  • Sokkoló körülmények: A rendőrség szerint a „nyilvánvaló elhanyagoltság” jeleit mutató intézményben a gondozók csecsemőket altattak a fürdőszobában, a vécé mellett.
  • Letartóztatások: A bíróság csütörtökig meghosszabbította két gondozó őrizetét halált okozó gondatlanság gyanújával, valamint őrizetbe vették a bölcsőde tulajdonosát is, aki bevallotta, hogy 30 éve működteti az intézményt engedély nélkül.

Incidensek:

Egy tüntető közepesen súlyos sérüléseket szenvedett, miután elütötte egy jármű a jeruzsálemi Golda Meir körúton, közölte a Magen David Adom mentőszolgálat. A körülbelül 18 éves férfit egy tüntetés során ütötték el.

Ultraortodox tüntetők támadtak meg egy idős férfira szintén Jeruzsálemben. A rendőrség szerint a Bar Ilan utcában tüntetők kövekkel torlaszolták el az utakat, és az idős férfit az úttestre lökték, miután megpróbálta eltakarítani a köveket az útról.

Egy másik incidensben a rendőrség közlése szerint a tisztek letartóztattak egy gyanúsítottat, akit köveket görgetett az útra, látszólag a forgalom eltorlaszolása érdekében.

Bnei Brak-i eszkaláció: A Givat Smuel csomópontnál zajló tüntetésen a rendőrség őrizetbe vett egy jesiva-hallgatót, aki a hírek szerint egy jegyben járó dezertőr, ami tovább szította az indulatokat.

The post A tüntetések közepette a bíróság elfogadta a 2 baba felboncolása elleni fellebbezést first appeared on Új Kelet Live.