Ha nem hatnak az antidepresszánsok, itt az új "csodaszer": a
ketaminos orrspray. És ha nem lenne elég ijesztő, hogy már
kábítószert adagolnak a tablettáktól nem javuló depressziósoknak,
íme a hab a tortán: százezrekbe kerül egyetlen kezelés, amelyet
hetente kétszer kell ismételni. Ennyiért legalább hatékony lehetne,
de még erre sincs bizonyíték.
Idén március óta Magyarországon is használni kezdték azt az
orrsprayt, melynek hatóanyaga az illegális kábítószerek közé sorolt
ketamin "származéka", az eszketamin (valójában ez ugyanaz az anyag).
Olyan páciensnek írhatják fel, aki már két különböző
antidepresszánstól sem lett jobban. Mivel ez egy szigorúan
ellenőrzött szer, a páciens nem viheti haza: orvosi felügyelet
alatt, a rendelőben kell befújnia az orrába a ketamint. És mivel a
közel százezer forint értékű spray csak 28 mg hatóanyagot tartalmaz,
viszont az egyszeri beadandó adag 56-84 mg, így egymás után többször
kell felszippantgatnia az egyszer használatos készülékekből az
"anyagot" – ötperces szünetekkel. Így a páciens negyedóra alatt
felszippant két-háromszázezer forintnyi drogot, méghozzá hetente
kétszer.
Ha ez tényleg kezelné a depressziós tüneteket, talán megérhetné a
társadalomnak egy heti hatszázezer forintos kezelés cserébe azért,
hogy valaki újra egészségessé és munkaképessé váljon. Bárcsak így
lenne, de sajnos a valóság ennél jóval kiábrándítóbb.
Az orrspray gyártója (Janssen) által benyújtott hat vizsgálatból
ötnek nem sikerült bizonyítania, hogy az eszketamin hatékonyabb a
placebónál. A bolygó legbefolyásosabb gyógyszerhatósága, az FDA,
mégis engedélyezte a forgalomba hozatalát az egyetlen olyan
vizsgálat alapján, ami talált egy enyhe javulást az eszketamint
használók között, és amely mindössze négy hétig követte nyomon a
pácienseket.
Miután a beteg befújta az orrlyukaiba a méregdrága nedvet, még akár
órákig a rendelőben kell maradnia, hiszen a vérnyomás emelkedése
mellett kábultságot és ún. disszociációt okozhat – ami egy "mintha
ott sem lenne" jellegű tünet.
Szintén gyakori mellékhatásként tartják számon a hallucinációkat, a
szorongást, a pánikrohamokat, a zavartságot, a mentális hanyatlást,
az eufóriát, a fülcsengést, a vizelési zavarokat, és még egy egész
sor olyan meglepő tünetet, amit cseppet sem várnánk a depresszió
ellenszerétől – egy utcadrogtól viszont annál inkább.
Idén márciustól októberig a NEAK több mint 50 millió forintot
költött arra, hogy a tablettákra nem reagáló depressziósok orrába
ketamint fecskendezzenek – itt tart ma a mentális egészségügyünk.
Az orvosi gondozáshoz való jog az alapvető emberi jogok közé
tartozik, ez a "kezelés" azonban nem is állhatna távolabb attól.
Ideje lenne, hogy a mai mentális egészségügy káros "kémiai
megoldásait" olyan módszerek váltsák fel, melyek valóban mentális
egészséget nyújtanak azoknak, akiknek szükségük van a segítségre.
Kiadó: Állampolgári Bizottság Az Emberi Jogokért
Közép-Kelet-Európa Alapítvány
A címképen látható miskolci hölgy Soltész Edina, Kisvárkonyi Csaba állítólagos élettársa. Tehát nem az enyém, Ő viszont nem a párját rágalmazta meg hamis...
Mivel egyre többször utazom busszal villamossal nem győzök álmélkodni az újszerű változásokon. Tetszenek a villamosok amelyeken korábban csak Prágában próbálhattam ki. S az...
Másodfokon, jogerősen négy év börtönre ítélte a Székesfehérvári Törvényszék kedden azt a Fejér megyei tanárnőt, aki 14. életévét be nem töltött tanítványával –...
Egy biztos: vége lesz a világnak. A francia csillagász/orvos Nostradamust a világ egyik, ha nem a leghíresebb látnokaként szokták emlegetni, mivel sokak szerint megjósolta Hitler és Napóleon hatalomra jutását,...
Hadd dicsekedjek, kora tavasszal kaptam egy idézést a legfőbb ügyészségtől amolyan meghallgatásra. Unhatták, hogy heti rendszerességgel, konkrét dokumentumokkal körbe bástyázva ostromlom a hatóságot....
Most nézzen bele a telefonja névjegykártyáiba. Ellenőrizze le, hogy mennyi szolgáltató, orvos, patikus, szerelő és egyéb fontos mester mobilszámát őrzi. Sosem tudhatja...
Kezemben a miskolci járásbíróság 33.B. 1135/2020/254. számú hivatalos levele , amelyet tisztelt dr. Perecz András bíró úr írt. Ennek a lényege, hogy a...
2015.01. 01. Nem hittem volna, hogy az újesztendőben még mindig lesz napi Schwezoff. Reméltem, férfiasan feláll, elköszön és eltűnik és oda vissza megy...
Fogékony vagyok minden vevőcsalogató akcióra. Én lennék az aki rögtön egy tucat hüvelyszárazság elleni bogyót vásárolnék a tévés reklámok hatására. Csak, mert olyan...
Amikor a hetvenes évek elején városunkba érkezett egy kolléga, kimondom a nevét Buday György már a miskolci Tiszai pályaudvaron szembesült a fekete taxizással....
A Magyar Rendőrség a tiszthelyettesi állomány utánpótlása érdekében olyan fiatalokat keres, akik a rendőri szolgálatot választanák hivatásuknak. A lehetőség Borsod-Abaúj-Zemplén megyében is adott....
A lelakatolt Kazinczy utcai Zsinagóga és Orthodox Központ A holokauszt óta először lakatolták le újra a budapesti ortodox zsinagógát. Egy államtitkári döntés...
Ha hiszik ha nem jogi pályára készültem. Elsőre Pesten felvételiztem másodszorra pedig Szegeden. Egy pont híján kirostáltak mindkét alkalommal. Méltányossági kérelemmel fordultam Korom...
Gyakorló ügyintéző vagyok. Mára kitanultam a mesterséget, hogy mihez mi kell, hová mit kell vinni bemutatni. Így aztán amikor az előző kocsimat eladtam...