Avi/ujkelet.live

A háború 400. napja: Binjámin Netanjahu miniszterelnök hivatala egy egyre csak erősödő viharral küzd egy sor ügy kapcsán, amelyek egy része már vizsgálat alatt áll.

Gali Baharav-Miara főügyész jóváhagyta, hogy magával Netanjahuval szemben is nyomozást folytassanak, állította pénteken a Maariv. Mindeközben a Haaretz és a Ynet hírportálon idézett bűnüldöző tisztviselők azzal vádolták a rendőrséget, hogy megpróbálja minimalizálni a botrányok súlyosságát.

A Miniszterelnöki Hivatal minden felmerült gyanút hazugságnak minősített.

A protokollok megváltoztatásának gyanúja: Nadav Ejál a Ynetben új részleteket tárt fel a kabinetülések protokolljainak megváltoztatásának gyanújával kapcsolatban.

Az esetek közül az első még júliusban derült ki, és súlyos bűncselekmények gyanújával kapcsolatos, ezek közül a legfõbb, mint említettük, a kormányülési jegyzőkönyvek módosítása, esetleg biztonsági jelentéseké is. Ejál szerint reális esélye van annak, hogy az egyik megváltoztatott, feljavított vagy meghamisított jegyzőkönyv egy olyan értekezletre vonatkozott, amely a hágai Izrael elleni eljárás előkészítésével foglalkozott.

A kormányüléseket és a titkos konzultációkat rögzíteni kell. A felvétel nem csak a pontos és történeti dokumentációt szolgálja, hanem a tényleges műveleti igényeket is. A háború elején, amikor Tel-Avivban, a hadsereg főhadiszállásán tartották a hadikabinet üléseit, a biztonsági szervezet feledata volt a rögzítése. Az Izraeli Védelmi Erők közölte, hogy egy ülés háború alatti rögzítése alapvető fontosságú, de a magyarázatot a Miniszterelnöki Hivatal nem fogadta el – Netanjahu hivatalának utasítására pedig leállították a hadsereg rögzítéseit.

Ez az eset csak egy volt a sok közül.

  • Tavaly novemberben a Haaretz arról számolt be, hogy Netanjahu kabinettitkára, Tzachi Braverman megkereste a kabinet titkárságot azzal a kéréssel, hogy megkapja a jelenlegi kormány és a korábbi kormányok biztonsági kabinet üléseinek titkosított összefoglalóit.
  • Emellett Braverman kérte, hogy a Miniszterelnöki Hivatal gyorsírói adják át az ülések teljes jegyzőkönyvét. Ez nyilvánvalóan része volt Netanjahu felkészülésének a közvélemény maga mellé állítására vívott csatának és a háború végén az október 7-i kudarcokért való felelősség kérdéséről szóló vitának.
  • A kért anyagok egy részét valóban elküldték Netanjahu irodájának, de a Haaretz úgy értesült, hogy a jegyzőkönyvek átadását Slomit Barnea-Farago, a Miniszterelnöki Hivatal jogi tanácsadója megakadályozta, mert azok átadása sérti a kormány szabályzatát.
  • A rendelet értelmében a miniszterek nem kaphatnak és nem készíthetnek másolatot a kabinet üléseiről készült jegyzőkönyvekről, azokat csak a kabinet titkárságán tekinthetik meg. A részletekről tájékoztatták az Igazságügyi Minisztérium vezető személyiségeit.
  • Néhány nappal később Gali Baharav-Miara főügyész hivatala felvette a kapcsolatot Netanjahu nemzetbiztonsági tanácsadójával, Tzachi Hanegbivel, és követelte, hogy gyűjtse össze a Netanjahu irodájába szállított titkos dokumentumokat. A Hanegbinek írt levelében Gil Limon főügyész-helyettes kifejtette, hogy „jelenleg kulcsfontosságú, hogy szigorúan betartsák a bizalmas anyagok felülvizsgálatára irányuló kérelmek kezelésére vonatkozó eljárásokat. Az ilyen kérelmeket írásban kell benyújtani, és a felhatalmazott biztonsági személyzetnek át kell tekintenie… Kérjük, hogy adjon utasítást az eddigi eljárásokat megsértve eljuttatott anyagok vagy információk haladéktalan begyűjtésére, beleértve az összes másolatot is”.

A protokoll-módosítás gyanújának ügye Avi Gil vezérőrnagy, Netanjahu volt katonai titkára által a főügyésznek küldött, másolatok nélküli levele nyomán kezdődött. Gil vezérőrnagy levelében figyelmeztetett, hogy a Miniszterelnöki Hivatal tisztviselői megpróbálták megváltoztatni a biztonsági kabinet üléseinek jegyzőkönyveit a jelenlegi háború alatt, valamint a telefonos biztonsági eligazításokét a döntéshozókkal, élén Netanjahuval.

A Ynet júliusi jelentése szerint a Miniszterelnöki Hivatal tisztviselői felvették Gillel a kapcsolatot, és figyelmeztették, hogy a személyzet számos titkos megbeszélés végén megpróbált ,,belenyúlni” a jegyzőkönyvekbe vagy átiratokba, amelyek közül az egyik egy ,,jelentős politikai esemény” érzékeny előkészületeivel foglalkozott. Gil levélben továbbította az információkat Gali Baharav-Miara főügyésznek. Gil levele súlyos bűncselekmények gyanúját vetette fel, főként a kormányülések jegyzőkönyveinek és valószínűleg biztonsági jelentések megváltoztatását is.

Mit takar egy biztonsági jelentés? Amikor például a katonai titkár felhívja Netanjahut, és elmondja neki, hogy a Hamász széles körű hadműveletet kezdett Izrael Állam ellen. Egy jövőbeli állami vizsgálóbizottság nagy érdeklődést mutatna, hogyan reagált a miniszterelnök. Milyen utasításokat adott, ha adott. És mondjuk néhány óra múlva kiderül, hogy az Izraeli Védelmi Erők nem jutott el az ostromlott, lerombolt kibucokhoz, amelyek lakóit lemészárolják. A miniszterelnök magatartása, és hogy mit tudott és mit nem – kritikus kérdés.

Az izraeli rendőrség Lahav 433-as egysége kedden közzétételre engedélyezte, hogy bűnügyi nyomozást folytat a háború kezdete óta történt eseményekkel kapcsolatban, ,,beleértve több folyamatban lévő nyomozást is”. A média szerint az ügy részeként Netanjahu hivatalának egyik magas rangú tagját is kihallgatják. Netanjahu hivatala azt állította, hogy ez ,,totális hazugság”.

Titkos dokumentumok: A protokollok megváltoztatásának gyanújához a közelmúltban csatlakozott a titkos dokumentumok ügye is, amelynek középpontjában Eli Feldstein, a Miniszterelnöki Hivatal szóvivője áll; Egy biztonsági kamera felvételének megszerzése Joáv Gallant volt védelmi miniszterről; valamint az Izraeli Védelmi Erők egyik tisztjére vonatkozó bizalmas anyag birtoklása.

A hét elején nyilvánosságra hozták, hogy Eli Feldstein, aki Netanjahu biztonsági ügyekkel kapcsolatos szóvivőjeként dolgozott a Miniszterelnöki Hivatalban, titkos iratok kiszivárogtatásának ügyében letartóztatott gyanúsított. Emellett az ügyben letartóztatták a katonai hírszerzés Információbiztonsági Osztályának négy alkalmazottját. A részleg feladata a kiszivárogtatások megelőzése és a biztonsági titkok megőrzése. Egyiküket házi őrizetbe engedték, míg Feldstein őrizetét, egy tartalékos hírszerzési tiszttel és egy másik katonával együtt legalább vasárnapig meghosszabbították. Feldsteinen kívül a többi gyanúsított nevét a bíróság nem engedte nyilvánosságra hozni.

Az ügy részeként a rendőrség és a Sabak belbiztonsági szolgálat vizsgálja azt a gyanút, hogy Feldstein részt vesz a háború alatt elkövetett biztonsági bűncselekményekben. Neki tulajdonítják a bizalmas és titkos dokumentumok izraeli hadseregtől a külföldi médiának való kiszivárogtatását. A biztonsági ügy vizsgálatában részt vevő forrás a médiának azt nyilatkozta, hogy a szivárogtatás a túszmentési műveleteket és a harcosok életét veszélyeztette a terepen. ,,Ez egy kritikus esemény, amelynél a Sabaknak intézkednie kellett volna, és meg kellett volna akadályoznia” – mondta a forrás. ,,Ha nem szakítottuk volna meg a szivárogtatás útját, az veszélytette volna a Gázai övezetben a biztonsági erők életét, és kárt okozhatott volna a túszokban.”

A Pulitzer-díjas oknyomozó újságíró, Ronen Bergman a Yneten szeptemberben arról számolt be, vizsgálat indult az Izraeli Védelmi Erőkben, hogy kiderítsék, ki használja manipulatív módon a Gázában lefoglalt titkos Hamász-dokumentumokat – vagy azokat, amelyeket állítólag a Hamásztól szereztek meg – és továbbítja a nemzetközi médiának, hogy megpróbálja befolyásolni a közvéleményt Izraelben a túszok szabadulását lehetővé tevő tűzszüneti megállapodás ügyében.

  • Az izraeli törvények szerint a nemzetbiztonsággal és azzal kapcsolatos kérdésekkel foglalkozó minden hírt – mind a hagyományos médiában, mind a közösségi médiában – a közzététel előtt a cenzornak jóvá kell hagynia.
  • Az izraeli média gyakran megkerüli a cenzort azzal, hogy külföldi jelentéseket idéz, nem pedig izraeli forrásokat. 
  • Azonban még ez a gyakorlat sem működik minden esetben, hiszen a cenzor még ezeknek a külföldi jelentéseknek a közzétételét is megtilthatja, és meg is tiltja, beleértve azokat az eseteket is, amikor az információ könnyen elérhető az interneten.
  • Napjainkban, amikor az információkat bárki könnyen közzéteheti az interneten, a cenzúra is kritikák tárgyát képezi, mint elavult eszköz.

A harag két cikket érintett: az első a brit Jewish Chronicle-ben (szeptember 5), egy kicsi és befolyástalan újságban jelent meg; a másik pedig másnap a német Bild-ben, amely az ország legnagyobb és ennek megfelelően nagyon befolyásos újságja. Netanjahu a szeptember 8-i kabinetülés megnyitóján hivatkozott a Bild riportjára: ,,Felfedte, hogy a Hamász cselekvési terve az, hogy belső politikai nyomást gyakoroljon az izraeli kormányra.” Netanjahu a polgárokhoz fordulva azt kérte, hogy ne ,,essetek bele a Hamász csapdájába”.

  • Szeptember 1-jén a hadsereg bejelentette, hogy megtalálta hat kivégzett túsz holttestét Gázában. A hírre válaszul széles körű tiltakozások törtek ki, követelve a túszok szabadulását lehetővé tevő megállapodást. Netanjahu érve az volt, hogy a Philadelphi-folyosót nem szabad feladni a megállapodásért.

Mindkét cikkben azt állítják, hogy a Hamász belső és nagyon titkos dokumentumait fedik fel, állítólag egyenesen Jechíje Szinwar számítógépéről valók vagy ő maga írta.

  • A szervezet vezetőjének gondolkodásmódja, utasításai és stratégiája mindkét cikkben pontosan azt tükrözi, amit Netanjahu előző heti beszédében és az általa adott interjúkban állított, hogy Szinwar megosztottságot próbál szítani az izraeli közvéleményben, nem igazán érdekli az alku, és azt tervezi, hogy a Philadelphi-folyosó alatti alagutakon keresztül túszokkal együtt Egyiptomba szökik, majd onnan Iránba.
  • A Jewish Chronicle állítása szerint a szökési információ ,,állítólag a Hamász egyik elfogott magas rangú tisztviselőjének kihallgatása során, valamint augusztus 29-én, csütörtökön, a meggyilkolt hat túsz holttestének hazahozatalának napján lefoglalt dokumentumokból derült ki”. Azonban a szárazföldi manőver kezdete óta begyűjtött dokumentumokat kezelő egységnek, és általában a hírszerző közösségnek fogalma sem volt arról, miről és kiről van szó. Miután kiderült, hogy a cikk valótlan állításokat tartalmaz, a lap megvált a cikk szerzőjétől és törölte az anyagot.
  • A német Bild-ben megjelent dokumentum vizsgálata során kiderült, hogy az egyáltalán nem Szinwar dokumentuma, vagy nem az ő gondolatait tükrözi, hanem a Hamász egy középrangú tisztviselőjének javaslata és az izraeli csapatok öt hónappal ezelőtt találták meg. A fő rész, amelyet az újság állítólag a dokumentumból idéz, miszerint a Hamász nem érdekelt a megállapodásban – egyáltalán nem szerepelt benne. ,,A dokumentumban szereplő információ más, a múltban meglévő azonos dokumentumokhoz kapcsolódik, nem számított új információnak” – mondta a hadsereg.

Érzékeny anyagok zsarolásra: Szintén a héten a KAN közszolgálati műsorszolgáltató számolt be először arról, hogy egy szokatlan megkeresésben, amelyet néhány hónapja továbbítottak a vezérkari főnök irodájának, azt állították, hogy a Miniszterelnöki Hivatal a hadsereg egyik tisztjével kapcsolatos érzékeny anyagok birtokában van. A szóban forgó tiszt együtt dolgozott a hivatallal, és felmerült az a vád, hogy a dokumentumok birtoklásával akarták zsarolni.

A 12-es csatorna péntek esti riportja szerint a protokollok megváltoztatására irányuló állítólagos kísérlet részeként Netanjahu emberei feltehetően „érzékeny felvételeket” használtak, hogy rávegyék a katonai titkárság egyik tisztjét, hogy megváltoztassa a 2023. október 6. és 7. közötti megbeszélések jegyzőkönyveit – órákkal azelőtt, hogy a Hamász vezette terroristák ezrei megrohanták Izrael déli részét, hogy megöljenek mintegy 1200 embert és túszul ejtsenek 251-et, kirobbantva a gázai háborút.

A 13-as csatorna szerint Netanjahu emberei állítólag kompromittáló információkat loptak a katonai titkárság egyik tisztjéről egy nő telefonjáról, aki a Miniszterelnöki Hivatalban dolgozik. Netanjahu segítői állítólag azzal az ürüggyel vették el a nő telefonját, hogy bizalmas információk kiszivárogtatásával gyanúsítják, de úgy gondolják, hogy a személyes levelezését akarták a tiszttel – áll a jelentésben. A csatorna szerint egy Netanjahu köréhez tartozó tisztviselő azt mondta Herci Halevi vezérkari főnöknek, hogy a tiszt helytelen kapcsolatot ápolt a Miniszterelnöki Hivatal egyik női alkalmazottjával, bár a katonai vizsgálat megállapította, hogy a kapcsolat nem minősült hatalommal való visszaélésnek.

Videó Gallantról: A Ynet híroldal csütörtökön arról számolt be, hogy Netanjahu miniszterelnök munkatársai a héten kirúgott Gallant védelmi miniszter és a Miniszterelnöki Hivatal biztonsági személyzete közötti tavalyi dulakodásról gyűjtöttek be térfigyelő kamerafelvételeket, azzal a szándékkal, hogy lejárassák Gallantot.

A szóban forgó incidens 2023. október 12-én történt, öt nappal azután, hogy a gázai háború kirobbant a Hamász október 7-i brutális mészárlásával. Gallant állítólag késve érkezett a Netanjahu tel-avivi irodájában tartott megbeszélésre, miután közölték vele, hogy azt a „gödörben”, a hadsereg földalatti parancsnoki termében tartják. A jelentés szerint Gallant megdöbbent, amikor megtiltották neki, hogy belépjen a Miniszterelnöki Hivatalba, közte és az egyik biztonsági őr között pedig fizikai összetűzésre került sor.

Két szemtanú vallomása szerint nem sokkal az eset után már a Likud volt szóvivőjénél, Jonatan Urichnál volt a videó, melyet megosztott más tisztviselőkkel. Az egyik forrás azt mondta, hogy „[Urich] eltávolította a felvételt, hogy felhasználhassák vagy fenyegethessék vele Gallantot”.

Urich azt állította, hogy nem tud az esetről, írja a Ynet.

https://anchor.fm/s/51fceecc/podcast/rss

The post Tovább fokozódik a Miniszterelnöki Hivatal körüli vihar first appeared on Új Kelet Live.