Avi/ujkelet.live

A háború 439. napja, Libanon: Az izraeli mérnöki csapatok a műveletek során lokalizáltak egy több tízméter hosszú földalatti alagutat, mely a Hezbollah terrorszervezet egyik főhadiszállására vezetett, ahonnan terrorcselekményeket és számos rakétatámadást irányítottak Galilea közösségeire az elmúlt év során.

A főhadiszálláson hadiaeszközöket, megfigyelő rendszereket és egyéb katonai felszereléseket találtak, melyeket a Hezbollah használt terrortevékenységéhez a térségben.

A főhadiszállás közelében számos fegyverraktár volt, az egyiket egy mecsetben állították fel: több száz robbanóanyagot, fegyvert, gránátot és egyéb katonai felszerelést tároltak bennük.

Miután az elit Jahalom harcmérnöki egység feltárta a területet, a mérnöki erők megsemmisítették a főhadiszállást és a földalatti útvonalat, és elkobozták az összes fegyvert.

A 188. dandár erői a 91. hadosztály parancsnoksága alatt mindeközben folytatják a fenyegetések elhárítását Dél-Libanonban, összhangban az Izrael és Libanon közötti megállapodással, miközben őrzik a tűzszünetet.


Beismerés: Az izraeli hadsereg elismerte, hogy telepesek egy csoportja december 5-én átlépte az északi határt, és behatolt Libanonba.

A libanoni zsidó letelepedést ösztönző Uri Tzafon mozgalom tucatnyi tagja azt állította, hogy létrehoztak egy telepes pontot, ahol telepet hoznának létre Marun al-Rasz közelében, 100 méterrel a határon túl.

Kezdetben a katonaság azt mondta, hogy az aktivisták egy izraeli határ menti közösség közelében táboroztak le, és végül a katonák feloszlatták őket, mivel a terület zárt katonai övezet volt.

Az ügy további vizsgálata után a katonaság közölte, hogy ,,a civilek valóban több méterrel átlépték a kék vonalat [nemzetközileg elismert határ], és miután az Izraeli Védelmi Erők csapatai azonosították őket, szétoszlatták őket”.

,,Ez egy súlyos incidens, amelyet kivizsgálnak” – hangsúlyozta a hadsereg. ,,Bármilyen kísérlet arra, hogy koordináció nélkül megközelítsék vagy átlépjék a határt libanoni területre, ember életet veszélyeztet, és károsítja az izraeli hadsereg azon képességét, hogy a térségben működjön, és teljesítse küldetését”.

Egy katonai forrás szerint az elmúlt hetekben a hadsereg azon munkálkodott, hogy lezárja az izraeli határkerítés mentén lévő különböző belépési pontokat Libanonba, és a csapatok tájékoztatást kaptak a határ menti területre érkező civilekkel kapcsolatos eljárásokról.


Dimona: Az Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Levéltára tegnap este feloldott a titkosítás alól egy sor olyan dokumentumot, amely az Egyesült Államok magatartásával foglalkozott Izrael nukleáris programjának fejlesztésével kapcsolatban.

Izrael soha nem ismerte el, hogy nukleáris fegyverekkel rendelkezne, helyette a „stratégiai kétértelműség” politikáját alkalmazza.

  • Binjámin Netanjahu ügyvivő miniszterelnök 2020. januárjában „nukleáris hatalomnak” nevezte Izraelt a heti kabinetülésén, de azonnal korrigált.
  • Egy pár nappal korábban, Athénban tartott háromoldalú csúcstalálkozóról beszélve, ahol Izrael megállapodást írt alá Görögországgal és Ciprussal az EastMed földgázvezetékről, Netanjahu kijelentette, hogy „ennek a projektnek az a jelentősége, hogy Izraelt nukleáris hatalommá… energiahatalommá tesszük.”

Az egyik dokumentum, amelynek titkosítását feloldották, a Joint Atomic Energy Intelligence Committee (JAEIC) jelentése 1960 decemberéből. Ez az első és egyetlen ismert amerikai hírszerzési jelentés, amely egyértelműen kijelenti, hogy az Egyesült Államok felfedezte, hogy a dimonai atomreaktor projekt magában foglalna egy újrafeldolgozó üzemet a plutónium előállítására, amely az atomfegyverek fejlesztéséhez kapcsolódik.

Az összes ismert, későbbi amerikai hírszerzési anyag az újrafeldolgozási kérdést rendezetlenként kezelte egészen az 1960-as évek végéig, amikor is Izrael elérte a nukleáris fegyverkezési képesség küszöbét. 1969-re, a feloldott dokumentumok szerint, az atomsorompó átadta a helyét Richard Nixon elnök és Golda Meir miniszterelnök közötti kétoldalú titkos megállapodásnak, amelynek értelmében Washington alkalmazkodott Izrael nukleáris kétértelműségi politikájához, amely nem erősíti meg és nem is tagadja a nukleáris fegyverek birtoklását.

1967 februárjában egy másik amerikai hírszerzési jelentés kijelentette, hogy számos izraeli forrás tájékoztatta az Egyesült Államok nagykövetségét arról, hogy Izrael úton van a plutónium újrafeldolgozási folyamatának befejezése felé, és hogy a dimonai reaktor teljes kapacitással működik.

Ugyanazon jelentés megállapítja, hogy Izrael hat-nyolc hétre van attól, hogy atombombához jusson. Míg a Külügyminisztérium titkosszolgálata nem tudta sem bizonyítani, sem cáfolni ezeket a drámai állításokat, néhányat „valószínűnek” értékelt, és arra sürgetett, hogy néhány hónappal később küldjenek egy ellenőri küldöttséget Dimonába. Ez az első ismert dokumentum, amely tényszerű állításként kezelte azt a lehetőséget, hogy Izrael szisztematikusan megtéveszti az Egyesült Államokat Dimonával kapcsolatban.

A két dokumentum tegnap jelent meg először, a titkosítás eltávolítása után, William Burr és Avner Cohen kutatók publikációjának részeként.

A dokumentumok azt is leírják, hogy az 1970-es években az Egyesült Államok hogyan próbált alkalmazkodni ahhoz az új valósághoz, hogy Izrael nukleáris képességekkel rendelkezik. 1978-ban a CIA tévedésből kiadott egy értékelést, amely szerint Izrael atomfegyvereket állít elő. A Szovjetunió egyesült államokbeli nagykövete megkérdezte, igaz-e, hogy Izraelnek nukleáris fegyverei vannak. Válaszul az amerikai külügyminiszter akkor továbbított egy dokumentumot, amelyben garanciák vannak Izraeltől, miszerint nem rendelkezik atomfegyverrel, és nem ő lesz az első, aki ilyen fegyverrel rendelkezik a Közel-Keleten.

Az Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Archívumának egy másik titkosított dokumentuma feltárja, hogyan reagált David Ben-Gurion miniszterelnök az amerikai kormány akkori arra irányuló kísérleteire, hogy megértse, mit csinál Izrael Dimonában. 1961-ben Ben-Gurion azt mondta az amerikai nagykövetnek, Ogden Reidnek, hogy Izrael nem „az Egyesült Államok szatellitje és soha nem is lesz az”. A szavak arra a kijelentésre válaszul hangzottak el, miszerint Izrael nem tájékoztatta Washingtont a dimonai reaktor létezéséről.

The post Ben-Gurion: ,,Nem vagyunk az Egyesült Államok szatellitje és soha nem is leszünk azok” first appeared on Új Kelet Live.