ujkeletlive

Jemenből indított ballisztikus rakéta aktiválta a szirénákat Tel Aviv és térségében

Éjfél után 1:45 perckor megszólaltak a rakétára figyelmeztető szirénák Tel Aviv nagyvárosi területén, Sfela régióban és a Negevben.

A támadást követően a jemeni hútik politikai szárnyának magasrangú képviselője, Hazam al-Aszad a közösségi médiában (X) közzétett üzenetében a gázai háború befejezését követeli – „nem állunk meg, amíg nem szűnik meg népünk elleni agresszió Gázában. Netanjahu tudni fogja, hogy az új Közel-Keletről szőtt álmok nem mások, mint teher rá és államára nézve.”

Az Izraeli Védelmi Erők közölte, hogy a rakétavédelmi rendszer egy Jemenből indított ballisztikus rakétát fogott el mielőtt még belépett volna az ország területére. A szirénákat az elfogásból származó repeszek miatti aggodalomból aktiválták Gush Dan, és Sfela régióban illetve a Negevben Arad környékén.

  • Jelenleg a Nyíl 3 Izrael legfejlettebb nagy hatótávolságú rakétavédelmi rendszere, amelynek célja a ballisztikus rakéták elfogása, miközben azok még a Föld légkörén kívül vannak, és a lövedékeket és azok nukleáris, biológiai, vegyi vagy hagyományos robbanófejeit az indítóhelyeikhez közelebb semlegesítik.
  • Izrael légterét többszintű rakétapajzs védi. A Vaskupola a rövid távról, 40 kilométernél közelebbről érkező rakétákat lövi le, a Dávid Parittyája vagy Varázspálca a közepes hatótávolságú (40-300 km) rakétákat, míg a nagy hatótávolságúakat a Nyíl 2 valamint Nyíl 3 semlegesíti.

A Magen David jelentése szerint a védett helyre való sietség miatt megsérültek, illetve szorongásos pánikrohamban szenvedők száma összesen 20-ra emelkedett.

Egy 60 év körüli nő szintén megsérült, miközben az óvóhelyre tartott, és súlyos állapotban szállították az Ichilovba. A mentőszolgálat szerint a ház padlóján fekve találták eszméletlenül, fejsérüléssel. Az életmentő orvosi kezelést követően súlyos, de stabil állapotban szállították kórházba.

Az éjszaka közepén Gus Dan régió több városában és közösségben, és a Negevben is megszólaltak a szirénák, mint Tel-Aviv, Lod, Nesz Ciona, Ramla, Or Jehuda, Bnei Brak, Bat Jam, Givat Smuel, Givataim, Herzlia, Holon, Jehud, Petah Tikva, Kirját Ono, Rison LeCion, Rehovot, Ramat Gan, Be’er Ja’akov, Asdod, Gedera, Javne, Gan Javne, Kirjat Malahi és Arad településeken.

Ebben a hónapban ez már a több mint  tizedik, és a héten pedig a harmadik alkalom, hogy kifejezetten Tel Aviv és környékére célzott ballisztikus rakétát vagy drónt indítottak az iráni támogatottságú jemeni lázadó hútik.

Az Egyesült Államok vezette koalíció szombat este támadást hajtott végre Szanaában, Jemen fővárosában.

A KAN közszolgálati műsorszolgáltató szintén szombaton arról számolt be, hogy a csütörtöki jemeni támadást követően, Izrael újabb támadásra készül a húti lázadók ellen – és ezúttal a három korábbi támadástól eltérően más országokat is megpróbálnak jelentős lépésre ösztönözni.

Az Izraeli Védelmi Erők tegnap az országon kívül semlegesített egy szintén a hútik által küldött drónt, melyet követően Jiszráel Katz védelmi miniszter döntő csapást helyezett kilátásba a jemeni lázadók ellen.

Kemény csapást mérünk a hútikra, megsemmisítjük stratégiai infrastruktúrájukat, és lefejezzük a vezetésüket – ahogyan Teheránban, Gázában és Libanonban tettük Haníje, Szinwár és Naszrallah ellen, ugyanezt fogjuk tenni Hodeidában és Szanaában is,” – közölte Katz, váratlanul elismerve a júliusban Teheránban meggyilkolt Hamász-vezető, Iszmail Haníje jeruzsálemi hátterű meggyilkolását, amelyet Binjámin Netanjahu eddig hivatalosan nem erősített meg.

Túszalku – a korábbi tárgyalásokhoz hasonlóan, és a kezdeti optimizmus ellenére nincs előrelépés a megállapodás felé

Cáfolva Binjámin Netanjahu miniszterelnök Kneszetben tartott beszédében elhangzottakat, miszerint „előrelépés történt a tárgyalásokon,” ugyanakkor hangsúlyozta, hogy egyúttal óvatosnak is kell lenni, a Ynetnek nyilatkozó és a részleteket ismerő forrás kijelentette, hogy valójában „nincs előrelépés.”

A kormányzati tisztviselő a Hamász válasza miatti várakozást jelölte meg, mint az előző tárgyalások különböző fordulóihoz hasonló, visszatartó okot. Megjegyezte továbbá, hogy a Moszad magas rangú tisztviselőit, Nitzan Alon tartalékos vezérőrnagy személyzetét, illetve a Sábák képviselőit magában foglaló izraeli küldöttség tovább folytatja a tárgyalásokat Dohában, hozzátéve, miszerint a Hamász nem biztos, hogy pozitív választ fog adni – „nehéz elhinni, hogy beleegyeznek a megállapodásba cserébe egy kis tűzszünetért, a háború beszüntetése nélkül,” – tette hozzá, hangsúlyozva Netanjahu közelmúltban a WSJ-ban megjelent Itamar Ben-Gvir nemzetbiztonsági miniszter és Becalel Szmotrich pénzügyminiszter véleményével megegyező álláspontját, miszerint nem egyezik bele a háború befejezésébe a Hamász eltávolítása nélkül.

A gázai terrorszervezet válaszának késlekedése mellett, a megállapodáshoz szükséges másik izraeli feltétel az életben lévő összes túsz nevét tartalmazó lista előzetes átadása. Így a Ynetnek nyilatkozó kormány tisztviselő összegzése szerint- „nincs valódi előrelépés,” – hozzátéve, úgy vélik egy héten belül [év végéig] kétséges a megállapodás – „nincs olyan előrelépés, mint amire számítottunk. Nincs válság, illetve a tárgyalások nem álltak le, de nem mennek zökkenőmentesen. Már nem beszélünk napokról,” – ugyanakkor hozzátette, hogy Donald Trump megválasztott elnök által ultimátumként megjelölt beiktatásáig [január 20] lehetséges, hogy mégis megállapodásra jutnak, majd ismét hangsúlyozta a késlekedés okát, miszerint a Hamász nem hajlandó választ adni.

A Kneszet plénuma előtt tartott tegnapi beszédében Netanjahu nem részletezte a folyamatban lévő túsztárgyalásokra vonatkozó előrelépés lényegét, illetve azt hangsúlyozta, hogy a Hamász azért fogja megadni magát, mert Jahíje Szinwár már nincs velük, mert az általuk remélt Irán és a Hezbollah nem siet segítségükre, de azzal vannak elfoglalva, hogy nyalogatják a sebeiket, melyeket az általunk rájuk mért csapások okoztak, illetve azért, mert a terrorszervezet állandó katonai nyomás alatt áll az övezetben.

Az említett megállapodás vázlata megegyezik a Joe Biden még hivatalban lévő amerikai elnök májusban bejelentett javaslatával, amely három szakaszban valósítja meg a túszok kiszabadítását. Az első szakaszban az 50 éves és idősebb felnőtteket, a fiatalokat és a sebesülteket nagyjából hat hetes tűzszünet keretében engedik szabadon, börtönben lévő terroristákért cserébe. A következő két fázisban a Hamász szabadon engedi a fiatal [katonákat is] túszokat és a meggyilkoltak holttestét, a háború befejezéséért, illetve további terroristák szabadon bocsátásáért cserébe, és végezetül a hadsereg kivonul Gázából.

A Hamász úgy tűnik valóban hajlandóságot mutat kompromisszumra és nem ragaszkodik az első fázisban az izraeli hadsereg teljes kivonulásához az övezetből, de garanciákat akar a következő két fázis – azaz a háború befejezését illetően. 

A Netanjahu-kormány radikális szárnya azonban elutasítja a formálódó megállapodást. Szmotrics elmondása szerint nem jelent semmit, hogy Izrael ragaszkodik az említett fogoly-terroristák harmadik országba való kiutasításához, mivel szerinte azt követően, hogy „elpusztítottuk a Hamász vezetésének nagy részét, többszáz terroristát szabadon engedni Katarba, Szíriába, Egyiptomba és Törökországba azt fogja eredményezni, hogy ott fogják újjáépíteni a Hamász vezetésének nevezett koncepciót, ami sokba fog kerülni nekünk.” Szerinte tovább kell folytatni a katonai nyomást, mert a több szakaszos megállapodást természetesen Izrael nem fogadja el, és folytatja majd a háborút miután az első fázisban a túszok egy részét kiengedték. Megjegyezte továbbá, hogy a formálódó megállapodás „több tucat fogságban lévő túsz cserbenhagyásához vezetne, miközben a Hamász kezében hagyja a Gázai övezet irányítását, és lehetővé teszi, hogy felkészüljön a következő mészárlásra a börtönből szabadon engedett gyilkosok segítségével, ezért ellenezzük ezt a rossz megállapodást, és minden tőlünk telhetőt megteszünk, hogy megakadályozzuk,” – jelentette ki Szmotrich.

The post A héten a harmadik – éjszakai rakétariasztás Tel Aviv és térségében first appeared on Új Kelet Live.