ujkeletlive

Tűzszünet – minden elhurcolt túszt hazavárunk!

A Szimchát Tóra-i mészárlások utáni, és a háború 471. napján ma reggel 8:30-kor lép életbe az elhurcoltak kiszabadítását biztosító második túszalku.

A kabinet és a kormány jóváhagyásával korábban Dohában – Izrael, a Hamász, az Egyesült Államok, Egyiptom illetve katari tárgyalók részéről ellenjegyzett egyezségnek megfelelően, az első három túszt az esti órákban már ki kell szabadítani, ezt követően fogja Izrael a megállapodásban szereplő terroristákat a börtönből kiengedni.

Ily módon a 33 nevet tartalmazó humanitárius listáról, melyen nők, gyerekek, idősek és betegek szerepelnek, ma az első három női túsz térhet haza. A héber médiában megjelent hírek szerint Izrael úgy becsüli, hogy a 33 elhurcolt fogoly közül legalább 25 életben van. A listán szereplő további 30 túsz közül a 42 napos a tűzszünet lejártáig minden szombaton engednek szabadon fogvatartottakat palesztin foglyokért cserébe, és a megállapodásnak megfelelően.

A vasárnap szabaduló túszok nevének késleltetett átadására, állítólagos logisztikai késedelemnek nevezett Hamász indoklással kapcsolatban Izraelben ugyan nem tartanak attól, hogy a terrorszervezet már az első órákban felrúgja az egyezményt, azonban az elkövetkező 42 nap alatt várható megtévesztéseket és késedelmeket szabálysértésnek tekintik, amelyre megfelelő katonai válasszal fognak reagálni.

A tűzszünet első szakasza 42 napig tart, a következő fázis és a további túszok kiszabadítására vonatkozó tárgyalásokat a 16. napon kell elkezdeni, legalábbis elvben.

Netanjahu ígérete

Binjamin Netanjahu miniszterelnök ígéretei szerint azonban arra számít, hogy miközben a Hamász sokkal több terroristát, a háború teljes befejezését és a hadsereg teljes kivonását követeli az övezetből, értelemszerűen el fogja utasítani Jeruzsálem, a Hamász-rezsim megdöntésére, a háború céljainak, illetve azon előfeltétel megvalósítására irányuló követeléseket, miszerint Gáza többé nem jelent fenyegetést Izrael számára, beleértve a terrorszervezet vezetőinek kiutasítását.

A miniszterelnök a Joe Biden leköszönő elnöktől kapott biztosítékra hivatkozik, amely lényegében rögzíti a harcok újrakezdésének jogát, ha nem születik megállapodás a második szakaszt illetően.

Hivatalába hétfőn lépő Donald Trumptól elvileg megerősített garanciákat illetően, az újraválasztott elnök elmondása szerint a tartós gázai tűzszünetet részesítené előnyben. A katari fővárosban a tárgyalásokban résztvevő Steve Witkoff, Trump közel-keleti megbízottja amerikai és arab médiajelentések szerint garantálta a Hamász felé, miszerint az Egyesült Államok „jelentős tárgyalásokat” fog ösztönözni a második szakaszt illetően.

A tűzszüneti egyezmény küszöbén Netanjahu szombat este nyilatkozott először, méltatva az izraeli nép hatalmas erejét, valamint a katonák hősiességét, amely vezeti az országot a háború összes céljának eléréséhez, ami a túszok kiszabadítása, és a Hamász kormányzó képességeinek megszüntetése annak érdekében, hogy Gáza többé ne jelentsen veszélyt az országra.

Továbbá hangsúlyozta, hogy a megállapodás mind Biden elnök leköszönő amerikai kormányának, mind a hivatalba lépő Trump-adminisztráció összefogásának eredménye. Kiemelve, hogy az alkut üdvözlő Trump már szerda este felhívta, Netanjahu szerint a megválasztott elnök a tűzszünet első szakaszát ideiglenesnek nevezte, és támogatja Izrael azon jogát arra, hogy visszatérjen a háború folytatásához, abban az esetben, ha a megállapodás második szakaszának tárgyalásait nem tartja kielégítőnek.

A miniszterelnök – az egyezmenyben jelöltekkel ellentétben kijelentette, hogy az izraeli erők továbbra is fenntartják pozíciójukat a Philadelphi-folyosón,  olyannyira, hogy az ott állomásozó csapatok létszámának növelését tervezi  Trump ígéretének köszönhetően, aki hivatalba lépése után állítólag feloldja az egyes fegyverek és nehéz bombák szállítására vonatkozó korlátozást.

Trump üzenete

Az Egyesült Államok megválasztott elnöke, Donald Trump az NBC News-nak tegnap nyilatkozott a tűzszünetre, és  túszszabadítási megállapodásra vonatkozóan.

Arra a kérdésre, mennyire biztos abban, hogy a túszokat szabadon engedik, Trump azt válaszolta „nos, hamarosan meglátjuk, és jobb, ha tartják magukat hozzá,” – majd hozzátette, miszerint Netanjahunak azt mondta – „csak folytasd, amit tenned kell. Ennek véget kell érnie. Azt akarjuk, hogy véget érjen, de tedd, amit meg kell tenned.”

Azzal kapcsolatban, hogy miként tervezi biztosítani a tűzszünet fenntartását, közölte, – „jó kormányzással” fogja elérni.

Tisztelet. Az Egyesült Államokat újra tisztelni kell, és ezt gyorsan el kell érni. De a tisztelet az elsődleges szó, amit használok. Ha tisztelnek minket, a tűzszünet kitart. Ha nem tisztelnek minket, elszabadul a pokol,” – tette hozzá, majd konkrét időpont nélkül, megerősítette Netanjahu hivatalának közleményét, miszerint hamarosan találkozik a miniszterelnökkel a Fehér Házban.

A túszalku kapcsán a radikális frakciókkal kialakul belpolitikai válság enyhítésére, a Likud korábbi közleményében hangsúlyozta, hogy a megállapodás amerikai garanciákat tartalmaz, amelyek lehetővé teszik, hogy Izrael folytassa a háborút és fegyvereket kapjon az Egyesült Államoktól. Netanjahu valószínűleg ezen garanciákkal érvelt Szmotrichnak, amit Mike Waltz, Trump nemzetbiztonsági tanácsadója néhány nappal korábban [CNN] megerősített, mondván, hogy a hivatalba lépő kormányzat világossá tette Netanjahu felé, amennyiben a Hamász eláll a megállapodás bármelyik részétől, az Egyesült Államok kiáll Izrael mellett, és biztosítani fogja Gáza demilitarizálását a Hamász megsemmisítésével együtt.

Korábbi kijelentéseivel némileg ellentétben, Waltz tegnap már azt mondta  a Hamász által fogva tartott, közöttük amerikai-izraeli túszok családjainak, akik elvileg csak a második fázisban jöhetnének haza, hogy a Trump-kormány elkötelezett amellett, hogy mind Izrael, mind a Hamász a tűzszünet minden szakaszát végrehajtsa.

Trump nemzetbiztonsági tanácsadójával szervezett találkozón a hozzátartozók azon aggodalmuknak adtak hangot, miszerint Becalel Szmotrich pénzügyminisztert [Vallásos Cionizmus] Netanjahu biztosította arról, hogy a háború a túszalku első szakaszának végrehajtása után változatlanul tovább folytatódik.

A családok arra kérték Waltzot, hogy  sürgesse a tárgyalások mielőbbi megkezdését a megállapodás második szakaszáról, és ne várják meg a tűzszünet 16. napját, aki azt válaszolta, hogy a Trump-kormányzat azon fog dolgozni, hogy a lehető leghamarabb előmozdítsa az alku második fázisáról szóló tárgyalásokat, és hogy a megválasztott elnök elkötelezett az összes túsz hazatérése mellett, beleértve a megállapodás későbbi szakaszában lévőket is, jelentette az Axios, jelenlévő magas rangú forrásokra hivatkozva.

Netanjahu kijelentései hátterében többnyire Szmotrics fenyegetése áll, aki a harcok folytatását követeli az első szakasz után, miközben a kormányból való kilépéssel fenyeget, ha követelése nem teljesül. A Szmotrich által nehezményezett második szakasz során a még életben lévő túszokat, a harmadik utolsó szakaszban pedig a meggyilkoltak holttesteit adnák vissza, és megkezdődne Gáza hosszú távú újjáépítése.

Korábbi fenyegetései ellenére Szmotrich és frakciója nem lépett ki a kormányból, ugyanakkor a legutóbbi választáson közös listán induló Itamar Ben-Gvir nemzetbiztonsági miniszter és Ocma  Jehudit frakciója tegnap közölte, hogy végrehajtja a kormányból való kilépéssel kapcsolatos fenyegetését, és tagjai vasárnap reggel benyújtják lemondásukat, tiltakozásul az ellen, hogy Izrael elfogadta a Hamásszal kötött megállapodást.

A Hamász terrorszervezettel kötött meggondolatlan megállapodás jóváhagyása miatt az Ocma Jehudit párt holnap reggel benyújtja lemondólevelét a kormányból és a koalícióból, és Ben-Gvir, Wasszerlauf és Elijahu miniszterek, valamint Fogel, Har-Melech, és Kroizer bizottsági elnökök távoznak pozíciójukból,” – áll a párt közleményében.

Ben-Gvir tegnap este a 12-es csatornának azt is kijelentette, miszerint Netanjahu megpróbálta meggyőzni őt, hogy ne mondjon le, és felajánlotta, hogy kirúgja a hadsereg vezérkari főnökét – Herci Halevit, hogy Ben-Gvir saját magának tulajdoníthassa az elért eredményt, mivel az Ocma-vezér tudvalevően Gali Baharav-Miara főügyészen kívül, többek között a hadsereg főnökével is hadban áll.

Emellett, állítása szerint a miniszterelnök felajánlotta ugyanazokat az ígéreteket, melyeket állítólag Szmotrichnak is S telepes építkezések további növelésére vonatkozóan.

Ben-Gvirnek nem ajánlottak fel semmit. Ez hazugság,” – közölte az interjú után a miniszterelnök hivatala, Jiszrael Katz védelmi miniszter pedig szintén elhatárolódott Ben-Gvir kijelentéseitől, mondván, – „a vezérkari főnök megbízatása nincs és nem is lesz semmilyen politikai kérdéshez kötve.”

The post Tűzszünet előtt, és a túszok kiszabadítására várva  first appeared on Új Kelet Live.