Avi/ujkelet.live
A háború 541. napja: Néhány hónappal október 7-e előtt, 2023. június 11-én a Kormányzati Tevékenységek Koordinátora a Területeken (COGAT) benyújtja a „Hudna-tervet”. A felfoghatatlan dokumentumnak, melyet az egység parancsnoka, Ghasszán Alian vezérőrnagy írt, célja nem kevesebb, mint a terrorszervezettel való hosszú távú megállapodás elősegítése volt.
,,A feltételek és a vektorok konvergenciája a különböző színtereken lehetőséget teremt a Hudna [hosszútávú tűzszünet] gondolatának népszerűsítésére a partnereken – egyiptomi és katari – keresztül” – írta. ,,Ezek a feltételek biztosítják a hosszú távú stabilitást és a Hamász megerősödésének csökkentését a Gázai övezetben. Nyilvánvaló, hogy a Hamász olyan megállapodás előmozdításában érdekelt, amely egyfajta egyetértési megállapodásnak minősül, amely lépés megerősítheti a mérsékeltebb elemek erejét a Hamász vezetésében.”
A dokumentumot a Hamásszal akkoriban „rendezésnek” nevezett folyamat előrehaladásának hátterében dolgozták ki.
2023 májusában Kairóban találkozót tartottak a Sabak és az Izraeli Védelmi Erők képviselőinek részvételével Alian vezérőrnagy vezetésével. Az egyiptomiak bemutattak egy kezdeményezést a Hamásszal való hosszútávú tűzszüneti tervre. Amikor a delegáció visszatért Izraelbe, megalakult egy agytröszt a Sabak és a Déli Parancsnokság képviselőivel, majd több találkozó után elindul a Hudna-terv.
Mint kiderült, a Hamász vezetője, Jechíje Szinwar akkor már kitűzte a támadás időpontját – október 7-re. A terrorszervezet Izraellel folytatott „párbeszéde” csak egy megtévesztő lépés volt egy Szinwar által még 2022 áprilisában kidolgozott terv részeként: A Hamász az Izraellel való megállapodáson dolgozik, de addig is előkészíti a támadást – és biztosítja, hogy Izrael vakon maradjon a koncepció fogságában.
,,A Hamász jelenleg mélyen fél attól, hogy a további eszkaláció utoléri. Ez nagyon elriasztja, másrészt viszont alapvetően attól tart, hogy elveszíti az elmúlt két év polgári fejlődését” – olvasható a dokumentumban. „Az utolsó két művelet – a Hajnalhasadás és a Nyíl és Pajzs – a Hamász elkötelezettségét tükrözi, a némi javulásra vonatkozó remények kezdeti észlelése mellett.”
A COGAT úgy véli, hogy még a „Falak Őrzője hadművelet (2021. május) is elrettentést kreált. Az volt a felfogás, hogy különbség van a Hamász és a Palesztin Iszlám Dzsihád között – és a Hamász kormányzóként felelősséget tanúsított, és nem csatlakozott a harcokhoz, amint az a Katonai Hírszerzés értékeléséből is kiderült –, mintha a terrorszervezet megváltoztatta volna az arcát. ,,Az Iszlám Dzsihád kihívás elé állítja a Hamász új Izraellel kapcsolatos politikáját” – értékelték.
Ugyanebben a dokumentumban a COGAT a következőket javasolja: ,,A Hamász-rezsim gyakorlati elfogadása és engedély adása a palesztin arénában való befolyásának megalapozására, a regionális elemekkel való kapcsolatainak kiterjesztése mellett”.
Másrészt attól tartanak, hogy a tervet Izraelnek tulajdonítják, ezért azt javasolják: ,,Vizsgálják meg az egyiptomi féllel a hosszú távú Hudna ötletének megvalósíthatóságát. A Hudna logikája egy egyiptomi kezdeményezésen alapul, nem egy izraeli kezdeményezésen.”
A dokumentumban részletezett fegyverszünet-javaslat „lényegében a Hamász uralmának elismerésére szólított fel Gázában, [és] szuverenitás – szinte állam – biztosítására” – áll a tévériportban.
A jelentés megjegyezte, hogy Alian fegyverszüneti javaslata Izrael politikáját tükrözte október 7-e előestéjén, de a hadsereg október 7-i vizsgálataiban eddig még nem említették.
A terv kiosztását követő napon – a „Gázai övezet biztonsági rezsimjével” kapcsolatos ülésen – minden magas rangú katonai tisztviselő részt vett, köztük Aharon Haliva a katonai hírszerzés akkori főnöke, Tomer Bar a légierő parancsnoka, Eliezer Toledano, a Déli Parancsnokság parancsnoka, és maga a COGAT vezetője más magas rangú tisztekkel együtt. A vezérkari főnök a végén egy széles körű javaslatot javasol a „Hudnának”, és utasítást a fellépésre a közvetítőknél, sőt, egy átfogó közvetítői értekezlet megtartásának vizsgálatát is.
Egy hónappal később a kabinet összeül az első megbeszélésre a Gázai övezet ügyében a kormány megalakulása óta. A Nemzetbiztonsági Tanács ismerteti a terveket az övezetre: A nyugalom megőrzésére irányuló erőfeszítés az idő múlásával, hosszú távú megoldások vizsgálata a tartós stabilitás érdekében. A Netanjahu miniszterelnök vezette megbeszélés végén elhatározták, hogy a COGAT által meghatározott szakaszoknak megfelelően az izraeli követelésekhez való ragaszkodás mellett elő kell mozdítani a Hamásszal való polgári megállapodást.
Mindeközben az arab médiában a békítő üzenetek mellett a dzsihádra való felhívások is nyíltan megjelennek, a televíziós sorozatok pedig Izrael elleni támadásokat mutatnak be, amelyek megdöbbentően hasonlítanak az október 7-eihez.
Ugyanakkor rengeteg pénz ömlik Gázába – évek óta és a kormány jóváhagyásával. A dollármilliókkal teli katari bőröndök, valamint az ENSZ palesztin menekülteket segélyező szervezete (UNRWA) számára nyújtott pénzek, amelyek a Hamász háborús masináját szolgálták.
A tévériport szerint az október 7-e előtti időszakban Izrael még motorkerékpár abroncsok behozatalát is engedélyezte Gázába, valamint fémet, amelyet aztán a Hamász rakéták gyártásához használt, és vegyi anyagokat, melyeket ezek kilövéséhez használt.
Az UNRWA több mint egy évtizeden keresztül összesen 160 millió dollárt vitt be évente a Gázai övezetbe. Például egy, a COGAT által 2015-ben kiadott dokumentum azt mutatja, hogy pénzt küldtek Izraelből a Gázai övezetbe az UNRWA tisztviselőinek fizetésére – 13,5 millió dollár készpénzben. 2018-ban Donald Trump amerikai elnök, aki információt kapott az UNRWA magatartásáról, úgy dönt, hogy leállítja a szervezet amerikai finanszírozását, de Izrael folytatja.
,,Izraelben úgy vélik, hogy az UNRWA stabilizáló tényező. Netanjahu miniszterelnök azon dolgozik, hogy az ENSZ-ügynökség, amelyről utólag kiderül, hogy részt vett a mészárlásban, és például rakétákat rejtetett az iskolák alá, továbbra is megkapja rendes készpénzadagját. A Nemzetbiztonsági Tanács és a a COGAT vezetőjét Németországba küldték, hogy meggyőzzék Berlint arról, hogy adjon készpénzt az amerikaiak miatt kiesett pénz pótlására” – jegyzi meg a riport.
A Hamász-invázió előtt néhány nappal még életképesnek tartották a hosszú távú fegyverszünet lehetőségét a Hamásszal – jegyezte meg a tévériport, azt állítva, hogy Binjámin Netanjahu miniszterelnök és Joav Gallant akkori védelmi miniszter küldöttséget küldött Kairóba a COGAT és a Sabak tagjaival, tíz nappal a mészárlás előtt, hogy megvizsgálják, lehetséges-e a Hamásszal ilyen stabil szövetség és előmozdítása.
A jelentésre válaszolva a COGAT közölte, hogy Alian dokumentuma „egy 2023 júniusából származó egyiptomi javaslatot mutat be, nem pedig izraeli kezdeményezést”. A közlemény szerint az erről szóló megbeszélések „a politikai vezetés irányelveivel összhangban zajlottak”.
Joav Gallant volt védelmi miniszter válaszul megismételte követelését egy állami vizsgálóbizottság felállítására október 7 ügyében, amely legalább az elmúlt évtizedet lefedi, amelyben őt is kihallgatják.
A Miniszterelnöki Hivatal nem reagált azonnal, majd később hosszadalmas választ adott ki, amely szerint Netanjahu soha nem utasított tárgyalások előmozdítására a Hamásszal kötendő hosszú távú megállapodásról. Szokás szerint mindent az akkori vezérkari főnökre, Halevire és a menesztés alatt álló Sabak igazgatóra, Ronen Barra tolt.
https://anchor.fm/s/51fceecc/podcast/rss
The post A terv a Hamásszal való hosszú távú megegyezésre, hónapokkal 10/7 előtt first appeared on Új Kelet Live.