Avi/ujkelet.live
A háború 561. napja: Izrael nem zárta ki az iráni nukleáris létesítmények elleni támadást az elkövetkező hónapokban annak ellenére, hogy Donald Trump elnök azt mondta Binjámin Netanjahu izraeli miniszterelnöknek, hogy az Egyesült Államok egyelőre nem hajlandó támogatni egy ilyen lépést, idézett a Reuters exkluzívnak minősített riportja egy izraeli tisztviselőt és két másik személyt, akik ismerik a részleteket.
Egy magas rangú izraeli tisztviselő azt nyilatkozta a Reutersnek, hogy még nem született döntés az iráni csapásról.
Izraeli tisztviselők ígéretet tettek arra, hogy megakadályozzák Teheránt abban, hogy nukleáris fegyvert szerezzen, Netanjahu pedig ragaszkodik hozzá, hogy az Iránnal folytatott tárgyalásoknak a nukleáris programjának teljes leállításához kell vezetniük.
Az elmúlt hónapokban Izrael számos lehetőséget javasolt a Trump-kormánynak az iráni létesítmények megtámadására, beleértve néhányat késő tavaszi és nyári beütemezéssel. A tervek különböző súlyosságú légicsapásokat és kommandós hadműveleteket tartalmaznak, és pár hónapokkal, egy évvel vagy még tovább is visszavethetik Teherán képességét nukleáris programjának fegyveresítésére.
A New York Times múlt héten arról számolt be, hogy Trump a hónap elején a Fehér Házban tartott találkozón azt mondta Netanjahunak, hogy Washington prioritásként kívánja kezelni a Teheránnal folytatott diplomáciai tárgyalásokat, és nem hajlandó rövid távon támogatni egy csapást a nukleáris létesítményei ellen.
- Izraelt meglepte a New York Times beszámolója jelentette a KAN közszolgálati műsorszolgáltató csütörtök este.
- Jeruzsálemben úgy vélik, hogy ezzel próbál az Egyesült Államok nyomást gyakorolni Iránra, hogy előrelépjenek a két ország közötti tárgyalásokon az iráni atomprogramról.
- Az i24-nek nyilatkozó izraeli tisztviselők a NYT-riport kapcsán azt mondták, hogy „az egyik legveszélyesebb kiszivárogtatás Izrael történetében”.
- A New York Times jelentésére vonatkozó kérdésre Trump elnök csütörtök este azt válaszolta, nem mondott le teljesen az iráni nukleáris létesítmények elleni izraeli támadásról. ,,Nem sietek vele, mert úgy gondolom, Iránnak megvan az esélye arra, hogy nagyszerű országa legyen.”
Az izraeli tisztviselők azonban úgy vélik, hogy hadseregük ehelyett korlátozott csapást mérhet Iránra, amihez kevesebb amerikai támogatásra lenne szükség. Egy ilyen támadás lényegesen kisebb lenne, mint amit Izrael eredetileg javasolt.
A Moszad kémszolgálat vezetője, David Barnea és Netanjahu miniszterelnök bizalmasa, Ron Dermer stratégiaügyi miniszter a héten titokban Párizsba repültek, hogy találkozzonak és tárgyaljanak Steve Witkoff amerikai megbízottal az iráni nukleáris kérdésről, idézett a Walla hírportál pénteken három, az ügyet jól ismerő izraeli forrást.
Mindeközben Rómában: Szombat délután lezárult az Egyesült Államok és Irán közötti nukleáris tárgyalások második fordulója, ezúttal Rómában, a delegáció élén Trump elnök megbízottja, Witkoff és Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter állnak. A tárgyalások négy órán át folytak, jelentette az Axios.
Míg az első forduló a múlt hétvégén Ománban a tárgyalások hangnemének és formátumának meghatározására összpontosított, az amerikai tisztviselők azt mondják, hogy a második fordulóban az a céljuk, hogy keretet alkossanak a tárgyalások menetéhez. Egy olyan megállapodás megkötésére hajtanak, amely magában foglalja Irán urándúsítási programjának megszüntetését, de az irániak egyértelművé tették, hogy ez átlépi a vörös vonalukat.
Ali Samkhani, Irán legfelsőbb vezetőjének vezető tanácsadója szombaton X-en lefektette a nukleáris megállapodás iráni alapelveit.
- Hangsúlyozta, hogy az iráni tárgyaló felek ,,teljes felhatalmazással” rendelkeznek ahhoz, hogy ,,komolyságon és kiegyensúlyozottságon” alapuló megállapodást kössenek, de egy ilyen megállapodásnak garanciákat kell tartalmaznia, hogy az Egyesült Államok többé nem lép ki, ahogy Trump tette 2018-ban.
- Samkhani hozzátette, hogy az egyezménynek tartalmaznia kell az Iránnal szemben kiszabott szankciók feloldását, és semmiképpen nem tartalmazhatja az iráni nukleáris infrastruktúra teljes leszerelését.
- Továbbá, a tárgyalások során az Egyesült Államoknak vissza kell fognia Izraelt, és fel kell hagynia azzal a fenyegetéssel, hogy megtámadja Iránt. „Irán egy kiegyensúlyozott megállapodásért jött, nem pedig megadásért”.
https://anchor.fm/s/51fceecc/podcast/rss
The post A tárgyalások hátterében Izrael nem tett le az iráni támadásról first appeared on Új Kelet Live.