Avi/ujkelet.live

A háború 614. napja, Júdea és Szamária: A Jamam elit terrorelhárító egység tisztjei az éjszaka megölték egy terrorhálózat vezetőjét Tamun közösségben. A palesztin média szerint a megölt terrorista Raeq Basarat, aki a Palesztin Iszlám Dzsihád vezető tagja volt.

A Jamam tisztjei és az Izraeli Védelmi Erők csapatai által végrehajtott közös műveletben két, ugyanahhoz a hálózathoz tartozó körözött palesztint is őrizetbe vettek.


Gáza, harcok: A KAN közszolgálati műsorszolgáltató délelőtt egy felvételt tett közzé, példát mutatva a gázai gerillaháborúra. A videón egy terrorista látható, akinek sikerült egy épületben lévő aknán keresztül eljutnia egy tankhoz, robbanószerkezetet elhelyeznie a háta mögött – és elmenekülnie a helyszínről.

A bombát egy késleltető mechanizmussal élesítették. Az incidensben személyi sérülés nem történt. A tankban könnyebb kár keletkezett, és folytatta küldetését.

Az elmúlt hetekben a gázai harcokat főként robbanószerkezetek elhelyezése jellemezte járművek közelében, utakon és épületekben. A terroristák nem konfrontálódnak; megpróbálják kihasználni az izraeli erők műveleteinek gyengeségeit. A terroristák kis csoportokban működnek, megpróbálnak ártani és elmenekülni.


Gáza, segélyek: A Védelmi Minisztérium Kormányzati Tevékenységek Koordinátora a Területeken (COGAT) bejelentette, hogy tegnap 108 lisztet és élelmiszert szállító humanitárius segélyszállító teherautó lépett be a Gázai övezetbe.

Izrael május 19-én újraindította a segélyszállítmányokat Gázába. Azóta 1459 teherautó lépett be az övezetbe.

Palesztin források szerdán közzétettek egy videót, amely állításuk szerint dokumentálja, hogy az izraeli hadsereg lövöldöz a gázaiakra a GHF egyik segélyelosztó területén.

Az izraeli hadsereg közölte, hogy nem tud ilyen esetről, de vizsgálja a jelentéseket. Azt viszont elismerte, hogy éjszaka az erők figyelmeztető lövéseket adtak le a közép-gázai Netzarim-folyosó térségében közlekedő gyanúsítottakra, akik veszélyt jelentettek az erőkre. A hadsereg korábban figyelmeztette a gázaiakat, hogy a terület aktív harci övezet. A hadsereg vizsgálja a riportokat, melyek szerint a lövéseknek 25 halottja van.

Mindezeken felül a jordán hadsereg közölte, hogy egy jordán mentős megsérült a Gázai övezet déli részén található tábori kórházban a kórház közelében lehullott repeszek miatt.


Libanon: Az ENSZ dél-libanoni békefenntartó erőinek (UNIFIL) mandátumának megújítása hátterében, Ali Fajjad, a Hezbollah terrorszervezet parlamenti képviselője ma hangsúlyozta, hogy az UNIFIL erők jelenléte fontos az 1701-es határozat végrehajtásának részeként, a libanoni hadsereggel együttműködve, miközben biztosítja az erő korlátozott szerepét az izraeli jogsértések és támadások megelőzésében, valamint segítséget nyújt Libanon államnak szuverenitásának kiterjesztésében az ország déli részén.


Irán: Ha a nukleáris tárgyalások kudarcot vallanak, és konfliktus alakul ki az Egyesült Államokkal, Irán amerikai bázisokat fog támadni a régióban – jelentette be Aziz Nasirzadeh védelmi miniszter szerdán, napokkal az iráni-amerikai nukleáris tárgyalások tervezett hatodik fordulója előtt.

Donald Trump amerikai elnök a New York Postnak nyilatkozva pedig azt mondta, egyre „kevésbé bízik” abban, hogy megállapodást tud kötni Iránnal az atomprogramjáról.

„Nem tudom. Azt hittem, így lesz, és egyre kevésbé vagyok benne biztos” – mondta Miranda Devine-nek a Pod Force One podcastban.

„Úgy tűnik, húzzák az időt, és szerintem ez szégyen, de most kevésbé vagyok biztos, mint pár hónappal ezelőtt lettem volna” – mondta Trump. „Történt velük valami, de sokkal kevésbé bízom abban, hogy létrejön egy megállapodás.”

Trump megígérte, hogy akár sikerrel járnak a folyamatban lévő tárgyalások, akár nem, Irán nem fog atomfegyverhez jutni.


Templom-hegy: Itamar Ben-Gvir nemzetbiztonsági miniszter ma reggel Dani Levy rendőrfőkapitány és magas rangú rendőrtisztek kíséretében felment a Templom-hegyre egy szakmai túra keretében. A túra célja a zsidó látogatások lebonyolításának és a nemrégiben bevezetett új irányelvek végrehajtásának alapos vizsgálata volt.

  • A Templom-hegy a zsidó vallás legszentebb helye, az első és a második templom helyszíne.
  • Az 1967 után létrejött status quo értelmében a Templom-hegyet a Waqf irányítja Jordánia védnöksége és Izrael ellenőrzése alatt. A zsidók bár látogathatják, de nem imádkozhatnak a helyszínen.
  • Az al-Aksza mecset az iszlám harmadik legszentebb helye, a Templom-hegy déli oldalán található, nem messze az aranykupolás Sziklamecsettől.
  • Az ultraortodox zsidók, köztük a főrabbinátus, úgy vélik, hogy a zsidóknak nem szabad felmenniük a Templom-hegyre, mert a hely szent, a mai zsidók pedig tisztátalanok.

A katonai rádió tegnap arról számolt be, hogy felhívások voltak arra vonatkozóan, hogy a zsidó látogatók énekeljenek és táncoljanak a Templom-hegy teljes területén, a gyakorlatban a rendőrség megtiltotta nekik ezt, és a szokásos szabályok szerint jártak el. Az aktivisták, akik látogatásokra buzdítanak a Templom-hegyen, azt állítják, hogy ez a megszegése annak, amit Ben-Gvir állítólag ígért nekik: ének és tánc a Templom-hegy teljes területén.


A túszok: Binjámin Netanjahu miniszterelnök, Ron Dermer stratégiai ügyekért felelős miniszter és Iszrael Katz védelmi miniszter tegnapi találkozójukon megállapodtak Izrael válaszában az Egyesült Államok túszszüneti megállapodására tett Hamász ellenajánlatra, jelentette a katonai rádiója.

A választ továbbították a közvetítőknek, és most a terrorszervezet válaszára várnak.


Szmotrich bosszúja: Becalel Szmotrich pénzügyminiszter kedden utasította hivatalát, hogy törölje a palesztin gazdaság fenntartását célzó kritikus fontosságú politikáját, válaszul öt nyugati ország azon döntésére, hogy szankciókat vetett ki ellene és szélsőjobboldali társára, Itamar Ben-Gvirre.

Szmotrich állítólag tegnap ígéretet tett a szankciókra válaszul a Palesztin Hatóság feloszlatására, annak ellenére, hogy Rámalláhról nem tudni, hogy részt vett volna az Egyesült Királyság, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland és Norvégia közös döntésében.


Kneszet: Egy közös nyilatkozatban az ellenzéki pártok bejelentették, hogy a mai ülés napirendjére tűzik a kneszet feloszlatásáról szóló törvényjavaslatot, hozzátéve, hogy a döntést „egyhangúlag hozták meg, és az minden frakcióra kötelező érvényű”.

„Ezenkívül, minden frakció együttműködésével úgy döntöttek, hogy leveszik a napirendről az ellenzéki törvényjavaslatokat, hogy minden erőfeszítést egyetlen célra összpontosítsanak: a kormány megdöntésére” – olvasható a nyilatkozatban.

Mindeközben Binjámin Netanjahu miniszterelnök perének keresztkérdezéses szakaszának mai meghallgatását a tel-avivi kerületi bíróságon lerövidítették, miután a miniszterelnök kijelentette, hogy rosszul érzi magát. Ellenben mint később kiderült, a kneszetben ma fel fog szólalni.

A mai nap kritikus nap lehet Netanjahu és koalíciója számára az ultraortodox szövetségesei közötti válság közepette a sorkatonai törvénytervezet miatt, mely veszélyezteti a kormány jövőjét.

Továbbra sem világos, hogy mindkét ultraortodox párt támogatja-e majd a kneszet feloszlatásáról szóló törvényjavaslatot a mai előzetes szavazáson.

The post Terrorhálózat fejének likvidálása, segélyek, Szmotrich bosszúja és Irán first appeared on Új Kelet Live.