Avi/ujkelet.live
A háború 626. napja: Ballisztikus rakétát lőttek ki hajnalban Iránból, aktiválva a szirénákat Izraelben. A lövedéket elfogták, sérülésről nem érkezett jelentés.
A katonai rádió reggel arról számolt be, hogy a rakétát az amerikai és nem az izraeli légvédelmi rendszer fogta el.
Drón: A légierő reggel elfogott egy pilóta nélküli légi járművet Eilat térségében, mielőtt belépett volna az ország légterébe. Az Izraeli Védelmi Erők nyilatkozatából nem derült ki, honnan érkezett a drón.
A másik oldalon: A katonai rádió szerint hétfőre fordulóra lelőttek egy izraeli drónt Nyugat-Irán felett. Ez már a második alkalom, hogy ez megtörtént az Irán elleni hadjárat kezdete óta.
Támadásban: Izraeli vadászgépek egy iráni ballisztikusrakéta-hajtóműgyártó telephelyet támadtak az iráni Shahrud közelében, mintegy 2000 kilométerre Izraeltől, közölte Effie Defrin dandártábornok, a hadsereg szóvivője tegnap esti sajtótájékoztatóján.
A hadsereg szerint a csapás „speciális mixereket és rakétahajtóművek gyártásához használt kritikus gépeket” célzott.
,,Az iráni rezsim föld-föld rakétagyártó iparának célja, hogy az elkövetkező években több ezer rakétát gyártson” – jegyezte meg az Izraeli Védelmi Erők.
A légierő az éjszaka újabb támadásokat hajtott végre Nyugat-Iránban és Teheránban, rakéta teoepeketz és a légvédelmet célozva. Mintegy 20 vadászgép vett részt a csapásokban, és több mint 30 lőszert dobtak le számos célpontra.
A vadászgépek olyan infrastruktúrát bombáztak, amelyet ballisztikus rakéták tárolására és kilövésére használtak Izrael ellen, valamint Kermánsáhban és Hamedánban található műholdakat és radarállomásokat, amelyeket ,,légi hírszerzésre használnak”.
Ezenkívül egy légvédelmi rendszert támadtak Teherán szívében, tette hozzá a hadsereg.
A tárgyalások az „iráni rezsim katonai képességeinek gyengítésére” irányuló erőfeszítések részét képezik.
A hadsereg hétfőn reggel bejelentette, hogy a légierő jelenleg katonai infrastruktúrát támad Kermánsáhban.
Az amerikai támadás: Az i24 tegnap esti riportja szerint a Trump-kormány csak Fordo megtámadását tervezte, de Binjámin Netanjahu miniszterelnök és bizalmasa, Ron Dermer Natanz és Iszfahán megtámadását is szükségesnek vélték. „Fejezzétek be a munkát, és számolják fel őket” – hangzott az üzenet.
Izraelt már csütörtökön tájékoztatták arról, hogy a kormány támadást tervez: az Egyesült Államok „több segítséget is kért” Izraeltől.
- A Walla hírportál szerint Trump elnök kérésére az izraeli légierő iráni légvédelmi rendszereket semmisített meg, hogy utat engedjen az amerikai B-2-es bombázóknak, amelyek megtámadták a Fordo atomlétesítményt.
A különböző riportok és becslések kapcsán, hogy Iránnak sikerült vagy nem sikerült kicsempésznie a dúsított uránt a nukleáris létesítményekből, egy izraeli forrás azt nyilatkozta az i24-nek, hogy nincs abszolút bizonyosság arra, hogy nem csempészték ki.
Az atomprogram: A KAN közrádió szerint Tzachi Hanegbi, a Nemzetbiztonsági Tanács elnöke tegnap a Külügyi és Védelmi Bizottság tagjainak azt mondta, ,,már [az amerikai] támadás végeredménye előtt is elmondható, hogy sok évbe telik, mire Irán képes lesz helyreállítani nukleáris programját és bombát gyártani.”
Hanegbi hozzátette, hogy Iránnak több évbe fog telni, mire megszerheti a bombát, és ez „az elszántságuk szintjétől függ”. Hanegbi szerint a szombati iráni támadások okozta károk mértéke még nem ismert, és arra számítanak, hogy ez később tisztázódik, valamint hogy ebből fogják meghatározni az iráni választ a támadásra.
Úgy vélik, hogy Irán a Hezbollah vezér Hasszán Naszrallah likvidálása után felgyorsította rakétagyártási programját – közölte a Nemzetbiztonsági Tanács vezetője a bizottság tagjaival. Hanegbi azt is elmondta, Izrael jóval túlteljesítette célbankjait, mint amire az Irán elleni harc jelenlegi szakaszában számítottak. Hozzátette, hogy úgy tűnik, hogy Izrael célpontjai a hadjáratban ebben a szakaszban inkább az Irán birtokában lévő ballisztikus rakétákra fognak összpontosítani.
Irán szövetségesei: Irán kijelentette, hogy válaszolni fog a nukleáris létesítményei elleni amerikai támadásra, és tegnap este a KAN közszolgálati műsorszolgáltató arról számolt be, hogy az iraki Irán-párti milíciák megkezdték a felkészülést a terepen amerikai célpontok megtámadására.
Egy iraki politikai forrás azt nyilatkozta a KAN-nak, hogy Irán valószínűleg válaszolni fog a támadásra, akár közvetlenül, akár megbízottjain keresztül. Úgy becsülte azonban, hogy a válasz nem lesz elég erőteljes, sőt „gyenge” lesz, hogy az Egyesült Államok lenyelje.
Izrael lesz a célpontja valószínűleg továbbra is Irán rakétái nagy részének – mondta az iraki tisztviselő. Ugyanakkor a hútik már megkezdték a felkészülést az amerikai hajók megtámadására a Vörös-tengeren.
Izrael több lehetséges forgatókönyvre is felkészül Irán válaszával kapcsolatban, beleértve egy tűzszüneti megállapodást, a Hormuzi-szoros lezárását – amelyen a világ olajforgalmának negyede halad át –, vagy egy támadást a régióban lévő amerikai bázisok ellen.
Ha az irániak úgy döntenek, hogy lezárják a Hormuzi-szorost, vagy megtámadják az amerikai bázisokat, az okot ad Trumpnak Irán megtámadására.
Hasonlóképpen, Irán dönthet úgy, hogy folytatja a rakéták és drónok küldését Izraelre, vagy izraeli célpontokat támad világszerte.
Az Öböl-menti államok aggódnak a hadjárat alakulása és folytatása miatt. Ezek az országok tartanak az amerikai bázisok elleni támadástól a területükön, valamint a stratégiai Hormuzi-szoros sorsa is aggasztja őket.
Iránban tegnap arról számoltak be, hogy a parlament jóváhagyta a Hormuzi-szoros lezárását. „A végső döntés azonban a Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanácsé” – mondta az Iszlám Konzultatív Gyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának egyik tagja.
Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Katar és más országok a „nagy aggodalomra ad okot” szöveget írták az Irán elleni amerikai támadást követően kiadott nyilatkozataikban. Egyrészt nem akarnak keményen fellépni szövetségesük, Donald Trump amerikai elnök ellen, másrészt meg akarják mutatni Iránnak, hogy nincs közük a támadáshoz, így nem kerülnek a tűz körébe.
A túszok: Ejal Zamir vezérkari főnök tegnap este beszélt a meggyilkolt Sáj Levinson törzsőrmester szüleivel, akinek holttestét a hadsereg vasárnapra fordulóra két másik megölt civil túsz mellett hazahozott a Gázai övezetből.
„Nagy ölelést küldök nektek” – mondta Zamir Kochav és Slomit Levinsonnak. „Sáj, emléke legyen áldott, visszatért Izraelbe, hogy eltemessék. Egy összetett műveletet hajtottunk végre, egy hírszerzésgyűjtési időszakot követően. Mindent megteszünk, hogy az összes túsz hazatérjen. Ez a kötelességünk”.
The post Rakétatámadás Iránból, az atomprogram és Irán szövetségesei first appeared on Új Kelet Live.