Avi/ujkelet.live
A háború 629. napja: A tűzszünetet megsértő iráni rakétakilövésre tervezett izraeli válaszintézkedést három perccel a végrehajtása előtt törölték Donald Trump amerikai elnök kérésére, jelentette a KAN közszolgálati műsorszolgáltató tegnap este.
Körülbelül három órával a tűzszünet életbe lépése után, kedd délelőtt 10 óra körül rakétát lőttek ki Iránból Észak-Izrael felé. Izrael azonnali választ tervezett, de Trump mindkét felet a tűzszünet fenntartására szólította, sőt a döntő percekben telefonon is beszélt Binjámin Netanjahu miniszterelnökkel.
Néhány perccel azelőtt, hogy a lőszert a célpontra dobták volna, a földalatti főhadiszálláson utasítást kaptak a miniszterelnök katonai titkárától, Roman Gofmantól a támadás leállítására. A hat vadászgép Teherán felett várakozott, miközben Netanjahu beszélt az amerikai elnökkel. Végül, Trump egyértelmű utasítását követve, Izrael csak egy szimbolikus támadást hajtott végre, a vadászgépek pedig a munícióval együtt visszatértek Izraelbe.
A támadás a terv szerint több száz halottat eredményezett volna Iránban, és több mint 50 repülőgép vett részt benne. Trump tegnap a hollandiai NATO-csúcstalálkozón tartott sajtótájékoztatón azt mondta, hogy „Izraelnek 52 repülőgépe tartott Iránba, és visszafordította őket”.
Mit mondott Trump: Mint említettük a légierő gépei már úton voltak, amikor Trump elnök felhívta Netanjahu miniszterelnököt, és felszólította őt, hogy állítsa le a támadást.
„Az összes lőszert rájuk zúdítottátok” – mondta Trump Netanjahunak a 13-as csatorna szerint. Izraeli tisztviselők szerint félreértés történt, mivel a légierő Teherán elleni, a tűzszünet előtti estén végrehajtott csapásait Trump úgy értelmezte, hogy azok utána történtek. Netanjahu így válaszolt: „Ez nem igaz, a tűzszünet életbe lépése óta nem támadtunk. Az még azelőtt volt.” Ekkor Trump azt mondta: „Nem érdekel, mondjátok meg a gépeknek, hogy forduljanak vissza, hagyd, hogy az enyém legyen az érdem.” A tűzszünet életbe lépése után Izraelre kilőtt rakétával kapcsolatban Trump azt mondta: „Nem volt szándékos, nem landolt és nem talált el semmit.”
Izraeli tisztviselők a 13-as csatornának azt mondták, hogy a miniszterelnök ezen a ponton elfogadta az elnök kérését, hozzátéve, hogy „végül is Trump tett egy-két dolgot az elmúlt napokban, ezért a kérését el kell fogadni”. Közvetlenül a beszélgetés után Netanjahu kiadta az utasítást a repülőgépek visszahívására.
Károk: Az elmúlt két napban különféle értékelések kerültek ki az iráni nukleáris programban okozott károk mértékéről – és ezek között eltérés van. Egyrészt az izraeli hírszerzés egy olyan csapásról beszél, amely évekkel visszavetette Irán nukleáris programját. Ezzel szemben az amerikai televíziós hálózatok hírszerzési forrásokra hivatkozva sokkal kisebb, mindössze néhány hónapos késleltetésről beszélnek. A 13-as csatorna veterán tudósítója tegnap este igyekezett válaszokkal szolgálni.
A CNN és az NBC nyílt konfliktusban áll Trump elnökkel. Hajlamosak lekicsinyelni az eredményeit. Az igazság azonban az, hogy erre a kérdésre nincs egyetlen válasz, mert az irániak tetteitől függ. Megpróbálják majd kiemelni a földbe temetett hasadó anyagot? Vajon építenek egy új dúsítólétesítményt, nyíltan vagy titokban, a megrongálódottak helyett? Mindkét esetben valószínű, hogy Izrael lépéseket tesz majd az iráni program elindítására irányuló kísérletek megakadályozása érdekében.
És van még egy kérdés, amire nehéz válaszolni: Mekkora károkat szenvedett Irán fegyvercsoportja, a csoport, amely nukleáris fegyvereket fejleszt? Az érintettek nagy részét likvidálták, és a fegyvercsoport archívuma szintén megrongálódott egy izraeli támadásban. Egyértelmű, hogy Irán rengeteg olyan tudást veszített, amely a tudósok elméjében és az archívumokban tárolódott. A kérdés az, hogy van-e ennek a tudásnak máshol egy mentett változata?
Egy dolog mindenki számára világos: ha van valami, ami nagyon távol tartja Iránt egy atombombától, az egy új atommegállapodás, sokkal szigorúbb és keményebb, mint az előző.
Kommandósok Iránban: Egy videónyilatkozatban Ejal Zamir vezérkar főnöke tegnap este azt mondta, hogy izraeli kommandós erők voltak bevetve Iránban a háború közepette.
„Jelentős károkat okoztunk [Irán] rakétaképességeiben, több száz indítót iktattunk ki, és jelentősen késleltettük az erőépítési terveiket. Emellett sikerült hírszerzési, technológiai és légi fölényt elérnünk. Elértük a műveleti szabadság egy bizonyos szintjét Irán egén és minden cselekvésre választott helyszínen” – mondta Zamir.
Ezek az eredmények „többek között a légi és szárazföldi kommandós erők teljes körű koordinációjának és megtévesztésének köszönhetők”.
„Ezek az erők titokban mélyen ellenséges területen tevékenykedtek, és olyan műveleteket hajtottak végre, amelyek működési szabadságot biztosítottak számunkra” – mondta Zamir.
The post Így állította le Trump az Irán elleni masszív izraeli támadást first appeared on Új Kelet Live.