Avi/ujkelet.live
A háború 636. napja: Tegnap este két rakétát lőttek ki a Gázai övezet északi részéről, aktiválva a szirénákat a határ melletti Szderotban és Ibimben. A légvédelem elfogta a lövedékeket, sérülés nem történt.
A támadásért a Palesztin Iszlám Dzsihád terrorszervezet vállalta a felelősséget.
A kör bezárult: Az Izraeli Védelmi Erők és a Sabak belbiztonsági szolgálat múlt héten likvidálták a két terroristát, akik részt vettek hét izraeli katona meggyilkolásában a dél-gázai Khan Juneszben 2025. június 24-én, jelentette tegnap este a hadsereg.
A túszok: A 12-es csatorna szerint Binjámin Netanjahu várhatóan arra kéri majd Donald Trump amerikai elnököt jövő heti washingtoni látogatása során, hogy gyakoroljon közvetlen nyomást Katarra, hogy fenyegesse a Hamász magas rangú tisztviselőit kiutasítással, ha a közeljövőben nem jutnak megállapodásra a túszok ügyében.
Az elmúlt napokban folytatott megbeszéléseken ismét felmerült a Hamász magas rangú külföldi tisztviselőinek és a velük való bánásmód kérdése. A politikai és biztonsági vezetés magas rangú forrásai szerint ahhoz, hogy a Hamász valódi rugalmasságot mutasson a tárgyalásokon a Hamász magas rangú tisztviselőire, és különösen az egyik magas rangú külföldi tisztviselőjére nyomást kell gyakorolni és szankciókát kell alkalmazni ellenük.
Ugyanezek a biztonsági tisztviselők a következőt mondták a megbeszéléseken: „A Hamász vezetői a világ minden táján utaznak, és úgy érzik, hogy nincs rajtuk nyomás, ezért nem sietnek a megállapodással.”
A helyzet igen összetett. A külföldön tartózkodó Hamász-tisztviselőket olyan országokban látják vendégül, mint Katar, amely a megállapodás központi közvetítője, és Törökország, amellyel érzékeny és törékeny a viszony, mégis a politikai és biztonsági vezetés úgy véli, hogy szankciókat kellene bevezetni a Hamász ottani vezető tisztviselőire, hogy rugalmasabb legyen a szervezet a megállapodást illetően.
A török külügyminiszter tegnap Ankarában találkozott a Hamász külföldi vezetőivel, köztük Khalil al-Hajjával. Fókuszban: A megállapodásra irányuló tárgyalások.
Szíria: A SYRIA TV jelentése szerint az izraeli erők szórólapokat terjesztettek Al-Biszali faluban, ahol az izraeli katonák letartóztatták a Szíriában működő iráni sejt tagjait, figyelmeztetve a lakosokat, hogy ne működjenek együtt Iránnal.
„Ezek az árulók közöttetek rejtőzködnek, és korábban együttműködtek az iráni tengellyel Szíriában. A tengellyel való együttműködés veszélyezteti Szíria és lakosainak biztonságát, ezért ha biztonságban akartok élni, távol kell maradnotok ettől a tengelytől. Ne hagyjátok, hogy kihasználjon benneteket! Izrael mindent tud! Mindenkit elfogunk, aki az iráni tengellyel dolgozott, dolgozik és dolgozni fog” – áll a szórólapon.
Egy másik jelentésben a csatorna azt állította, hogy a faluban elfogott iráni sejt három tagból állt: Omar és Malek al-Ahmad testvérekből, valamint egy másik férfiból – Wisszam al-Ahmadból.
Egy hivatalos szíriai forrás tegnap azt nyilatkozta az Al Dzsazírának, hogy jelenleg az Izrael és Szíria közötti békemegállapodással kapcsolatos kijelentések ,,túl koraiak”. A forrás szerint Izrael és Szíria között egy új megállapodásról szóló tárgyalásról nem lehet beszélni, hacsak Izrael nem kötelezi el magát teljes mértékben az 1974-es erők szétválasztásáról szóló megállapodás rendelkezéseinek teljesítésére, és nem vonul ki az összes Szíriában elfoglalt területről.
Libanon: A libanoni MTV csatorna forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy a kormány befejezte a válaszdokumentum kidolgozását az amerikai kormány szíriai megbízottjának, Tom Barracknak a Hezbollah terrorszervezet leszerelésével kapcsolatos tervére, és most a Hezbollah válaszára vár a dokumentumra.
Források szerint a libanoni kormányfők, Joseph Aoun elnök, Nawaf Szalám miniszterelnök és Nabi Berri, a parlament elnöke is aláírták a válaszdokumentumot, amely állítólag „történelmi lehetőséget kínál, amely biztosítja Libanon stabilitását a következő 50 évben”.
A Hezbollah vezetője, Naim Qasszem tegnap este, a síiták szent asúra éjszakáján tartott beszédében kijelentette, hogy a szervezet nem egyezik bele a megaláztatásba, és nem adja át földjét és fegyvereit az „izraeli ellenségnek”. Elmondása szerint: „Mi, mint szervezet, nem egyezünk bele abba, hogy bárki is azzal fenyegessen minket, hogy megadjuk magunkat, mert nem adjuk fel a jogunkat.” Qasszem megjegyezte, hogy szervezete Izrael ellen nemcsak mint megszálló ellen harcol, hanem az egész régióra és az egész világra leselkedő stratégiai veszélyként tekint rá.
Irán: A Pentagon tegnap közölte, hogy Izrael és az Egyesült Államok támadásai Irán nukleáris létesítményei ellen egy-két évvel vetették vissza az atomprogramját.
A becslések szerint a létesítményeket teljesen megsemmisítették.
Az Irán elleni támadás után Izrael titokban magas szintű diplomáciai tárgyalásokat folytat Oroszországgal Iránnal és Szíriával kapcsolatban, jelentette a KAN közszolgálati műsorszolgáltató tegnap este.
Katar-gate: Joáv „Poli” Mordechai nyugalmazott vezérőrnagyot a Lahav 433 legalább kétszer is kihallgatta gyanúsítottként a közelmúltban, jelentette a 13-as csatorna tegnap este. A gyanú ellene: kapcsolatfelvétel külföldi ügynökkel és kenőpénz elfogadása.
A gyanú szerint a Mordechai tulajdonában lévő cég 2024 folyamán több százezer sékel értékben utalt át pénzt Jonátan Urichnak, Netanjahu miniszterelnök vezető tanácsadójának egy Katar melletti kampány céljából. Mordechai cégbeli partnerét szintén kihallgatták mint gyanúsítottat, a jövő héten pedig a rendőrségi nyomozók kihallgatják az Egyesült Államokban Jay Footlikot.
A 61 éves Mordechai vezérőrnagy 2018-ban vonult nyugdíjba az Izraeli Védelmi Erőktől, miután többek között a COGAT koordinátoraként, a Polgári Közigazgatás vezetőjeként és az Izraeli Védelmi Erők szóvivőjeként szolgált. A háború alatt központi szerepet játszott a hadsereg túszok felkutatására irányuló titkosszolgálati erőfeszítéseiben Nitzan Alon tartalékos vezérőrnagy alatt.
A Mordechai cége, a NOVARD a következőt nyilatkozta: „A NOVARD évek óta hivatalosan, nyilvánosan és teljesen legálisan működik együtt Ázsia, Afrika és a Közel-Kelet különböző országaival. Október 7. óta Poli Mordechait besorozták a tartalékos állományba, hogy elősegítse a túszok hazahozatalát. Semmilyen üzleti tevékenységet nem folytat, és a NOVARD közel-keleti országokban és azok között végzett tevékenységei teljesen elkülönülnek.”
A Legfelsőbb Bíróság kedden a Sabak belbiztonsági szolgálat vezetőjének kinevezésével kapcsolatos petíciókkal foglalkozott, a bírák egyoldalú meghallgatást tartottak a Katargate-ügyben, ezt követően Jichák Amit, a Legfelsőbb Bíróság elnöke a Netanjahu hivatalának emberei és Katar közötti kapcsolat vizsgálatáról beszélt, és azt mondta: „Egy érzékeny vizsgálatról beszélünk, amely a miniszterelnök hivatalához közel álló emberekkel kapcsolatos. Állítólag egy külföldi kormány beszivárgott a szentek szentjébe – ez remélem, hamisnak bizonyul majd.”
Az Izraeli Védelmi Erők szokatlan módon hivatalosan reagált a Mordechai elleni nyomozásra.
,,Mordechai vezérőrnagy a túszok főhadiszállásának van alárendelve, és teljes mértékben a főhadiszállás szolgálatában áll. Nem folytat közvetlen tárgyalásokat a közvetítőkkel, de hozzájárulása rendkívül jelentős, sőt néha kritikus fontosságú az erőfeszítések szempontjából.
„Szakmai álláspontja végig bátor és pártatlan volt, és nagyban hozzájárult a munkához.”
The post Rakéták Gázából, likvidálás, a túszok és Katar-gate first appeared on Új Kelet Live.