ujkeletlive
Politika és vallás – a Kneszet téli ülésszaka ismét felszínre hozta a koalíción belüli feszültségeket
A hosszúra nyúlt nyári törvényhozási szünetet követően a Kneszet hétfőn kezdődő téli ülésszakának első heteiben esedékes és a koalíció további fennmaradását biztosító két alapvető törvény megszavazása egyelőre bizonytalan. A háborús helyzetre való tekintettel már eleve késésben lévő jövő évi állami költségvetés megszavazásának blokkolása automatikusan a Kneszet feloszlatását eredményezné, amit az ultraortodox frakciók, különösképpen a Jahadut HaTora szövetség helyezett kilátásba, amennyiben egy hónapon belül Binjámin Netanjahu miniszterelnök kormánya nem fogadja el a háredi sorkatonai szolgálat alóli mentességet biztosító törvényt.
A koalíció háredi partnerei további nyomást gyakorolnak a miniszterelnökre annak a társadalmat leginkább megosztó törvénytervezetnek, kifogások nélküli kormányzati támogatására, ami súlyos terheket jelentene Izrael egyik legnehezebb háborújának csúcspontján.
A miniszterelnök az előző Bennett-kormány idején Beni Gantz akkori védelmi miniszter által megfogalmazott és a plénum első olvasata által támogatott törvénytervezetet melegítené fel, válaszul a Legfelsőbb Bíróság döntésére, ami még a nyáron a sorköteles háredik katonai szolgálatát írta elő, ellenkező esetben megvonva a jesivák állami támogatását
A társadalmi kritikák ellenére, még a nyári szünet előtt a Külügyi és Védelmi Bizottságban megvitatták a jogszabály tervezetét, és annak ellenére, hogy a jelenlegi háborús helyzet egészen más követelményeket von maga után, és Joav Gallant védelmi miniszter illetve maga a bizottság elnöke Juli Edelstein kijelentette, hogy az ellenzékre is érvényes konszenzus nélkül nem támogatják, a kormány mégis gyorsított eljárásban igyekszik a Kneszet elé vinni végső elfogadásra.
Az elmúlt hetekben Jahadut HaTora ultraortodox askenázi frakció vezetője, Jichák Goldknopf építés és lakásügyi miniszter már bejelentette, hogy a költségvetés megszavazását a sorozási törvénytől teszi függővé.
A téli törvényhozás kezdetével a feszültség tovább fokozódott, amikor mindkét ultraortodox frakció – a Sász és a Jahadut HaTora miniszterei a kormányt figyelmeztetve tegnap bejelentették, hogy bojkottálják a szavazásokat a jogalkotási ügyekkel foglalkozó miniszteri bizottságban. A bojkott alapvetően szimbolikus, mivel a két háredi párt támogatása nélkül is döntésképes a bizottság, ettől függetlenül a Sász és a Jahadut Hatora követeli, hogy a sorozási törvényt még a téli ülésszak alatt fogadják el, vagy veszélybe kerülhet maga a kormány létezése az állami költségvetés blokkolása miatt.
„Nem tehetünk úgy, mintha minden rendben menne, amikor nem kapunk semmit a kormánytól,” – közölte a Sász minisztere Joáv Ben Cur. A bizottsági ülés végül félbeszakadt, mert Járiv Levin igazságügyi miniszter átment a politikai-biztonsági kabinet megbeszélésére, míg a megszakított meghallgatás elvileg holnap reggel folytatják.
Összegezve, a háredi frakciók haragját az váltotta ki, hogy a kormány számukra égető fontosságú sorozás alóli mentességet biztosító törvény helyett, egy sor ellentmondásos jogszabály megvitatásával kezdi a parlamenti szezont, mint például a terrorizmust támogató jelöltek kizárása a Kneszetből, illetve a terrorizmust támogató tanárok alkalmazásának betiltása, illetve a kamarai tagsági díjak eltörlése.
A törvénytervezet késedelmével szembesülve az ultraortodox frakciók tagjai egyre dühösebben, a miniszterelnök korábbi ígéreteit kérik számon. Netanjahu és tanácsadói a közelmúltban felszólították a koalíció tagjait, hogy várjanak a belső vitákkal, amíg az Iránnal kapcsolatos biztonsági feszültségek nem enyhülnek, emellett a miniszterelnök azt is kilátásba helyezte, hogy az úgynevezett giusz törvény fő akadályozója – azaz a védelmi miniszter Gallant kirúgása ezt követően akár napirendre kerülhet. A Kan közszolgálati csatorna tegnap arról számolt be, hogy a kormányba alig néhány hete visszakerült Likud-dezertőr Gideon Sza’art esetleges védelmi miniszternek szívesebben látnák az ultraortodox politikai vezetők, mondván, Sza’ar konstruktívabban kezelné az együttműködést a törvénytervezettel kapcsolatos konszenzus kialakításában.
Költségvetés – az első nehézségek
Becalel Szmotrich pénzügyminiszter a költségvetési megszorítások bejelentése előtti egyeztetéseken az javasolta a Hisztadrut szakszervezet vezetőjének, hogy háborús gesztusként bezárnak néhány felesleges minisztériumot. A nyári szünet közepette zajló felajánlás azonban úgy tűnik a miniszterelnök tudta, illetve támogatása nélkül történt, – jelentette a Maariv héber nyelvű hírportál, mondván, hogy a legújabb értesülések szerint esélytelenmek tűnik a pénzügyminiszter ígéretének kivitelezése Netanjahu ellenállása miatt.
Az új állami költségvetés-tervezetben megjelenő egyik tétel, – amely csütörtökön kerül a kormány elé jóváhagyásra –, öt nélkülözhető minisztérium bezárását javasolja. A javaslat több száz millió sékelt takarított volna meg a költségvetés számára, és bár sokan úgy vélik, hogy ez mindössze szimbolikus lépés, mégis példát mutatna a közönség számára egy olyan költségvetés elfogadtatása idején, amely nem egyszerű megszorításokat tartalmaz a köz és a középosztály számára. A miniszterelnök azonban ellenzi.
A Maarivnak nyilatkozó, Netanjahu irodájában dolgozó forrás szerint „a miniszterelnök egyeztetéseket folytat a pénzügyminiszterrel, és hivatalának illetékeseivel a költségvetés kapcsán, miközben minden javaslatot megvizsgálnak.” A bezárásra javasolt minisztériumok között szerepel a Nemzeti Örökség Minisztériuma, a Jeruzsálem és Izraeli Hagyományok Minisztériuma, a Településfejlesztési és Nemzeti Feladatok Minisztériuma, a Regionális Együttműködési Minisztérium, valamint a Társadalmi Egyenlőség és a Nők Helyzetének Előmozdítása Minisztérium, de más hivatalok is szóba kerültek.
A hónap elején Arnon Bar-David, a Hisztadrut elnöke egyértelművé tette, hogy ellenzi a középosztályt sújtó megszorításokat, de Szmotrich javaslata a kormányzati minisztériumok bezárását illetően valamennyire enyhítette a szakszervezetek ellenállását és rugalmassabban kezelhetővé tette volna a rendelettervezetben szereplő egyes kritikus pontok elfogadását.
A szakszervezet szerint – „a nyugdíjak és az oktatási alapok megvágása számunkra kulcsfontosságú kérdés, két egyértelmű vörös vonal, amelyet nem engedünk megvalósítani. Jó kapcsolatot ápolunk a Pénzügyminisztériummal, és tudunk együtt dolgozni az embereikkel, de elvárjuk az államtól, hogy példát mutasson és a nagy nyereségek egy részét a tőkésektől szedje be – ez lenne egy bizalomépítő lépés, amely világossá teszi, hogy a terhek egyenlően oszlanak meg. Ugyanakkor megértjük, hogy a felesleges minisztériumok bezárása főként szimbolikus jelentőségű, és sosem lehet minden százszázalékos. Végső soron az állami költségvetés a legfontosabb,” – áll a Maariv jelentésében.
The post Politika – a Kneszet téli ülésszaka ismét felszínre hozta a koalíción belüli feszültségeket first appeared on Új Kelet Live.