ujkeletlive
A Binjámin Netanjahu miniszterelnökkel tartott zártkörű megbeszélést követően a késő esti órákban a héber médiának nyilatkozó izraeli, és amerikai források egyaránt arról számoltak be, hogy a libanoni fegyverszüneti megállapodás immár tényleg közel áll a véglegesítéshez.
Az északi harcok szüneteltetését, illetve a határ mindkét oldalán a kitelepített civilek hazatérését egyaránt biztosító egyezményt illetően, ugyanakkor ellentmondásos hírek kerültek közlésre. Jelentések szerint a miniszterelnök vezetésével tartott megbeszélésen elvileg jóváhagyásra került a megállapodás, amit Joe Biden közel-keleti külön megbízottja, Amos Hochstein továbbított Libanon felé, a koalícióhoz köthető források azonban óvatosságra intenek, utalva az áthidalásra váró különbségekre.
Összességében, az izraeli politikai oldalról érkező nyilatkozatok megerősítik a megállapodás lehetőségét, és miközben azt az üzenet közvetítik, miszerint – „lehet, hogy nem írjuk alá holnap, de minden fél hajlandóságot mutat, és a dinamika eddig pozitív,” valójában a harcok északi szüneteltetését a politikai-biztonsági kabinet döntésének függvényében fogják véglegesíteni.
A tárgyalások előrehaladása közepette az izraeli hadsereg, és a Hezbollah ismét jelentősen fokozta a támadásokat. A libanoni terrorszervezet tegnap több mint 250 rakétát lőtt ki, négyszer támadták Közép-Izraelt, valamint egyszer Júdea és Szamáriát, melynek következtében 550 légiriadó volt országszerte.
Az izraeli légierő válaszul a hírszerző szolgálatok irányításával csapást mért számos polgári épületekben található Hezbollahhoz köthető katonai főhadiszállásokra, a terrorszervezet fellegváraként ismert Dahiehben, Bejrútban.
Izrael korábban már kijelentette, miszerint ragaszkodik a tűz alatt történő tárgyalásokhoz, így mindaddig, amíg nem születik meg a kétoldali döntés a védelmi erők szándékában áll fokozni a bejrúti csapásokat, hogy tovább gyengítse a Hezbollah képességeit, így több mint 150 célpontra csapott le a „műveleti kontroll megerősítése” jegyében.
Másrészről, Naszrallah likvidálása után a Hezbollah élére kinevezett Naim Qasszem tovább folytatva az úgynevezett „Bejrút-Tel Aviv” egyenletelméletet, ami nagyjából azt jelenti, hogy a libanoni fővárosban történt támadásokra „Tel Aviv központjában” kell válaszolni, ily módon az utolsó szó jogát akarja erősíteni.
A látszat ellenére az erősödő támadások inkább a megállapodáshoz közeli jelnek tekinthetőek, annál is inkább, mivel a további időhúzással Izrael az amerikai közvetítést elvesztését, illetve egy lehetséges ENSZ Biztonsági Tanács határozatot kockáztatja.
Az óvatos optimizmussal vegyes nyilatkozatokra a Hochstein által szabott ultimátum vet árnyékot, aki állítólag mindkét fél tudomására hozta, hogy visszalép a közvetítéstől, amennyiben a következő napokban nem sikerül megállapodni. A még hivatalban lévő Biden által támogatott közel-keleti megbizottt, a januárban hivatalba lépő Donald Trumppal is egyeztetett mielőtt egy hete a térségbe érkezett. Utazásának nem titkolt célja nem a tárgyalások folytatása, hanem a tűzszünetre vonatkozó megállapodás véglegesítése, ennek megfelelően az elmúlt napok egyeztetései után jelezte, miszerint Libanonnal megállapodásra jutott, így jelenleg a döntés felelőssége az izraeli oldalon van.
Washingtonban időközben nyilvánvalóvá vált, hogy az időhúzás valódi oka inkább politikai és nem érdemi, ezért tűzték ki a határidőt, ami egyben azt is jelentheti, hogy ha Jeruzsálemben elutasítják Hochstein közvetítését, a tűzszüneti kezdeményezés az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé kerülhet, és az is megtörténhet, hogy a Biden-kormány nem fog élni vétó jogával.
A Ynet hírportál szerint a Netanjahu által tegnap összehívott szűk körű miniszteri tanácskozáson a biztonsági rendszer vezetői, illetve Jiszráel Katz védelmi, Gideon Szaár külügy, Ron Dermer stratégiaügyi, Becalel Szmotrics pénzügy, illetve Itamar Ben-Gvir nemzetbiztonsági miniszter a megállapodást érintő három fő kérdést vitatta meg, miszerint:
- az izraeli hadsereg mozgásszabadságát érintő kísérő dokumentumban foglaltak arra az esetre, ha a Hezbollah megsérti a megállapodást
- a határviták tárgyalásáról szóló megfogalmazások pontosítása, mivel Izrael nem hajlandó e tekintetben kötelezettséget vállalni
- a francia részvétel csökkentése a felügyeleti mechanizmust illetően, a párizsi vezetéssel fennálló feszült kapcsolatokra való tekintettel, és azt követően, hogy Franciaország nem zárkózott el az ICC hágai nemzetközi bíróság által kiadott Netanjahu és Galant elleni elfogatóparancsokra vonatkozóan, valamint egy korábbi döntés miatt, ami kizárta az izraeli védelmi ipar cégeit a francia fegyverkiállításokról
A homályos izraeli politikai időhúzás mellett, az Al-Hadath szaúdi csatornának nyilatkozó Bishara Khairallah arab író és politikai kutató állítása szerint a libanoni tűzszüneti megállapodással kapcsolatos optimizmus nem valós, mondván „ez az optimizmus mesterséges, egy kísérlet arra, hogy elhitessék az emberekkel, hogy küszöbön áll a megállapodás, közvetlenül Donald Trump megválasztott elnök beiktatása előtt.”
Továbbá, megjegyezi, hogy Trump január 20-i beiktatása előtt nem lesz megállapodás, és legfőképpen nem Netanjahu lesz az, aki átengedi a diplomáciai győzelmet Joe Biden leköszönő elnöknek, hozzátéve, miszerint Hochstein lépései ugyan utalnak valamire, de semmi közük a valósághoz.
Ami Libanont illeti, Khairallah úgy véli, hogy a tűzszünet egyik fő akadálya maga a Hezbollah terrorszervezet, amely katonai hatalommal, és független politikai ellenőrzéssel rendelkezik az országon belül. Következésképpen, Libanon stabilitását kizárólag a terrorszervezet lefegyverzése oldaná meg, amibe az irániak semmi esetre sem fognak beleegyezni.
Összegezve, arra a következtetésre jut, hogy a napirenden lévő összes intézkedés, különösen az Izrael által javasolt megállapodás nem hajtható végre, többek között azért sem, mert Khairallah szerint Irán fél a tűzszünettől, amely egy újabb izraeli támadáshoz vezethet iráni létesítmények ellen a harcok szüneteltetése utáni napon, és ezért megpróbálja biztosítani a Hezbollah győzelmét Libanonban, ugyanis Teheránban nem akarnak olyan tűzszünetet látni, amely véget vet a háborúnak, és Izrael előrehaladásához vezet, ezért szerinte a megállapodás, amelyet Libanonban remélnek, nagyon messze van.
The post Libanoni tűzszüneti megállapodás: optimizms fenntartásokkal, és izraeli politikai időhúzás first appeared on Új Kelet Live.