Megváltoztathatja az életünket egy szelet égett pirítós
Az égett pirítós elmélet népszerűsége már több mint 17 millió megtekintést hozott össze TikTokon, ahol sokan osztják meg saját balszerencsés, de végül szerencsés történetüket. Az elmélet lényege, hogy a mindennapi kis kellemetlenségek valójában megakadályozhatnak egy nagyobb bajt – vagy akár jobb dolgokat hozhatnak az életünkbe. Yasmine Saad pszichológus szerint ez a nézőpont segít abban, hogy elfogadjuk, amikor valami nem úgy alakul, ahogyan terveztük, hiszen lehet, hogy éppen az válik hasznunkra, amit most még nem is látunk.

Miért lehet az égett pirítós életmentő?

Az elmélet példája magáról az égett pirítósról szól: véletlenül odaégetjük a reggeli pirítóst, ezért időt veszítünk, hogy újat készítsünk. Később kiderül, hogy ez az elhúzódó reggeli megóvott attól, hogy belekeveredjünk egy utcai balesetbe. Az égett pirítós tehát nem csak bosszantó kellemetlenség – lehet, hogy életmentő volt.

Kutatások szerint azok, akik hajlamosak a pozitívumokat keresni, kevésbé szoronganak, rugalmasabbak, és hosszabb életet élnek.

Ez az elmélet segíthet abban is, hogy nyugodtabbak maradjunk a stresszes helyzetekben, így könnyebben találhatunk megoldást a problémákra.

„Az agyunk ösztönösen a legrosszabb forgatókönyvekre készül, hogy megvédjen minket” – mondja Saad. Az optimizmus elérése egy kis tudatos munkát igényel: meg kell tanulnunk a minden okkal történik szemléletét.

Az égett pirítós elmélet szorosan kapcsolódik más pozitív gondolkodást ösztönző pszichológiai elméletekhez, például a hagyd őket elmélethez, amely azt javasolja, hogy ne próbáld kontrollálni mások viselkedését, a saját boldogságod érdekében. Emellett a vonzás törvénye is hasonló, amely szerint a gondolataid képesek befolyásolni, hogy mi történik veled. Ezek az elméletek mind arra az elképzelésre építenek, hogy ha a pozitív oldalra koncentrálsz, jobban fogod érezni magad, és pozitívabb dolgokat vonzhatsz be az életedbe.

„A manifesztáció, vagyis hogy a gondolataid alakítják a valóságodat, egyre népszerűbb elképzelés” – magyarázza Yasmine Saad pszichológus. Egy 2021-es tanulmány például arra mutat rá, hogy a pozitívabb hozzáállású emberek proaktívabban keresik a lehetőségeket. Tehát, aki hajlamos a félig teli pohár látásmódjára, valószínűbb, hogy jobban rá is talál a lehetőségekre.

Pozitív gondolkodás vs. valós érzések – hol a határ?

Az égett pirítós elmélet remekül működik, ha kisebb bosszúságokkal, hétköznapi fennakadásokkal szembesülünk, például egy törölt járat vagy egy késő vonat esetén, ám fontos, hogy ne essünk túlzásokba. Amikor valami igazán nehéz dolgot élünk át, legyen szó szakításról, anyagi válságról vagy egy szerettünk elvesztéséről, nem reális elvárás, hogy rögtön pozitív oldalát lássuk a helyzetnek. Ilyen helyzetekben elengedhetetlen, hogy megéljük és feldolgozzuk az érzéseinket.

Amikor megtanulunk a kellemetlenségekre lehetőségként tekinteni, és megengedjük magunknak, hogy tanuljunk a hibáinkból, fokozatosan egyre magabiztosabbak, mentálisan rugalmasabbak és fizikailag is ellenállóbbak leszünk.