ujkeletlive
Szmotrich a miniszterelnökre hivatkozva kijelentette, hogy közel van a területek feletti kormányzati szuverenitás kiterjesztése
Becalel Szmotrich [Vallásos Cionizmus] és pártja törekvései a legutóbbi novemberi választások után megszerzett jelentős kormányzati hatalomnak köszönhetően lassan, de biztosan révbe érnek. A sokkal hangzatosabb pénzügyminiszteri pozíció mellett, Szmotrich hatáskörébe tartozik a védelmi minisztérium Polgári Adminisztráció hatásköre is a vitatott területeken, és főleg ez utóbbi az izraeli szuverenitás Júdea és Szamáriára történő kiteszjesztésének első számú eszközévé vált a miniszter kezében, természetesen kiegészítve a megfelelő anyagi háttérrel, amelyhez szintén hozzáférése van.
Hatáskörei révén minden támogatást meg tud adni az illegális telepes-építkezések kezelésére, erősítve ezáltal a hadsereg kiszorítására irányuló azon törekvéseit, miszerint az izraeli kormány vegye át Júdea és Szamária irányítását.
Szmotrich már korábban is többször hangoztatott törekvései a New York Times által közzétett tavalyi felvételen már körvonalazódnak. A pénzügyminiszter egy telepes közösségben tartott konferencián azon terveit vázolta, hogyan lehet a hadsereg helyett a kormány irányítása alá vonni Júdea és Szamáriát, mindezt anélkül, hogy hivatalosan a Kneszetben szavazásra kerülne az átruházás döntése.
A tavalyi felvételen megerősíti, hogyan fogják a katonaság helyett a területek irányítását „egy különálló polgári rendszer” hatáskörébe átirányítani, majd az október hetedikei Hamász mészárlások után Szmotrich és Itamar Ben-Gvir nemzetbiztonsági miniszter [Otcma Jehudit] bejelentették, hogy hasonló irányítás alá kívánják vonni a gázai övezetet is, az ott élők többségét kivándorlásra késztetve.
A médiában egyre többet hangoztatott és politikai támogatókkal megerősített tervük kivitelezéséhez pedig már hozzá is rendelték a januárban hivatalba lépő Donald Trump megválasztott elnök, szerintük teljes mértékű támogatását.
Trump újraválasztását követően Binjámin Netanjahu miniszterelnök koalíciójának radikális partnerei már előre borítékolva kifejezték várakozásaikat a vitatott területek telepes közösségei, illetve akár az egész Júdea és Szamáriára vonatkozó szuverenitás kiterjesztését illetően, beleértve a gázai övezetet is. A koalíció ezen törekvései tükröződnek a Netanjahu által kinevezett új amerikai nagykövet, a telepes-aktivista Jechiel Leiter kinevezését követően, ami Szmotrichék reményei szerint egyenesen az Ovális irodába vezet.
A tervek előrehaladását jelzi, hogy a pénzügyminiszter Polgári Adminisztráció munkatársaival folytatott beszélgetése során arra célozgatott, hogy hamarosan megtörténik a szuverenitás kiterjesztése Júdea és Szamária területein, – jelentette a Ynet. És miközben reményét fejezte ki, miszerint „nagyon nagy megtiszteltetés lesz bezárni itt a kaput,”- azaz megszüntetni a hatóságot, majd hozzátette „nagy lehetőségünk van az új amerikai kormányzattal együtt teljes normalizációt elérni, és idehozni a kormányzati minisztériumokat. Itt egy rendezett folyamat fog zajlani, és most azon dolgozunk, hogy stabilizáljuk a munkaszervezetet, és az asztalra tegyük a tervet.”
Szmotrics a területeken zajló közigazgatásért felelős alkalmazottak, köztük a Polgári Adminisztráció vezetője, Hisám Ibráhím dandártábornok előtt tartotta beszédét, hangsúlyozva azt is, hogy terveiről a miniszterelnökkel is – „ez egy komoly kijelentés, leültem a miniszterelnökkel is, és nagyon-nagyon komolyan vesszük. Beszéltem a Washingtonba kijelölt nagykövettel, dr. Jichák Lejterrel is. Próbálunk valódi folyamatot elindítani. Rengeteg munka lesz benne, de ez már az utolsó idők víziója, és képesek vagyunk megvalósítani,” – ígérte a jelenlévőknek.
A Polgári Adminisztráció ad hoc beszüntetése, annak ellenére, hogy a Júdea és Szamáriai telepesek vezetői sokszor panaszkodtak arra, hogy nem alkalmas félmillió, a zöld vonalon túl élő közösség számára megfelelő szolgáltatások nyújtására, egyértelműen a területek annektálása és a szuverenitás kiterjesztésére irányul, mellőzve olyan kérdések megvitatását, miszerint a lépés összeegyeztethető-e a nemzetközi joggal, vagy milyen lesz Izrael viszonya a területekhez a hatóság bezárása után.
A Szmotrich által emlegetett C-zónában, ahol jelenleg izraeli biztonsági és polgári ellenőrzés érvényesül, körülbelül 250 ezer palesztin él, akik számára a polgári hatóság nyújt szolgáltatásokat, felszámolása következtében nem világos, hogy a de facto izraeli szuverenitás kiterjesztését követően a kormányzati minisztériumok miként fogják megoldani a területeken hétköznapi élet adminisztrációját.
És Trump tervei….
Donald Trump megválasztott elnök eddig nem nyilatkozott Szmotrich, és a koalíció vallásos cionista partnerei által hangoztatott támogatásáról, de a területek feletti szuverenitás kiterjesztése, beleértve a gázai övezetet is nem valószínű, hogy a megválasztott elnök közeli partnere, a szaúdi trónörökös számára járható út lenne két ország normalizációs törekvései során.
Azt követően, hogy Lindsey Graham republikánus szenátor múlt hónapban visszatért legutóbbi közel-keleti látogatásáról, melynek során találkozott Mohammed bin Szalmán szaúdi trónörökössel, és Binjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel, az axios hírportálnak nyilatkozva kijelentette, bármilyen szaúdi-izraeli békemegállapodásnak tartalmaznia kell egy palesztin komponenst is.
„A legjobb biztosíték a Hamász ellen nem Gáza izraeli visszafoglalása, hanem a palesztin társadalom reformja. Az egyetlenek, akik ezt megtehetik, az arab országok,” – tette hozzá Graham, megjegyezve azt is, miszerint a megválasztott elnök, Donald Trump még január 20-i hivatalba lépése előtt túsz és tűzszüneti megállapodást szeretne látni délen.
Graham szenátor szerint azonban, a megválasztott elnöknek hivatalba lépése után konkrét tervei vannak a szaúdi – izraeli normalizációt illetően, ahogyan az axiosnak nyilatkozó izraeli tisztviselők úgy vélik, hogy Trump valószínűleg más megközelítést fog alkalmazni Gázával kapcsolatban, különösen a háború „másnapja” tekintetében.
Ugyanakkor, az izraeli kormány főleg telepes-párti tagjai nagy reményeket fűznek Trump újraválasztását illetően. Becalel Szmotrich pénzügyminiszter [Vallásos Cionizmus] a hét elején ismét hangsúlyozta, hogy az újraválasztott elnök hivatalba lépése után Izraelnek lehetősége lesz „az önkéntes kivándorlás ösztönzésére,” ami egy millióval csökkenteni fogja a gázai palesztin lakosság számát, mire Graham azt válaszolta – „szerintem beszélnie kellene Trumppal, és meghallgatni, hogy mit akar. Ha nem beszélt vele, nem adnék előzetesen szavakat a szájába,” – tette hozzá.
A izraeli koalíció radikális partnerei véleményével ellentétben, a szenátor ugyanakkor azt is megerősítette, miszerint Trump minden eddiginél elszántabban törekszik a fogvatartottak szabadon bocsátására, és támogatja a túszalkut is magában foglaló tűzszünetet.
„Azt akarja, hogy ez most történjen meg,” – tette hozzá, azt üzenetet közvetítve, hogy „az emberek Izraelben és a régióban tudják, – Trump a túszok ügyére összpontosít. Azt akarja, hogy az öldöklésnek, és a harcoknak véget vessenek,” – majd azon reményének adott hangot, hogy „a megválasztott elnök, és a Biden-kormányzat az átmeneti időszakban együtt fog dolgozni a túszok szabadon engedése, és a tűzszünet elérése érdekében.”
The post Szmotrich szerint közel áll ahhoz, hogy a hadsereg helyett kormányzati adminisztrációt vezessen be a területeken first appeared on Új Kelet Live.