Avi/ujkelet.live
A háború 438. napja, Szíria: Az elmúlt héten az Izraeli Védelmi Erők szíriai szárazföldi hadműveleteinek megkezdésével, az Aszad-rezsim megdöntését követően a világ megértést tanúsított az izraeli lépés iránt. Most azonban egyes országok kritizálni kezdték Izraelt, és követelték az izraeli erők kivonását Szíria szuverén területeiről. Azok, akik kritizálják Izraelt, különféle okokból teszik, amelyek a Golán-fennsíkon az évek során végbement történelmi fejleményekhez kapcsolódnak. Oroszország tegnap felszólította a jeruzsálemi ,,forró fejűeket”, hogy tartózkodjanak a fennsík annektálásától.
A szíriai helyi média szerint az elmúlt napokban izraeli csapatok tevékenykedtek több faluban az ütközőzónán túl Dél-Szíriában.
A Daraa 24 hírportál tegnap arról számolt be, hogy az izraeli hadsereg katonái behatoltak Ma’arija faluba, amely néhány száz méterrel keletre található az ütközőzónától a Golán-fennsík déli részén, és kihallgatták a helyieket.
Ma izraeli harckocsik mentek be Szaidah közösségbe, amely szintén az ütközőzóna szélén található, 3,5 kilométerre az izraeli határtól.
תיעוד מסוריה: לפי דיווחים ברשתות ערביות, טנקים ישראלים נצפו בכפר צידא אל-ג’ולאן, אזור קוניטרה@sapirlipkin pic.twitter.com/noNMTFJLP4
— החדשות – N12 (@N12News) 2024. december 17.
Az izraeli hadsereg azt mondta, hogy az ütközőzónába és a térség stratégiai pozícióiba történő bevetése védekező és ideiglenes intézkedés a szíriai bizonytalan helyzet közepette, és a csapatok ott maradnak, amíg a kép világossá válik. A katonaság elismerte, hogy több területen az ütközőzónán túl is bevetést folytat.
Oroszország, miután elvesztette közeli szövetségesét, Bassár el-Aszadot, attól tart, hogy Izrael a teljes Golán-fennsíkot a területéhez csatolja, ahogy tette a jom kippuri háborúban elfoglalt részével is.
Az 1916-ban aláírt Sykes-Picot-egyezmény szerint, amely a Közel-Keletet brit és francia befolyási övezetekre osztja fel, megállapították, hogy a Golán-fennsík szíriai terület lesz. Izrael Állam megalakulása után 1948 és 1967 között a szíriai hadsereg gyakran ágyúzta a határon túli izraeli településeket a fennsíkról.
1967-ben Izrael elfoglalta a fennsíkot, és a hatnapos háború után a Golán-fennsík mintegy 1800 négyzetkilométeréből körülbelül 1200 négyzetkilométer izraeli ellenőrzés alá került. 1981-ben a kneszet törvényt hozott, amely véget vetett a katonai kormányzásnak a Golán-fennsíkon, és gyakorlatilag izraeli szuverenitást vetett ki a térségre. Oroszország most attól tart, hogy az izraeli erők bevonulásával a Golán-fennsík szíriai részére Izrael a jövőben az egész területet az országhoz kívánja csatolni.
Moszkvában látták Binjámin Netanjahu miniszterelnök nyilatkozatát, amely szerint ,,ennek jeleként a Golán-fennsík örökre Izrael Állam része lesz”. Netanjahu nyilatkozata Katzrin és a fennsík 1967 óta izraeli fennhatóság alatt álló más településeinek lakosságának megduplázására vonatkozó kormányzati terv jóváhagyása kapcsán hangzott el, de úgy tűnik, Moszkva másként értelmezte szavait.
Az orosz külügyminiszter-helyettes tegnap Izraelt támadta, és azt mondta a TASS hírügynökségnek: „Szeretnék figyelmeztetni bizonyos nyugat-jeruzsálemi ‘forró fejűeket, attól, hogy ‘megrészegítse’ őket a lehetőség. És emlékeztetni őket arra, hogy a Golán-fennsík annektálása, amelyről most sokan beszélnek, teljesen elfogadhatatlan. Izraelnek teljes mértékben vissza kell térnie az 1974-es megállapodások végrehajtásához.”
Franciaország: Franciaország kritizálja Izraelt a haderők szétválasztásáról szóló megállapodás megsértése miatt. Ez egy megállapodás, amely ténylegesen véget vetett a jom kippuri háborúnak, és 1974. május 31-én írták alá. A megállapodás értelmében a Golán térségében két elválasztó vonalat hoztak létre, izraelit és szíriait, köztük egy ütközőzónával a nemzetközi haderő, az UNDOF (ENSZ Csapatszétválasztási Megfigyelő Hadereje) felügyelete alatt. Mindkét oldalon korlátozták az ütközőzóna közelében bevetethető katonai erők nagyságát.
Ezt a megállapodást mindkét fél betartotta egészen a múlt hétig, amikor Izrael valóban megszegte. Az Aszad-rezsim összeomlásával az izraeli hadsereg erői bementek az ütközőzónába, majd behatoltak Szíria szuverén területeire, Quneitra térségében. Franciaországban és az arab világ néhány országában, így Szaúd-Arábiában, Egyiptomban és Jordániában is felháborodtak, hogy Izrael megszegte a megállapodást.
A francia külügyminisztérium közleményében többek között ez állt: ,,Bármilyen katonai tevékenység az Izrael és Szíria közötti demilitarizált területen az 1974-es tűzszüneti megállapodások megsértését jelenti. Franciaország felszólítja és sürgeti Izraelt, hogy vonuljon ki a demilitarizált területről, és tartsa tiszteletben szomszédja, Szíria területi szuverenitását.”
Törökország: A hatnapos háború után, 1967-ben körülbelül 7500 drúz lakos maradt a Golán területén izraeli ellenőrzés alatt. Az évek során Izrael több mint 30 zsidó telepet hozott létre, köztük Katzrin városát is, amelyet Jichák Rabin első kormánya idején építettek. A kormány tegnap hivatalosan is jóváhagyta azt a tervet, amelynek célja ,,a Golán demográfiai növekedésének ösztönzése” a régió lakosságának megkétszerezésével.
A terv jóváhagyása miatt Törökország felháborodását fejezte ki, mondván, települések létrehozása a Golánon illegális művelet megszállt területen.
A török külügyminisztérium a témával kapcsolatos közleményében kijelenti: ,,Határozottan elítéljük Izrael azon szándékát, hogy bővítse az 1967-ben elfoglalt illegális telepeket a Golán-fennsíkon. Ez egy új szakasz az izraeli határok megszállás útján történő kiterjesztésére irányuló tervben.”
Természetesen Törökország is bírálja az izraeli katonai tevékenységet mélyen Szíria területén, a török védelmi miniszter vasárnap kijelentette, hogy Izrael térségbeli lépései „megszállási mentalitását” fejezik ki.
Apropó Törökország: Magas rangú amerikai tisztviselők szerint Törökország és militáns szövetségesei haderőnövelést folytatnak a szíriai határ mentén, ami aggodalomra ad okot, hogy Ankara nagyszabású behatolásra készül az amerikaiak által támogatott szíriai kurdok területére, jelentette kedden a Wall Street Journal.
Az erők nagy számban militáns harcosokat, török egyenruhás kommandósokat és tüzérséget foglalnak magukban, amelyek Kobani, egy kurd többségű szíriai város közelében összpontosulnak a Törökország északi határán – közölték a tisztviselők. Küszöbön állhat egy török határon átnyúló művelet – mondta az egyik amerikai tisztviselő.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök hétfőn a floridai Palm Beach-i rezidenciáján tartott sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy Törökország kezében lesz a kulcsa annak, ami Szíriában történik. Trump azt is közölte, hogy Törökország kontrollálja azokat a fegyvereseket, akik megdöntötték Aszadot.
Első megjegyzéseiben arról, hogyan tekint a NATO-szövetséges konfliktus utáni Szíriában betöltött szerepére, Trump méltatta azt, amit Törökország „nagy katonai erejének” minősített, melyet szerinte „nem viselt meg a háború”.
A lázadók támogatásával ,,Törökország rideg hatalomátvételt hajtott végre anélkül, hogy sok ember veszett volna oda” – mondta Trump.
A megválasztott amerikai elnök szerint „senki sem tudja”, mit hoz a jövő a 2011 óta háborúban álló Szírának. Hozzátette azonban, hogy szerinte „Törökország kezében lesz hozzá a kulcs”.
Forrás: KAN
The post Kritikus hangok az izraeli hadsereg szíriai műveleteivel kapcsolatban first appeared on Új Kelet Live.