Avi/ujkelet.live

A háború 444. napja, riport: Az Izraeli Védelmi Erők tavaly decemberben Gázában végrehajtott egyik túszmentő akciója, amely a 25 éves Szahar Baruch halálát okozta, Noa Argamani kiszabadítására irányult, akit végül hat hónappal később sikerült megmenteni, jelentette a 12-es csatorna tegnap.

A jelentés szerint a katonák olyan hírszerzési információk alapján indultak a küldetésre, hogy Argamanit egy gázai épületben tartják fogva, de az infó téves volt, a terroristák őrizetében lévő túsz valójában Baruch volt. A katonákra azonnal tüzet nyitottak, amint beléptek az épületbe, és az azt követő tűzharc során Baruch meghalt, de továbbra sem világos, hogy a Hamász vagy baráti tűz ölte meg.

Baruchot 2023. október 7-én rabolták el Be’eri kibucból, amikor mintegy 3000 Hamász vezette terrorista behatolt a határon át Izraelbe földön, légi úton és a tengeren keresztül, mintegy 1200 embert megölt és 251 túszt ejtett, többségében civileket.

A 26 éves Argamanit június 8-án egy izraeli kommandós razzia során kimentették Gáza középső részéből, három másik túsz, Almog Meir Dzsan (21), Andrej Kozlov (27) és Slomi Ziv (40) mellett.


Likvidálás: Az izraeli hadsereg tegnap éjszaka közölte, hogy hírszerzési irányítással drónnal csapást mért a Hamász egyik terroristájára, aki a humanitárius zónában tevékenykedett a dél-gázai Khan Juneszben.

A hadsereg a légicsapás előtt számos intézkedést tett, hogy csökkentse a civilek bántódásának kockázatát, beleértve a precíziós lőszerek használatát és a hírszerzési információk gyűjtését.


Mise: A Védelmi Minisztérium palesztinokkal katonai összekötőként szolgáló Kormányzati Tevékenységek Koordinátora a Területeken (COGAT) vasárnap reggel rendhagyó lépésként jóváhagyta Pierbattista Pizzaballa latin pátriárka belépését a Gázai övezetbe és egy mise tartását több tucat hívővel a gázai Szent Család templomban az északi Gázavárosban. A lépés hátterében az Izraelre nehezedő erős nyomás és a pápa közvetlen beavatkozása állt, jelentette a KAN közszolgálati műsorszolgáltató.

Az elmúlt néhány napban a keresztény világ felzúdult, miután Izrael nem volt hajlandó beengedni a hétvégén a pátriárkát Gázába. Ennek az az oka, hogy a Gázai övezet északi részén folyó harcok életveszélyesek, és egyeztetni kell a Gázai övezet északi részén tevékenykedő izraeli erőkkel.

Ez a krízis Ferenc pápa szokatlan kijelentéséhez vezetett, aki azt állította vasárnap reggel, hogy Izrael ,,gépfegyverrel lövi a gyerekeket Gázában, bombázza az iskolákat és a kórházakat. Micsoda kegyetlenség”. Izrael reméli, hogy a magas rangú keresztény pap belépése után Izrael és a Vatikán közötti zavaros kapcsolatok visszatérnek a megszokott kerékvágásba.


Libanon: A libanoni hivatalos média szerint az izraeli hadsereg átadott hét személyt az ENSZ békefenntartóinak a határon szombaton, az Izrael és a Hezbollah közötti törékeny tűzszünet közepette.

A hivatalos Nemzeti Hírügynökség szerint a hét személyt átadták az Egyesült Nemzetek Libanoni Ideiglenes Haderejének (UNIFIL) a határon lévő Rasz Naqurában, majd a Libanoni Vöröskereszt kíséretében egy kórházba szállították őket vizsgálatra.

A jelentés szerint ezt követően a „katonai hírszerzés” a déli Szidonban lévő főhadiszállásra szállította őket nyomozásra.

Az UNIFIL szóvivője megerősítette, hogy az Izraeli Védelmi Erők szabadon engedett hét civilt az erők Rasz Naqura posztján, a Libanoni Vöröskereszttel és a Nemzetközi Vöröskereszttel együttműködve.


Üzenet Szíriának: Miután Szíria de facto vezetője, Ahmad al-Saraa (Abu Mohammed al-Dzsolani) körülbelül egy hete kijelentette, hogy nem áll szándékában konfliktusba keveredni Izraellel, Jeruzsálemben üzenetet küldtek az új damaszkuszi szuverén hatalomnak: Nem fogjuk tűrni dzsihadisták azon kísérletét, hogy lemenjenek Dél-Szíriába. Izrael pontosítást is közölt: ha úgy tűnik, hogy Szíriában van egy felelős fél, megfontoljuk az ütközőzóna átadását neki. De amíg nincs ilyen, továbbra is aggódunk a biztonságunkért.

Az izraeli média múlt szerdán arról számolt be, hogy az izraeli hadsereg azt az utasítást kapta a politikai körtől, hogy maradjon legalább egy évig – 2025 végéig – a szíriai Hermon térségében.

Binjámin Netanjahu miniszterelnök a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadójának, Jake Sullivannak két héttel ezelőtti találkozójukon elmondta, hogy az Izraeli Védelmi Erők ,,ideiglenesen” látja el a szíriai határterület irányítását, ,,amíg nem lesz olyan hatékony haderő, amely végrehajtja az 1974-es haderőket szétválasztó megállapodást”.


Irak: Az Irán-barát milíciák Irakban úgy döntöttek, hogy felfüggesztik az Izrael elleni hadműveleteket. A Nudzsaba milícia egyik magas rangú tagja tegnap este azt mondta, hogy megállapodás született az iraki iránbarát milíciák és Muhammad Sia al-Szudáni iraki miniszterelnök között az Izrael elleni hadműveletek beszüntetéséről, melyet a Gázai övezetnek nyújtott támogatás részeként végeztek.

A Nudzsaba valójában egy milícia ernyőszervezet, amely mintegy 40 síita milíciát és számos türkmén, asszír és jazidi kisebbségi milíciát egyesít, és mintegy 150 ezer harcossal rendelkezik.

A forrás a Hezbollah terrorszervezethez köthető libanoni Al-Akhbar lapnak adott interjújában hozzátette, hogy a milíciák úgy döntöttek, hogy nem avatkoznak be a szíriai kérdésbe, és távolról követik az ügyek alakulását.

Ennek célja, hogy megvizsgálják Donald Trump megválasztott elnök orientációját, valamint a Közel-Keletre és különösen Iránra vonatkozó politikáját.

Ugyanakkor az Irán-barát Szajjid al-Suhada Dandár milícia szóvivője azt mondta, hogy az Izrael elleni támadásokat ,,felfüggesztették, de nem állították le”. Az egyik iraki csatornának adott interjújában kijelentette, hogy a rakéták és drónok Izraelre küldése a libanoni háborútól függ, szervezete pedig előre bejelentette, hogy ha a tűzszünet összeomlik, akkor folytatják a támadásokat.

The post Mise és likvidálás Gázában, sikertelen túszmentés, iraki milíciák, és üzenet Szíriának first appeared on Új Kelet Live.