ujkeletlive
Politika
Ben-Gvir fenyegetése és a Pénzügyminisztérium kilátásba helyezett szankciói eddig nem oldották a koalíciós feszültséget
A továbbra sem oldódott meg Itamar Ben-Gvir nemzetbiztonsági miniszter [Ocma Jehudit] és a koalíció, illetve ezúttal Becalel Szmotrich pénzügyminiszter [Vallásos Cionizmus] közötti vita a társadalombiztosítási díjak emelésére vonatkozóan, ami elvileg szükséges a jövő évi költségvetési hiány visszafogására.
Ben-Gvir újabb kormány-elleni szavazása alig néhány nappal azt követően történt, hogy a nemzetbiztonsági miniszter és az Ocma Jehudit frakciója beleértve minisztereit a múlt héten a jövő évi költségvetés első olvasata ellen szavaztak, vagy meg sem jelentek az egyes részekre kiírt plénum-voksoláson, miközben Binjámin Netanjahu miniszterelnök eltekintett koalíciós partenere szabálysértésén, amit a törvény szerint kormányból való kilépéssel egyenértékűnek kellene tekinteni.
A nemzetbiztonsági miniszter múltheti ellenállását az váltotta ki, hogy az Ocma-vezér kívánsága ellenére a koalíció törölte aznapi ülését, melynek témája Gali Baharav-Miara főügyész kirúgása volt, ami a miniszter halaszthatatlan követelésévé vált a költségvetés megszavazását illetően. A lista ezt követően tovább bővült, miután a kincstár és korábbi választási listás partnere Becalel Szmotrich [Vallásos Cionizmus] pénzügyminiszter nem volt hajlandó félrenézni a rendőrök és börtönőrök költségvetési forrás nélküli decemberi fizetésemelésének fű alatt kezdeményezett kiutalását illetően.
Időközben a koalíció belső körei ugyan megállapodtak a nemzetbiztonsági miniszter Baharav-Miara kirúgására vonatkozó követelésére vonatkozóan, Ben-Gvir két nappal korábban ismételten a koalíció ellen szavazott a 2025-ös költségvetési kiegészítés elfogadásával kapcsolatban, ezúttal a törvényen kívüli juttatások átutalását követelve. A törvényt végül frakciója [Almog Cohen kivételével] ellenszavazata nélkül, ha szűk többséggel, de elfogadták, azonban amennyiben Ben-Gvir továbbra is ilyenformán az ellenzékkel fog a kormány ellenében szavazni, könnyen megeshet, hogy más koalíciós képviselők is csatlakoznak hozzá.
Emellett, tovább feszítve a húrt Ben-Gvir frakciója már a bizottsági előzetes jóváhagyás többszöri blokkolásával akadályozta meg az említett Társadalom Biztosítási törvény Kneszet-szavazását, ami végképp kiütötte a biztosítékot a költségvetésért felelős Pénzügyminisztériumban.
Ily módon a pénzügyi tárca azzal fenyegetőzik, hogy 4,8 milliárd sékel értékű általános költségvetési csökkentést hajt végre a kormányzati minisztériumok jövő évi bevételét illetően. A Pénzügyminisztérium a mai napon tervezi bejelenteni döntését, amennyiben a nemzetbiztonsági miniszter nem vonja vissza azon szándékát, miszerint a Kneszetben a társadalombiztosítási díjak emelését blokkolva az ellenzékkel együtt szándékozik szavazni.
- a kormány a társadalombiztosítási díjak emelésével akarja fedezni a társadalombiztosítási juttatások befagyasztásának elmaradását, illetve az oktatási alapokra kivetett adó bevezetését – Árje Deri és Binjámin Netanjahu miniszterelnök között megállapodás eredményeként. Ben-Gvir ellenszavazatára készülve a héber média jelentései szerint a Pénzügyminisztérium B terve a forgalmi adó 18% helyetti 18,5%-os emelése lenne, amit a tárca tegnap este még cáfolt.
A költségvetést véglegesítő második és harmadik olvasat megszavazását is fenyegető, kialakult patthelyzet feloldása végett a pénzügyi tárca magas rangú tisztviselői kijelentették „egójátékai miatt Ben-Gvir maga okozza a rendőrség, a szociális ellátás, az oktatás, az egészségügy, az infrastruktúra és a háború utáni helyreállítási költségvetések csökkentését. Amit ‘Ben-Gvir áldozatának’ nevezzük majd, hogy mindenki értse, mit okozott,” – jelentette a héber média.
Szmotrics hivatala azért fenyegetőzik az összes minisztérium költségvetésére kiterjedő általános költségcsökkentéssel, mivel attól tartanak, hogy az Ocma Jehudit nélküli labilis koalíciós többséget látva, néhány bizonytalan kormánytag is csatlakozni fog az ellenálláshoz, és hirtelen kihátrálhatnak a társadalombiztosítási díjak emeléséről szóló szavazást illetően.
Ily módon a miniszterelnök részéről semmilyen megtorló reakció nélkül, példátlan ellenzéki magatartást tanúsítva a kormány magas rangú minisztere ismét keresztbe tett és tehet a koalíció költségvetésének. A főügyész kirúgása, illetve a Ben-Gvir alá tartozó rendőrség és börtönszolgálat hirtelen béremelése mögötti valódi szándék, a nemzetbiztonsági miniszter és Szmotrich közötti hatalmi harc. Ennek megfelelően Ben-Gvir megpróbálja bizonyítani gondoskodását a rendőrök bérét illetően, szemben a pénzügyminiszterrel és hivatalának vezetőivel, amit a két nappal korábbi költségvetési korrekció elleni szavazást megelőzően kiadott közleményében is hangsúlyozott.
„Becalel Szmotrics felelőtlen döntése miatt, amely sérti a rendőrök és börtönőrök fizetését – mely döntés erőszakosan támadja az Izrael biztonságáért életüket kockáztató embereket, továbbá azáltal, hogy további egy milliárd sékelt von el a 2024-es költségvetésből visszamenőlegesen, megszegve egy aláírt megállapodást a pénzügyminiszter és a nemzetbiztonsági miniszter között, az Ocma Jehudit párt frakciója a [tegnapelőtt] esti szavazáson a költségvetési törvény ellen fog szavazni,” – áll az Ocma Jehudit közleményében.
Változások a Pénzügyminisztériumban – többen távoznak, többek között a pénzügyi főigazgató
Slomi Heiszler pénzügyi főigazgató tájékoztatta Becalel Szmotrich pénzügyminisztert lemondásáról, azaz még a 2025-ös költségvetés végleges jóváhagyása előtt távozik tisztségéről.
Heiszler januári távozását személyes, illetve egészségügyi okokra hivatkozva jelentette be, néhány hónappal korábbi kórházi kezelését alátámasztva, amely részleges pihenést tett szükségessé számára. Ennek ellenére az orvosi beavatkozást követően alig két héttel később visszatért a Pénzügyminisztériumba, a jövő évi költségvetés sürgős előkészítésére hivatkozva.
Heiszler döntése mögött, miszerint megvárja az adóváltozások jóváhagyásának lezárását, de a teljes 2025-ös költségvetési törvény és a kapcsolódó gazdasági intézkedéscsomag végleges elfogadása előtt távozik a minisztérium vezetőségéből, az egészségügy okok mellett, a pénzügyminiszterrel való nézeteltérései is közrejátszottak. Többek között az ultraortodox sorozási mentességet biztosító törvény, illetve Szmotrich minisztérium belül, szakmai egyeztetések nélküli önrendelkezései vezettek odáig, hogy alig két éves szolgálat után Heiszler úgy érezze, hogy „elege van,” és „nem tudja ezt tovább csinálni,” – jelentette a Walla a pénzügyi igazgatóhoz közeli forrásokra hivatkozva.
Heiszler a minisztérium elismert, szakmai tekintélyének számít, távozása után nem valószínű, hogy Szmotrich hasonló tudású igazgatót volt kinevezni, aki a politikai döntések ellenében a gyakorlati szakmai véleményt fogja képviselni.
Emellett, a Pénzügyminisztérium ügyésze Aszi Meszing megbízatását a kormány más minisztériumok hasonló kinevezéseivel együtt jelentette be, hó végén esedékes hatállyal. Szmotrics egyik fő kritikusaként ismert Messzi menesztése egyelőre, bizonytalan időre felfüggesztésre került a Legfelsőbb Bírósághoz benyújtott petíciók miatt.
A költségvetési osztály vezetője, Jogev Gardos, több mint négy év szolgálat és az állami költségvetés végleges jóváhagyása után várhatóan lemond pozíciójáról. Gardos szintén a szakmai hátteret képviseli a politikai érdekekkel szemben, így közismert álláspontja és a pénzügyminiszter véleménye közötti ellentét. Legutóbb a Jiszrael Katz védelmi miniszter által támogatott háredi sorkatonai szolgálat alóli kormányzati kihátrálás gazdasági hátrányait foglalta össze, mondván, hogy a pénzügyi szakmai körök úgy becsülik, miszerint a tartalékos katonai szolgálat okozta gazdasági kár havonta 50 ezer sékel tartalékos katonánként. A védelmi rendszer jövőbeni szükségleteit évi 60 napos tartalékos szolgálatra becsülik 300 ezer tartalékos esetében, ami éves szinten 30 milliárd sékel költséget jelent, és ami jóval magasabb, mint a reguláris katonák behívásának költsége. Az ultraortodox férfiak toborzási potenciálját 18–26 éves kor között körülbelül 60 ezer főre becsülik – mindazokra vonatkozóan, akik túllépték a szolgálathalasztási státuszt, valamint évente további 14 ezer fő, akik elérik a 18 éves kort.
Végezetül, Lilah Weiszman a Pénzügyminisztérium kommunikációs igazgatója és szóvivője kilenc évi szolgálat után szintén távozik posztjáról január 20-án, miután Szmotrich nem hagyta jóvá szerződésének meghosszabbítását, és nem járult hozzá munkájának folytatásához.
The post Költségvetés, és politika first appeared on Új Kelet Live.