ujkeletlive
Jemeni ballisztikus rakéta aktiválta a szirénákat Tel Aviv térségében
Tegnap este tizenegy órakor megszólaltak a rakétára figyelmeztető szirénák Tel Aviv nagyvárosi területén, és Sfela régióban. Többek között Tel-Aviv, Rehovot, Nesz Ciona, Rison Lecion, Lod, Ramat Gan, Bat Jam, Beér Jaákov, Mikve Jiszráel, Ramla, Petach Tikva, Givátájim, Kirjat Ono, Bnei Brak, Jehud Monoszon, Ramat HaSaron, Holon, Herzlija, Soám, Or Jehuda, Szávjon, Givát Smuel, Asdód, Gedéra, Javné, Kirjat Maláchi, Bet Semes, illetve Modi’in-Makabim-Reut lakosait riasztotta a légvédelmi riadó az óvóhelyekre.
Az Izraeli Védelmi Erők közölte, hogy a Jemenből indított ballisztikus rakétát még mielőtt belépett volna az ország területére elfogta a rakétavédelmi rendszer. A szirénákat az elfogásból származó repeszek miatti aggodalomból aktiválták Közép-Izraelben.
- jelenleg a Nyíl 3 Izrael legfejlettebb nagy hatótávolságú rakétavédelmi rendszere, amelynek célja a ballisztikus rakéták elfogása, miközben azok még a Föld légkörén kívül vannak, és a lövedékeket és azok nukleáris, biológiai, vegyi vagy hagyományos robbanófejeit az indítóhelyeikhez közelebb semlegesítik.
- Izrael légterét többszintű rakétapajzs védi. A Vaskupola a rövid távról, 40 kilométernél közelebbről érkező rakétákat lövi le, a Dávid Parittyája vagy Varázspálca a közepes hatótávolságú (40-300 km) rakétákat, míg a nagy hatótávolságúakat a Nyíl 2 valamint Nyíl 3 semlegesíti.
A Magen David Adom mentőszolgálat szerint a becsapódó repeszek miatt nem történt közvetlen sérülés, egy gyalogost azonban elütött és könnyebben megsebesített egy elhaladó autó, miközben az óvóhelyre sietett. A javnéi 18 éves lányt a Kaplan Orvosi Központba szállították. Ezenkívül szorongásos pánikroham miatt látták el eseteket.
Az elfogott ballisztikus rakéta törmelékének egy darabja a Jeruzsálem melletti Bét Semesben zuhant le, de nem okozott nagyobb károkat.
Az ország központi részén történt riasztás a Ben Gurion nemzetközi repteret is érintette, ahol a leszálló forgalmat ideiglenesen felfüggesztették. A leszállás előtt álló járatok háromnegyed-egyórás késéssel landoltak.
Nem sokkal a riasztást követően az arab média a hútik által ellenőrzött jemeni Hudajdában amerikai-brit támadásról számolt be. A hútikhoz kötődő Al-Masirah csatorna megerősítette a nemzetközi koalíció által Hudajda déli részén található fegyverraktár ellen indított két támadást.
Ebben a hónapban ez már a tizenegyedik alkalom, hogy ballisztikus rakétát vagy drónt indítottak Izrael ellen, az elmúlt hét során a tegnap éjszakai volt az ötödik rakéta, amely miatt kifejezetten Tel Aviv és környékén szólaltak meg a szirénák, ezenkívül szombat hajnali két órakor Jeruzsálemben, valamint Júdea, a Holt-tenger és az Észak-Negev térségében szólaltak meg a szirénák egy Jemenből indított rakéta miatt.
Izrael és a Joe Biden amerikai elnök felhívására egyesülő koalíciós országok folyamatosan indítanak jemeni kulcsfontosságú célpontok elleni támadásokat, a hútik azonban továbbra is azzal fenyegetőznek, hogy a rakétatámadásokat addig nem függesztik fel, amíg Izrael be nem szünteti a gázai háborút.
Izrael ENSZ-nagykövete Danny Damon a Biztonsági Tanács tegnapi rendkívüli ülésén megfelelő választ követelt az Irán által támogatott hútik Izrael ellen indított rakétatámadásait illetően.
Danon hangsúlyozta, hogy a legutóbbi alkalommal egy iskola udvarán landolt repeszek gyerekek elleni terrorizmusnak minősülnek, majd arra szólította fel a Tanácsot, miszerint – ” ha nem szólaltak fel, amikor az iskoláinkat érte támadás, akkor ne szólaljanak fel, amikor mi válaszolunk. Ne szólítsanak fel de-eszkalációra, amikor mi védekezünk. Ne követeljenek önmérsékletet egy olyan nemzettől, amely a gyermekeit védi.”
Végezetül az izraeli ENSZ nagykövet megerősítette, hogy a két ország közötti 2000 kilométer távolság nem védi meg a terroristákat Izrael erejétől, és ugyanolyan nyomorúságos sorsra fognak jutni, mint a Hamász és a Hezbollah.
Politika – ki szavazza meg a költségvetést?
Binjámin Netanjahu miniszterelnök legutóbbi kormány átalakítási döntései a koalíció túlélését biztosító jövő évi költségvetés megszavazására irányultak.
Az ultraortodox frakciók a háredi sorkatonai szolgálat mentességét biztosító úgynevezett giusz törvény megszavazásától tették függővé a költségvetés támogatását. A több mint egy éve tartó többfrontos háború miatt különös mértékben a katonaságra háruló terhek mellett a civil többség elutasítását maga mögött tudó mentességi törvény fő ellenzője, aki az október hetedikei mészárlások után végig vitte a harcokat – Joáv Gallant [Likud] védelmi miniszter kirúgása után a helyére kinevezett Jiszráel Katz [Likud] politikai bábszereplője az ultraortodox követelések teljesítésének. A másik akadály, a szintén napirenden lévő Gali Baharav-Miara főügyész menesztése, csak idő kérdése.
Az ominózus háredi sorkatonai szolgálat alóli felmentés törvénye azonban még így sem borítékolható, és nem csak azért, mert számos kormánytag mellett a Kneszet Külügyi és Védelmi Bizottságának elnöke, Juli Edelstein [Likud] szintén akadályt jelenthet, főleg azt követően, hogy ellene szegült azon törvénynek is, melynek célja a Legfelsőbb Bíróság rendeletének kikerülése révén a sorozást megtagadó ultraortodox számára a napközi támogatás további biztosítása volt.
A főügyész kirúgását – a túszok kiszabadításánál is fontosabb célkitűzésként hangsúlyozó Itamar Ben-Gvir nemzetbiztonsági miniszter [Ocma Jehudit] koalíción belül – Beni Gantz [Nemzeti Egység] hadikabinetből való kiszállását követően szerzett és egyre inkább dagadó hatalmi törekvéseinek megfékezésére, illetve a szavazatok bebetonozása érdekében, Netanjahu úgy döntött, hogy a Likud-lázadó és a kormányba ki-bejárkáló Gideon Sza’art [Új Remény] és frakcióját, nem mellesleg külügyminiszteri kinevezéssel és vaskos pénzügyi költségvetéssel felvértezve ismételten beengedi a politikai ringbe.
Ben-Gvir hatalmának gyengítésére irányuló törekvések azonban az ellenkezőjét váltották ki, és az Ocma-vezér eddig csak hangoztatott kormánybuktatásra vonatkozó kezdeti fenyegetéseit úgy tűnik kezdi valóra váltani.
A nemzetbiztonsági miniszter látszólagos első számú ellenállását az váltotta ki, hogy kívánsága ellenére a koalíció törölte két héttel korábbi ülését, melynek témája Gali Baharav-Miara főügyész kirúgása volt, ami a miniszter halaszthatatlan követelésévé vált a költségvetés megszavazását illetően. A lista ezt követően tovább bővült, miután a kincstár és korábbi választási listás partnere Becalel Szmotrich [Vallásos Cionizmus] pénzügyminiszter nem volt hajlandó félrenézni a rendőrök és börtönőrök költségvetési forrás nélküli decemberi fizetésemelésének fű alatt kezdeményezett kiutalását illetően. A koalíción belüli feszültséget tovább feszítve azontúl, hogy a költségvetés első olvasatát sem szavazta meg, ezt követően Ben-Gvir ismételten a koalíció ellen szavazott a 2025-ös költségvetési kiegészítés elfogadásával kapcsolatban, ezúttal a törvényen kívüli juttatások átutalását is követelve. Emellett, az Ocma frakciója már a bizottsági előzetes jóváhagyás többszöri blokkolásával megakadályozta a Társadalom Biztosítási törvény Kneszet-szavazását, ami végképp kiütötte a biztosítékot a költségvetésért felelős Szmotrich háza táján.
Sza’ar támogatása a költségvetés első olvasatának megszavazása érdekében, ha szűken is elegendőnek bizonyult, a háredi fenyegetést is hozzáadva azonban, Ben-Gvir ismét királyi hatalomhoz juthat.
Ilymódon, az Ocma Jehudit és a ultraortodox askenázi Jahadut HaTora szövetség Agudat Jiszráel frakciói tegnap ismételten kilátásba helyezték távolmaradásukat a költségvetés egyik szintén kulcsfontosságú törvényének megszavazását illetően.
- ezidáig a befektetések ösztönzése érdekében az úgynevezett csapdába esett nyereség adómentes volt, amennyiben az új adót 2024 végéig [utolsó nap] jóváhagyják, akkor az jövőre 10 milliárd sékel többlet bevételhez jutattja a kormányt.
A nemzetbiztonsági miniszter bejelentette, hogy nem áll szándékában visszalépni, és pártja továbbra is a koalíció ellen szavaz, amíg a Pénzügyminisztérium jóvá nem hagyja követeléseit, majd felszólította a pénzügyminisztert, hogy állítsa le a Ben-Gvir minisztériumát érintő megszorításokat, mondván – „amíg Szmotrich továbbra is árt a rendőrségnek, a Börtönszolgálatnak, illetve a Tűzoltó és Mentőszolgálatnak, addig a ‘fel nem osztott nyereségek’ törvény ellen fogunk szavazni.”
Ezenkívül, a háredi Hamodia napilap szintén arról számolt be, hogy az Agudat Jiszráel képviselői várhatóan nemmel szavaznak a fel nem osztott nyereségre vonatkozó adó kivetése, azaz a költségvetési hiány visszafogására összeállított kulcsfontosságú törvény plénum előtti második és harmadik olvasatát illetően.
Az askenázi ultraortodox frakció fenyegetései mögött a miniszterelnök azon ígérete áll, miszerint rendezni fogja a sorkatonai mentességet biztosító törvénytervezet megszavazását.
Ilymódon a Jahadut HaTora frakció elnöke, Jichák Pindrusz a Demokrácia Intézet hétfői konferenciáján nyilatkozva pedig kijelentette, miszerint nem támogathatja az ultraortodox zsidók kötelező katonai szolgálatát, hivatkozva arra a „súlyos árra,” amelyet a vallásos cionista katonák szerinte a szolgálat révén fizetnek, azaz ezáltal „elhagyják a vallást.
Ben-Gvir fenyegetéseire reagálva Szmotrich „populizmussal” vádolta egykori választási szövetségesét, mondván, hogy a rendőrség fizetését már megemelték, az Ocma-vezér pedig ajándékokat osztogató „Mikulásnak” állítja be magát, miközben a Pénzügyminisztériumot becsmérli.
„Ha Ben-Gvir beváltja fenyegetését, és megakadályozza a csapdába esett nyereségekről szóló törvényt, biztosan nem lehet fizetést adni a rendőrségnek, és biztosan nem lehet finanszírozni a háború költségeit,” – nyilatkozta Szmotrich a Kan közszolgálati csatornának.
The post Éjfél előtti rakétariasztás, és kormánybuktatási fenyegetések first appeared on Új Kelet Live.