ujkeletlive

Azt követően, hogy Binjámin Netanjahu miniszterelnök tegnap felfüggesztette a túszalku megállapodást megszavazó kabinet, és következésképpen az utána esedékes kormányülést a Hamász terrorszervezetre hárítva a felelősséget, körülbelül egy napos késéssel Izrael, a Hamász, az Egyesült Államok és Katar végül aláírta a túszok szabadon bocsátásáról, és a gázai tűzszünetről szóló egyezményt.

Tegnap délután hat óra körül a szefárd ultraortodox Sász vezetője, Árje Deri ugyan már jelezte, hogy a dohai tárgyalók minden részletet véglegesítettek, és elhárult az akadály a Hamásszal szemben, a miniszterelnök szombat estére halasztotta az alku ratifikálását, ami azt jelentené, hogy a kiszabadított túszok első csoportja nem fog vasárnap megérkezni.

A médiában hajnali kettő körül közlésre került dohai aláírást nem sokkal később a miniszterelnök hivatala megerősítette, mondván a tárgyalócsoport tájékoztatta Netanjahut megállapodás hitelesítéséről, továbbá – „a miniszterelnök elrendelte, hogy holnap hívják össze a politikai-biztonsági kabinetet. Ezt követően a kormány is összeül az egyezség jóváhagyása érdekében.”

A közlemény végül megjegyzi, miszerint Netanjahu „kifejezte elismerését a tárgyalócsoport és mindazok felé, akik segítették a munkáját.”

A túszok kiszabadításának késését eredményező valódi ok a miniszterelnök időhúzása a megállapodást megbuktatni szándékozó Vallásos Cionizmus, illetve az Ocma Jehudit egymásra licitáló fenyegetéseinek közepette.

Ami Netanjahu és irodájának szóvivői részéről a Hamász kihátrálására vonatkozó kijelentéseit illeti, a héber médiában idézett források szerint az említett nézeteltérések valójában viszonylag csekélyek voltak, a késedelmet a „koalíciós politikának” tulajdonítva.

Miközben a miniszterelnök Becalel Szmotrich pénzügyminisztert [Vallásos Cionizmus] folyamatosan a kormányban való maradásra próbálja rávenni, Itamar Ben-Gvir [Ocma Jehudit] nemzetbiztonsági miniszter a nap folyamán frakciójával együtt bejelentette kilépését a kormányból, amennyiben a kabinet ratifikálja az alkut. Ben-Gvir elmondása szerint távozása a kormányból csak ideiglenes, miközben azon dolgozik, hogy néhány Likudos képviselőt és minisztert maga mellé állítson az egyezség ellen szavazók táborát gyarapítva.

A 12-es csatorna forrásának meg nem erősített nyilatkozata szerint Netanjahu felajánlott Szmotrichnak egy olyan kormányhatározat elfogadását, amely kimondja, hogy a Hamász elleni háború nem ér véget, amíg a terrorcsoport katonai és kormányzati képességeit meg nem semmisítik. Emellett, egy új háborús célt is meghatároz, mint a terrorizmus megsemmisítése Júdea és Szamáriában.

A megállapodás egyébként Szmotrich és Ben-Gvir ellenszavazata ellenére is simán átmegy a biztonsági kabinetben, majd a kormány tagjai szintén nagy többséggel fogják támogatni, a  miniszterelnök az időhúzással a kormány megbuktatását akarta elkerülni.

A belpolitikai huzavona miatt az eredetileg tervezett és vasárnap 12:15 perckor életbe lépő tűzszünet és nyomában az első túszok megérkezése legkorábban hétfőre várható, de még ez sem biztos annak ellenére, hogy a tárgyalók Dohában lezárták a megállapodást.

Az elvileg ma [pénteken] összeülő kabinet döntése után, a kormány legfeljebb a szombat kimenetele után fog szavazni azt követően, hogy a vallásos és ultraortodox miniszterek elutasították a szombatba nyúló ülést, az életmentés árán is.

Emellett, a végleges jóváhagyás után hozzák nyilvánosságra a cserefoglyok listáját, miután időt kell biztosítani a Legfelsőbb Bírósághoz benyújtható fellebbezésekre a terroristák szabadon engedése ellen. Hétvégén elvileg nem lehet fellebbezni, leghamarabb szombat este és ezt követően 24-48 óra várakozási idő után kezdődhet a túszok szabadon bocsátása.

A tűzszünet életbelépésének halasztására reagálva Donald Trump megválasztott elnök arra utalt, miszerint jobbnak látja, ha még hétfői beiktatása előtt véglegesítik az Izrael és a Hamász közötti megállapodást, amely eleve személyes részvétele miatt történt meg.

Megváltoztattuk az irányt, méghozzá gyorsan, és őszintén szólva jobb, ha még azelőtt befejeződik, hogy leteszem a hivatali esküt. Kezet fogunk, és aláírtunk bizonyos dokumentumokat, de jobb, ha megtörténik,” – nyilatkozta egy interjú során, majd hozzátette, hogy a leköszönő Joe Biden elnök nem tett semmit az alku létrejöttéért.

A helyzetet az egykori iráni túszválsághoz hasonlította, amelyet pillanatokkal azután oldottak meg, hogy az akkori elnök, Ronald Raegan hivatalba lépett Jimmy Carter helyett.

Ki kell hoznunk őket, és nagyszerű lesz, ha sikerül,” – tette hozzá végül.

A Likud közleménye szerint a megállapodás amerikai garanciákat tartalmaz, amelyek lehetővé tennék, hogy Izrael folytassa a háborút és fegyvereket kapjon az Egyesült Államoktól. Netanjahu valószínűleg ezen garanciákkal érvelt Szmotrichnak, amit Mike Waltz, Trump nemzetbiztonsági tanácsadója is megerősített. A CNN műsorában Waltz hangsúlyozta, hogy a hivatalba lépő kormányzat világossá tette Netanjahu felé, hogy ha a Hamász eláll a megállapodás bármelyik részétől, az Egyesült Államok kiáll Izrael mellett, és biztosítani fogja Gáza demilitarizálását a Hamász megsemmisítésével együtt.

The post A hajnali órákban Dohában ellenjegyezték a túszalku megállapodást first appeared on Új Kelet Live.