Avi/ujkelet.live
A háború 537. napja: A Sabak belbiztonsági szolgálat letartóztatta a Miniszterelnöki Hivatal egyik magas rangú tisztviselőjét és egy kormányellenes aktivistát súlyos kémkedés gyanújával, az aktivitsa tisztviselőnek küldött WhatsApp-üzenete alapján, jelentette a Haaretz hírportál.
Négy nappal később kiengedték őket. A Haaretz kérésére engedélyezték ennek az információnak a nyilvánosságra hozatalát.
Kettőjüket négy napig fogva tartották a Sabak egyik kihallgatási intézményben Izrael középső részén, és megtagadták tőlük a jogot, hogy ügyvéddel találkozzanak, az izraeli kerületi bíróság egyik bírójának jóváhagyásával, aki az esetet ,,súlyos kémügynek” minősítette.
Négy nap után sikerrel átmentek egy poligráfos teszten, és házi őrizetbe helyezték őket. Két nappal később szinte korlátozó feltételek nélkül szabadon engedték őket, mivel a bíró úgy ítélte meg, hogy a jelek gyengítették a megalapozott gyanú erejét, és valószínűleg csak a gyanúsított biztonsági engedélye szempontjából voltak relevánsak, de nem bűncselekmények.
A Sabak azt gyanította, hogy a Miniszterelnöki Hivatal magas rangú tisztviselője, aki pozíciójából adódóan szoros kapcsolatot tart fenn Binjámin Netanjahu miniszterelnök családjával, tájékoztatást adott Netanjahu konvojának mozgásáról.
Ez állítólag az aktivista azon vágyával volt összefüggésben, hogy más tüntetőkkel együttműködve megállítsa a konvojt, és tüntessenek Netanjahu járműve előtt.
Szabadlábra helyezésük előtt a két férfit olyan bűncselekményekkel gyanúsították, mint az állambiztonság megsértését célzó minősített adatok nyilvánosságra hozatalát, kémkedési célú információátadást, az országot károsító államtitkok gyűjtését, kémkedés céljára történő titkos információgyűjtést, valamint bűncselekmény elkövetésére irányuló összeesküvést.
A két személy, akiket személyes barátság köt egymáshoz, tagadták, hogy közük lenne az állítólagos cselekményekhez. Az egyetlen bizonyíték ellenük egy WhatsApp üzenet volt, amelyben az aktivista azt kérte, hogy egy biztonságosabb üzenetküldő alkalmazáson keresztül kommunikáljanak – ez az üzenet, amelyre a tisztviselő nem válaszolt.
Amikor az ügy kiszivárgott, a Sabak hírzárlatot rendelt el.
Az ügy részleteit ismerő források szerint: ,,A semmi miatt tették tönkre ezeknek az embereknek az életét.”
A bírósági ülésen a Miniszterelnöki Hivatal vezető tisztviselője bizonyíték hiányában tiltakozott letartóztatása ellen. ,,Két évtizeden át szolgáltam makulátlan aktával” – mondta a bírónak. ,,Az életem fenekestül felfordult. A vádak abszurdak, olyan dolgok, amiket csak filmekben láttam. Teljes mértékben együttműködtem annak ellenére, hogy terroristákhoz hasonló körülmények között tartottak. Nagy igazságtalanság történt velem, a családommal és a hírnevemmel.”
A tiltakozó aktivistát képviselő Gonen Ben-Jichák és Joni Nussbaum ügyvédek kijelentették, hogy az ügy „súlyos kudarcot tár fel az alapvető jogok védelmében”. Hozzátették: ,,Egy ártatlan barátságból komoly kémügy lett. Abszolút semmi nem volt benne, és a hatóságoktól senki sem kért bocsánatot az ügyfelünknek és családjának okozott kárért.”
The post Ártatlan barátságból komoly kémügy – ami nem volt first appeared on Új Kelet Live.