Avi/ujkelet.live

A háború 552. napja: Az izraeli légierő mintegy ezer tartalékos és visszavonult tagja csütörtökön reggel közzétett egy levelet az újságokban, amelyben felszólítottak az összes túsz késedelem nélküli hazahozatalára, még a harcok azonnali beszüntetésének árán is.

A levél

Mit jelent ez: ,,Aki ilyet ír alá, annak komoly bizalmi problémái vannak a légierő parancsnoka, a vezérkari főnök és a kapott küldetések kapcsán. Nagyon problémás lenne, ha folytatná a szolgálatot” – idézett a katonai rádió egy biztonsági forrást.

A levél tartalma: ,,Jelenleg a háború elsősorban politikai és személyes érdekeket szolgál, nem biztonsági érdekeket. A háború folytatása nem járul hozzá egyik kinyilvánított céljához sem, és a túszok, izraeli katonák és ártatlan civilek halálához, valamint az Izraeli Védelmi Erők tartalékos erőinek lemorzsolódásához vezet.”

A levél aláírói hozzátették, hogy ,,amint az a múltban bebizonyosodott, csak egy alku hozhatja haza a túszokat épségben, miközben a katonai nyomás elsősorban a túszok megöléséhez és katonáink veszélyeztetéséhez vezet”.

Felszólították továbbá izraeli minden polgárát, hogy cselekedjenek és követeljék a harcok befejezését és az összes túsz hazahozatalát. ,,Minden egyes nappal veszélynek teszik ki az életüket.”

Az aláírók túlnyomó többsége teljes nevét adta meg, mindössze öten használták momogramjukat.

Háttér: Szerdán a légierő parancsnoka, Tomer Bar vezérőrnagy elrendelte a légierő magas rangú tisztjeinek, hogy beszéljenek az aláírókkal, hogy meghátrálásra szólítsák őket. Bar személyesen is találkozott tartalékosokkal, figyelmeztetve őket, hogy ha aláírják a levelet, elbocsátják őket a szolgálatból. Végül csak 25-en vonták vissza aláírásukat. Nyolc további tartalékos viszont aláírásával tiltakozott a menesztés ellen.

Fontos figyelni az aláírók nevére is. A légierő magas rangú tartalékos tisztjeinek nevei, akik 2023-ban az igazságügyi reform hátterében a tartalékosok tiltakozásán nagy feltűnést keltettek, mert aláírásukat földrengésnek minősítették a légierőnél – ezúttal nem írták alá a levelet. Dandártábornokok és ezredesek úgy döntöttek, hogy nem csatlakoznak a kezdeményezéshez. Egyikük azt nyilatkozta a katonai rádió riporterének: ,,Aki aktív tartalékos, az átérzi a felelősség súlyát, és ma már nem merne aláírni ilyesmit.”


Gáza: A hadsereg küldetése a dél-gázai Rafah és Khan Junesz közötti Morag-folyosón a helyi Hamász-dandár legyőzése. A terroristák gerilla módon működnek, a katonák hajtóvadászatot folytatnak az alagutak és a terroristák után, jelentette az Izraeli Védelmi Erők a terepre látogató újságíróknak.

Meglepetés: A Déli Parancsnokság meghatározása a Hamász zászlóaljak képességéről a régióban: A Morag-folyosó kapcsán az izraeli hadsereg szerint két zászlóalj maradt működőképes Rafahban a négyből és Khan Juneszben három a négyből.

A katonai rádió szakértője megjegyezte, hogy tavaly a hadsereg bejelentette, hogy mind a négy Rafah zászlóalj és mind a négy Khan Junesz zászlóalj vereséget szenvedett.

  • 2024. június 17-én a hadsereg bejelentette, hogy szétbontott két zászlóaljat a Rafah-dandárból.
  • 2024. június 24-én Herci Halevi vezérkari főnök kijelentette: ,,Közeledünk ahhoz a ponthoz, amikor azt mondjuk, hogy szétbontottuk a Rafah-dandárt”.
  • 2024. szeptember 12-én a hadsereg hivatalos közleményt adott ki: ,,A 162. hadosztály vereséget mért a Hamász Rafah-dandárjára”, és még azzal is dicsekedett, hogy a Philadelphi-folyosó közelében és alatt található földalatti útvonalak 80%-át megsemmisítette.

Még sok a tennivaló: Mi derült ki az újságírók tegnapi Rafahban tett látogatása során? Hogy még mindig vannak olyan alagutak, amelyek áthaladnak Egyiptomba, amelyek nincsenek elzárva az egyiptomi oldalon.

Amikor magyarázatot kértek az újságírók a parancsnokoktól arra vonatkozóan, hogy mit lehet még tenni Rafahban annyi hónap harc után, amikor mindenhol a puszta rombolás jelenetei láthatók, azt válaszolták, hogy a Morag-folyosó olyan terület, ahol a hadsereg még nem manőverezett, és Sabura területe is nagy terület, és a hadsereg csak a menekülttáborában van jelen, nem magában Saburában. Röviden: ,,Még sok a tennivaló”

Az egyik magas rangú parancsnok azt mondta a beszélgetés végén, hogy a háborúból az a tanulságot vonta le, hogy óvatosnak kell lennünk, amikor ,,a legyőzéshez közeledésről” beszélünk.

Alagutak és terroristák: Ezenkívül néhány hete az izraeli hadsereg benyújtott a kabinetnek egy dokumentumot, amely részletezi a Hamász helyzetét, amelyből kiderül, hogy a Gázai övezetben az alagutaknak csak 25%-a semmisült meg, és a Hamásznak még mindig több mint 20 000 terroristája van.

Mit csinál a hadsereg Gázában:

  • Északon: visszafoglalja az „északi határt” (Beit Lahia és Beit Hanun) 2 km-es mélységig.
  • Középen: elfoglalja a Netzarim-folyosó felét, és ha döntés születik – 6 órán belül elérheti a tengert.
  • Délen: A Morag-folyosót az elkövetkező napokban teljesen elfoglalják, majd egész Rafah-t beveszik és hozzáadják az ütközőzónához.‏

A 36. hadosztály a múlt héten 73 terroristát likvidált átlagosan napi tízet, amit ha összehasonlítunk a tűzszünet előtti manőverekkel – elég gyenge manővernap. A likvidálásokat távolról hajtják végre a terroristák ellen, akik megpróbálják megközelíteni az erőket.

Súrlódás és érintkezés a terroristákkal – nulla, de a parancsnokok egyértelművé teszik: ,,Az ellenségnek vannak képességei.”

Lassan de biztosan: A manőver egyik legszembetűnőbb jellemzője ebben a szakaszban az övezetben: lassúság az eredmények rovására. A vezérkari főnök hangsúlyozza a haderőknek, amikor találkozik velük: ,,Biztonság, biztonság, biztonság.”

Lassú előrehaladás, hogy a lehető legnagyobb mértékben elkerüljék a robbanószerkezetekkel vagy egyéb meglepetésekkel kapcsolatos incidenseket, amelyek a háború előző szakaszában emberéleteket követeltek.


Koordináció Szíriában: Törökország technikai megbeszéléseket folytat Izraellel a szíriai dekonflikcióról, ha szükséges – mondta Hakan Fidan külügyminiszter szerdán a CNN Turk élő adásában.

Egy izraeli tisztviselő tegnap este megerősítette, hogy török és izraeli tisztek a két hadsereg közötti szíriai dekonflikciós mechanizmus létrehozásáról tárgyalnak.

A múlt héten Fidan kijelentette, hogy Törökország „nem akar semmilyen konfrontációt látni Izraellel Szíriában”.

Szerdán Ilham Aliyev azerbajdzsáni elnök azt nyilatkozta, országa közvetít a Törökország és Izrael közötti jelenlegi válságban. Alijev emellett felfedte, hogy országa milyen kulcsfontosságú szerepet játszott az Izrael és Törökország közötti korábbi, régóta fennálló válság megoldásában, amely 2022-ben ért véget.


Feszültség: Izrael és Törökország viszonya továbbra is ingatag: Hakan Bayrakci, egy török kutatóintézet vezetője a CNN Turk-nak azt nyilatkozta, hogy ,,ha a török hadsereg úgy akarja, 72 órán belül beléphet Tel-Avivba. Ez nem fenyegetés és nem túlzás, ez egyértelmű bizonyítéka Törökország és hadserege elrettentő erejének.”

Az idézet, amely szerte a világon a címlapokra került, negatív megvilágításba helyezi a Jeruzsálem és Ankara közötti kapcsolatokat – azokat a kapcsolatokat, amelyek Törökország szíriai beágyazódása, a Gázai övezetben zajló harcok és a két ország magas rangú tisztviselői közötti eszmecserék árnyékában már eddig is soha nem látott mélyponton vannak, jegyezte meg a Ynet hírportál.


Nem lesz parádé: Az izraeli légierő idén sem tartja meg éves függetlenség napi átrepülését, közölte tegnap a hadsereg.

Az országon való átrepülést, valamint a haditengerészet eilati showját sem tartják meg, mivel a hadsereg a háborúra összpontosít.

Négy vadászgép átrepül a Herzl-hegyi katonai temető felett „tisztelgésként” a nemzeti emléknapon.

A hadsereg tavaly is hasonló lépést tett.

The post A pilóták levele, gázai gondok, izraeli-török koordináció és nem lesz parádé first appeared on Új Kelet Live.