Avi/ujkelet.live

A háború 563. napja: A Sabak igazgatója, Ronen Bar eskü alatt tett nyilatkozatot nyújtott be hétfőn a Legfelsőbb Bírósághoz a kormány általi menesztése ellen benyújtott petíció részeként.

Bar eredetileg tegnap kellett volna benyújtsa a nyilatkozatot, de végül a határidő meghosszabbítását kérte, a bírók ma délelőtt 11-ig kiterjesztették. A Sabak vezetője percekkel a lejárta előtt adta be a dokumentumot, melynek vannak nyilvános és titkos részei.

A dokumentum számos súlyos vádakat tartalmaz Binjámin Netanjahu miniszterelnök ellen Bar részéről, beleértve a miniszterelnök elvárását, hogy az ország belbiztonsági szolgálata figyelje meg a kormányellenes tüntetőket.

Megerősíti a Haaretz korábbi jelentését is, amely szerint Netanjahu többször is nyomást gyakorolt Barra, hogy adjon ki véleményt arról, hogy biztonsági okokból nem tanúskodhat folyamatban lévő korrupciós perében.

,,A kirúgásom oka a mai napig nem világos számomra. Az elmúlt hónapok fejleményei azonban egy dolgot jeleznek: a múlt év végén valamikor megszilárdult az elbocsátásomról szóló döntés. Nem szakmai okból, hanem a miniszterelnökhöz fűződő személyes lojalitásom elvárásából fakadt”- írta Bar. ,,Ezek az okok értelmezésem szerint szokatlan lépéssorozathoz vezettek a miniszterelnök részéről, ezzel párhuzamosan ellenem és a szolgálat ellen is média hadjárat folyt a közösségi médiában”.

Bar szerint Netanjahu ,,nem egy alkalommal” közölte vele, hogy arra számít, hogy a Sabak fellép a kormány elleni tiltakozásokban részt vevő izraeli állampolgárok ellen, különös tekintettel ,,a tüntetés finanszírozóinak” megfigyelésének ügyében.

Egy különálló beszélgetés során Netanjahu azt mondta neki, hogy ,,alkotmányos válság esetén a miniszterelnöknek kell engedelmeskednie, nem pedig a Legfelsőbb Bíróságnak”.

Bar szerint Netanjahu ezeket az ügyeket gyakran az értekezletek végén próbálta felvetni, miután katonai titkárát és a gyorsírót – aki a rögzítőkészüléket kezeli – utasították, hogy hagyják el a termet. ,,Nyilvánvalóan az volt a célja, hogy megakadályozza a beszélgetés rögzítését” – mondta Bar.

A dokumentumban Bar válaszolt Netanjahu és más kormányzati tisztviselők közelmúltbeli vádjaira, beleértve az összeférhetetlenségre és a bizalom hiányára vonatkozó állításokat, amelyek egy Sabak ügynökkel kapcsolatos ügyből erednek, akit titkos információk kiszivárogtatásával gyanúsítanak.

Bar foglalkozott a Miniszterelnöki Hivatal tisztviselői és Katar közötti kapcsolatok vizsgálatával és a titkosított dokumentumok kiszivárgtatásával a Bildnek. Megjegyezte, hogy komoly gyanú merült fel a Katar-gate ügyben az állambiztonság súlyos megsértésére, különös tekintettel a túszok szabadon bocsátására irányuló tárgyalások aláásása valamint Izrael és Egyiptom kapcsolatának tönkretétele miatt.

Azokkal az állításokkal kapcsolatban, amelyek szerint előzetes tudomása volt az október 7-i mészárlásról, azt válaszolta: ,,Ezek az állítások hamisak, és intézményesített uszításnak minősülnek ellenem és a szervezet ellen.”

,,Október 7-én éjjel a Sabak volt az, aki felébresztette az egész rendszert. A munkaszinten a korai szakaszban és az éjszaka folyamán a felsőbb szinteket. 03:03-kor a Sabak riasztást adott ki az összes ügynökségnek, jelezve a szokatlan értékeléseket és a Hamász támadó szándékának lehetőségét. 05:15-kor a különféle utasítások mellett arra utasítottam, hogy tájékoztassák a miniszterelnök katonai titkárát” – írták.

Bar a nyilatkozatban közölte, hogy hamarosan bejelenti, mikor távozik posztjáról.

Tegnap este a KAN közszolgálati műsorszolgáltató arról számolt be, hogy az elmúlt napokban a Miniszterelnöki Hivatal erős nyomást gyakorolt Bar hivatalára, hogy ne nyújtsa be eskü alatt tett nyilatkozatát a Legfelsőbb Bírósághoz.

A Netanjahu irodájából Barnak küldött üzenetek között szerepel: ha nem nyújtja be az eskü alatt tett nyilatkozatot, közös megegyezéssel vonulhat vissza, és megállapodnak a mandátuma lejártának időpontjáról. Továbbá felajánlották, hogy Bar részt vehet utódjának kiválasztásában.

Mint arról korábban beszámoltunk, a bírák megengedték Barnak, hogy eskü alatt tett nyilatkozatot nyújtson be, hogy további kérdéseket részletezzen, például a Katar-gate nyomozással kapcsolatban.

Netanjahu miniszterelnök csütörtökig nyújthat be eskü alatti nyilatkozatot, de egyelőre nem tudni, hogy megteszi-e.

The post Bar benyújtotta a Legfelsőbb Bíróságnak drámai nyilatkoztát first appeared on Új Kelet Live.