ujkelet.live

A háború 563. napja: Az i24 tegnap esti riportja Binjámin Netanjahu miniszterelnök vezető tanácsadójával, Jonatán Urichchal foglalkozott, aki a Miniszterelnöki Hivatal körüli három botrányban is érintett – Katar-gate, minősített dokumentumok kiszivárgtatása a Bildnek valamint egy koronatanú zaklatása.

A riport szerint az incidens a Vaskardok háború elején történt. Netanjahu el akarta távolítani Topaz Lukot politikai szóvivői pozíciójából, és kinevezni Jonatán Urichot a helyére, lehetővé téve számára, hogy titkos anyagokat fedjenek fel előtte.

Urich megkezdte a biztonsági engedély megszerzésének folyamatát. A miniszterelnök kabinetfőnöke, Tzachi Braverman nyomást gyakorolt a Sabak belbiztonsági szolgálatra, hogy gyorsítsák fel a biztonsági engedély megadásának folyamatát Urich számára, aki egy évtizeden át biztonsági engedély nélkül dolgozott.

A Sabak péntekre sürgős időpontot egyeztetett Urichchal az interjúra és a poligráfos vizsgálatra.‏ Urich az utolsó pillanatban, miután már elkezdte kitölteni a kérdőívet, amely különböző kérdéseket tartalmazott, többek között külföldi országokkal való kapcsolatokra és külföldi személyekre, Urich világossá tette, hogy nem hajlandó poligráfos vizsgálatot végezni.

Nem sokkal ezután újabb csapást szenvedett Urich felvétele közalkalmazottnak. Az ügyészség egyértelművé tette ügyvédjének, Amit Haddadnak, hogy az ellene folyó büntetőeljárás miatt nem tudják felvenni közalkalmazottnak.

Az ügyészség osztályvezetője világossá tette Urichnak, hogy nem lehet köztisztviselő. Ügyvédje, Amit Hadad az Igazságügyi Minisztérium magas rangú tisztviselőihez fordult és fellebbezett, de elutasító választ kapott.

Urich az utolsó pillanatban lemondta az interjúra és a poligráfos vizsgálatra szóló idézést, a Sabak pedig értetlenül állt a magatartása előtt.

,,A Miniszterelnöki Hivatal Avisaj Grinzaig i24-en bemutatott hamis jelentésére reagálva:‏ Nem történt ilyen. Ez abszolút álhír és hazugságokkal teli jelentés, amely a rágalmazás határát súrolja, és rágalmazási perre ad okot.”


A másik: Netanjahu miniszterelnök volt katonai szóvivője, Eli Feldstein, aki a Katar-gate egyik gyanúsítottja, cáfolta a miniszterelnök szóvivőjének hétvégi állításait, mondván, egészen a letartóztatásáig igenis Netanjahunak dolgozott.

A miniszterelnök szóvivője, Omer Dosztri a 12-es csatornának adott interjújában elmondta, soha nem látta, hogy Feldstein részt vett volna Netanjahu megbeszélésein. ,,Soha nem dolgoztam vele” – állította a szóvivő, mondván, soha nem látta Feldsteint ,,biztonsággal kapcsolatos megbeszélésen” a kilenc hónap alatt, amikor a miniszterelnöknél dolgozott.

Hozzátette, hogy Feldstein ,,néhány hónapot dolgozott a Miniszterelnöki Hivatalban, nem kapott biztonsági engedélyt és távozott”. Dosztri szerint Feldstein ,,továbbra is engedély nélkül osztogatott parancsokat, és nem volt az iroda alkalmazottja”.

Feldstein ügyvédei visszautasították a szóvivő állításait. Közleményük szerint ,,a miniszterelnök szóvivőjének azon állítása, miszerint Feldstein a letartóztatását megelőző hat hónapban nem folytatott szóvivői tevékenységet a miniszterelnök nevében, hamis, és objektív bizonyítékok hegye cáfolja.”

Az ügyvédek hozzátették, hogy ,,Feldstein katonai és politikai kérdésekben végzett tevékenységét kivétel nélkül letartóztatása napjáig a miniszterelnök megbízásából és a Miniszterelnöki Hivatal felhatalmazott tisztségviselőinek irányításával végezte”.

Feldstein a gyanú szerint PR-szolgáltatásokat nyújtott Katar államnak, miközben a Miniszterelnöki Hivatalban dolgozott, hogy negatív üzeneteket terjesszen Egyiptommal kapcsolatban, csökkentve Kairó szerepét az Izrael és a Hamász terrorszervezet közötti tűzszüneti tárgyalások elősegítésében.

Novemberben Feldsteint azzal vádolták meg, hogy titkos információkat szivárogtatott ki a Bild német napilapnak, hogy befolyásolja az izraeli közvéleményt a túszkérdésben, a BibiLeaks néven ismert különálló ügyben. Ami a Katar-gate-et illeti, Feldsteint külföldi ügynökkel való kapcsolattartással, pénzmosással, vesztegetéssel, csalással és bizalommal való visszaéléssel gyanúsítják.

Az ügyvédek felhívták a figyelmet arra, hogy ezek az utasítások ,,dokumentálva vannak a rendőrség birtokában lévő SMS-ek ezreiben”, és további bizonyítékok találhatók a hivatal rendszereiben, amelyek Feldstein gyakori jelenlétét mutatják ebben az időszakban.

Ügyvédei azt mondták, hogy Feldstein Miniszterelnöki Hivatalban való további alkalmazására vonatkozó nyilvánvaló bizonyítékok között szerepelnek utasítások, melyeket akkori feletteseitől kapott a hivatalban a szóvivői megbízások végrehajtására.

The post Katar-gate és társai first appeared on Új Kelet Live.