Áttörés a halál elleni vakcina fejlesztésében

Kígyóméreggel szemben immunis önkéntes ért el tudományos teljesítményt.

 

Az amerikai Tim Fried, aki önként több száz harapásnak vetette alá magát 16 mérgeskígyófajtól, kulcsszereplővé vált egy tudományos áttörésben. Szokatlan immunitása segített a kutatóknak olyan egyedi antitesteket izolálni, amelyek képesek semlegesíteni a halálos neurotoxinokat.

 

Áttörés a halál elleni vakcina fejlesztésében

Képünk illusztráció
Fotó: AFP/Gints Ivuskans

A tudósok két antitestből és egy kis molekulájú inhibitorból álló koktélt fejlesztettek ki, amely egérkísérletekben nagy hatékonyságot mutatott. Az LNX-D09 antitest hat kígyófaj mérgét semlegesítette, a varespladib inhibitor fokozta a védelmet, az SNX-B03 antitest pedig a WHO által besorolt ​​19 halálos faj közül 13-ra kiterjesztette a lefedettséget.

Az embereken végzett klinikai vizsgálatok előtt a csapat azt tervezi, hogy a gyógyszert terepen – ausztrál állatorvosi klinikákon – teszteli. Az első lépés a kutyák megmentése lesz, mivel ezek a legfogékonyabbak a vadonban a kígyómarásokra.

A csapat célja, hogy hatékony ellenmérget fejlesszen ki a kígyók szélesebb csoportja, köztük a viperák ellen. Az új termék univerzális és megfizethető megoldást ígér azoknak a régióknak, amelyekben hiány van az ellenméregből, és a csípések okozta halálesetek száma is magas – írta meg a Pravda.

A gyógyszer további fejlesztése és tömeggyártása érdekében a tudósok jótékonysági szervezetek, kormányzati szervek és gyógyszeripari vállalatok támogatását kérik. A cél az ellenszer elérhetővé tétele és évente több ezer ember életének megmentése.