Avi/ujkelet.live

A háború 616. napja: Polgárvédelmi Parancsnokság este 8-kor utasította a civileket, hogy további értesítésig maradjanak az óvóhelyek közelében.

„A nyilvános helyeken való mozgást minimalizálni kell, és kerülni kell a nyilvános összejöveteleket. Riasztás esetén be kell menni a védett helyre, ott kell maradni, amíg hivatalos frissítést nem adnak ki” – áll a közleményben.

Az Izraeli Védelmi Erők közölte, hogy különböző egységekből tartalékosokat hívott be, és beveti őket „az ország összes harcterein”.

A tartalékos behívás „az Izraeli Védelmi Erők védelmi és támadó felkészülésének részeként történik minden színtéren, valamint az iráni hadművelet megkezdésével”.

A katonai szóvivő, Effie Defrin dandártábornok este hangsúlyozta, hogy az irániak képesek jelentős kárt okozni Izraelnek.

„A hadművelet kellős közepén vagyunk, folytatjuk a csapásokat Iránban, és továbbra is készen állunk a védekezésre” – mondta Defrin. „Nem lehetünk önelégültek.”

„Tisztában vagyunk az ellenség szándékaival, hogy ártson nekünk, és további ilyen jellegű kísérletek is lesznek. Még mindig kihívások állnak előttünk”.

Arra a kérdésre, hogy meddig marad zárva Izrael légtere, Defrin a következőt válaszolta: „Egy folyamatban lévő háborúban vagyunk, és felkészültünk egy soknapos hadjáratra.”

Miközben Defrin a hadsereg tel-avivi főhadiszállásán kérdésekre válaszolt, egy hangszórón bejelentették, hogy a bázis „védelmi készenlétbe” állt, ami azt jelenti, hogy támadásra készül.

Iránból még nem indítottak ballisztikus rakétákat.

Irán felső vezetői pénteken hangsúlyozták, hogy Irán bosszút fog állni, Izrael pedig súlyos árat fog fizetni. Az Egyesült Arab Emírségek külügyminisztere az izraeli támadást követően felhívta az iráni külügyminisztert. Korábban a szaúdi külügyminiszter és a katari miniszterelnök is beszélt vele.

Izraeli tisztviselők szerint bár sikerült megakadályozniuk egy azonnali ellencsapást, úgy vélik, hogy az irániak a következő órákban jelentős támadást fognak indítani.

„Úgy gondoljuk, hogy egy jelentős, nagyszabású és összehangolt rakétatüzet akarnak előkészíteni, hogy megpróbálják túlterhelni rakétavédelmi rendszereinket” – mondta egy izraeli tisztviselő.


Jemen és Irán: Este ballisztikus rakétát lőttek ki Jemenből Izrael felé, mely aktiválta a szirénákat Jeruzsálem térségében és Júdea és Szamáriában. A lövedék a palesztin Sza’ir közösségben csapódott be, a júdeai Hebron közelében, három gyerek megsérült a Vöröskereszt szerint. A hadsereg nem indított elfogókat a rakéra, az incidens vizsgálat alatt áll.

Március 18. óta, amikor az izraeli hadsereg újraindítota offenzíváját a Hamász ellen a Gázai övezetben, a hútik mintegy 49 ballisztikus rakétát és legalább 11 drónt küldtek Izrael felé.

Este 9-kor a Polgárvédelmi Parancsnokság appja értesítést adott ki, hogy rakétaindítást észleltek Iránból Izrael felé. A hadsereg 100-ra becsüli a rakéták számát.


Irán: Ejal Zamir vezérkari főnök szerint a hadsereg továbbra is „teljes erővel” támadja Iránt.

„A két fő erőfeszítéssel folytatjuk, amelyeket meghatároztunk magunknak, a védekezési és a támadó erőfeszítész” – mondta Zamir a vezérkarral folytatott helyzetértékelés során.

„Lesznek még nehezebb pillanatok, és fel kell készülnünk a különféle forgatókönyvekre, amelyekre gyakorlatoztunk”..

„Teljes erővel, nagy tempóval folytatjuk, hogy elérjük a magunk elé kitűzött célokat” – teszi hozzá Zamir.

A hadsereg további felvételeket tett közzé, amelyeken a mai iráni katonai létesítmények elleni csapásai láthatók.

Ballisztikus rakéták támadása Iránban:

A felvételek egy iráni telephely elleni csapásokat mutatják be, amelyet a hadsereg szerint drónok (lenti videón a megsemmisítés) és ballisztikusrakéta-indítók kilövésére használtak.

Az izraeli F-35I vadászgépek elindunak az iráni támadás végrehajtásához:

Rakétaindítók támadása Iránban:

Az izraeli légierő egy iráni nukleáris létesítményt is bombázott Iszfahán térségében, jelentette a katonai szóvivő este.

Iszfahán csatlakozik Natanzhoz azon nukleáris létesítmények listáján, amelyeket Izrael megerősített, hogy célba vett.

„Nem fogjuk megengedni, hogy Irán atombomba [fejlesztése] felé haladjon. Nem fogjuk megengedni olyan rakéták fejlesztését, amelyek a mi kárunkat szolgálnák” – mondta Defrin dandártábornok este.

Az iráni média korábban azt állította, hogy az izraeli légierő légicsapásokat hajtott végre a Fordow földalatti nukleáris létesítmény ellen.


Likvidálások: A New York Times jelentése szerint Esmail Qaani, a Forradalmi Gárda Kudsz-erő parancsnoka meghalt egy izraeli légicsapásban Iránban.

Az izraeli katonai szóvivő este bejelentette, hogy Izrael legalább hat magas rangú iráni katonai parancsnokot és kilenc atomtudóst ölt meg.

A katonai tisztviselők között van Irán vezérkari főnöke, Mohammad Bagheri; Hoszsein Salami, a Forradalmi Gárda parancsnoka; Gholam Ali Rashid, a Khatam-al Anbiya központi főhadiszállás vezetője; Amir Ali Hadzsizadeh dandártábornok, a gárda légierőjének parancsnoka; Taher Pour dandártábornok, a gárda légierőjének drónegységének parancsnoka; és Davoud Shaykhian légvédelmi egységének parancsnoka.

Fotó: Izraeli Védelmi Erők

A színfalak mögött: Az Axios szerint amint világossá vált, hogy Izrael támadásra készül, az Iszlám Forradalmi Gárda légierejének parancsnokai egy bunkerben gyűltek össze, hogy koordinálják a válaszlépéseket.

  • Izrael azonban ismerte a vészhelyzeti protokollt és a bunker helyét. Lerombolták, megölve a főparancsnokot, valamint a drón- és légvédelmi erők vezetőit. „Az a tény, hogy nem volt, aki kiadhatta volna a parancsot, semlegesítette az azonnali iráni választ” – mondta egy izraeli tisztviselő.
  • Azon több mint két tucat iráni parancsnok között voltak, akiket célba vettek az iráni katonai vezetés elleni kiterjedt támadásban. A Forradalmi Gárda, az iráni hadsereg és Irán vészhelyzeti katonai parancsnokságának vezetőit mind likvidálták a nyitócsapás során.
  • Egy másik kulcsfontosságú célpont Irán légvédelmi rendszerei és radarjai voltak. Az izraeli hírszerzés feltérképezte ezek helyét, és a legtöbbjüket az izraeli légierő lebombázta a nyitócsapásban. Ez gyakorlatilag működési szabadságot biztosított az Izraeli Védelmi Erőknek Irán égboltján.

Egy izraeli hírszerző tiszt szerint az izraeli hadsereg felkészült a legrosszabb forgatókönyvre, amelyben Irán gyorsan 300-500 ballisztikus rakétát lő ki Izrael felé.

  • Ehelyett Irán órákkal később körülbelül 100 drónnal válaszolt, amelyeket könnyen visszavertek.

Trump optimista: Amikor arról kérdezték, hogy Izrael csapása veszélyeztette-e nukleáris diplomáciáját, Trump az Axiosnak a következőt mondta: „Nem hiszem. Talán épp ellenkezőleg. Talán most komolyan tárgyalni fognak.”

Azt állította, hogy Izrael bénító csapásai után Iránnak most erősebb ösztönzője van megállapodást kötni. „Nem tudtam rávenni őket 60 nap alatt. Közel voltak, meg kellett volna tenniük. Talán most megtörténik.” Trump azt mondta, „nagy nap volt a tegnapi”, és megjegyezte, hogy Izrael „nagyszerű amerikai felszerelést” vetett be a támadás során.

Binjámin Netanjahu miniszterelnök pénteken azt nyilatkozta, hogy főtanácsadójával, Ron Dermerrel számos telefonhívást és találkozót folytattak Trumppal és csapatával a támadás előtt, hogy legalább hallgatólagos jóváhagyást szerezzenek.

„Az amerikai álláspontot az Egyesült Államokra bízom” – mondta Netanjahu, hozzátéve, hogy a Trump-adminisztráció előre tudott a támadási tervéről. „Mondtam az elnöknek, hogy a meglepetés a siker lényege.”

„Hogy mit fognak most tenni? Ezt Trump elnökre bízom. Világossá tette, hogy Iránnak nem szabad atomfegyverrel rendelkeznie” – mondta Netanjahu.

Mindössze néhány órával a támadás kezdete előtt Trump figyelmeztette Izraelt, hogy ne tegyen semmi olyat, ami „megfúrja” a megállapodás esélyeit.

  • Tegnap este óta izraeli tisztviselők azt a hírt terjesztik, hogy Trump teljes mértékben egy hullámhosszon volt Izraellel, és nyilvánosan csak „füstfüggönyként” ellenezte a támadást, hogy növelje a siker esélyét.
  • Egy magas rangú fehér házi tisztviselő pénteken az Axiosnak ezt tagadta, hangsúlyozva, hogy Trump nem akarta, hogy Izrael megtámadja Iránt, amíg a nukleáris tárgyalások még folyamatban vannak.
  • „Ezt nyilvánosan és négyszemközt is elmondtuk az izraelieknek a csapás előtt” – mondta a Fehér Ház tisztviselője. Hozzátette, hogy jelenleg az Egyesült Államok nem tervezi Irán megtámadását vagy az izraeli művelethez való csatlakozást.

Ahhoz, hogy teljesen megtizedelje az iráni nukleáris programot, Izraelnek el kell pusztítania egy hegybe épített földalatti nukleáris létesítményt Fordow-ban. Izraelnek nincsenek meg a szükséges bunkerrombolói a létesítmény elpusztításához. Ezért az izraeli tisztviselők azt remélik, hogy az Egyesült Államok csatlakozik a Fordow kiiktatására irányuló művelethez.


Elmarad: Emmanuel Macron elnök bejelentette, hogy elhalasztották az ENSZ Franciaország és Szaúd-Arábia által közösen szervezett konferenciáját, amelynek célja egy kétállami-megoldás kidolgozása Izrael és a palesztinok között, miután Izrael katonai támadást indított Irán ellen.

Macron az újságíróknak azt mondta, hogy a június 17-20. között tervezett konferenciát logisztikai okokból elhalasztották, mivel a Palesztin Hatóság tagjai nem tudtak New Yorkba utazni, és a lehető leghamarabb átütemezik.

https://anchor.fm/s/51fceecc/podcast/rss

The post Rakéta Jemenből, támadások Iránban és felkészülés a válaszra first appeared on Új Kelet Live.