Avi/ujkelet.live

A háború 618. napja: Az Izraeli Védelmi Erők legfrissebb becslései szerint Irán az éjszakai támadásai során összesen 70 ballisztikus rakétát és több tucat drónt vetett be Izrael ellen.

A rakétákat három hullámban lőtték ki este 11-kor, hajnali 2-kor és hajnali 2:55-kor, egybeesve a tucatnyi drón bevetésével.

Az egyik rakéta egy házat talált el Tamra közösségben, négy civil halálát okozva; egy másik Bat Jamban csapódott egy házba, legalább hat civil halálát és közel 200 sebesültet okozva; egy harmadik pedig Rehovotban csapódott be, további 40 ember megsebesülését okozva.

Binjámin Netanjahu miniszterelnök Bat Jamban:

A rendőrség forródrótot nyitott azoknak a családtagoknak, akiknek szerettei eltűntek az iráni rakétatámadások nyomán. A rendőrség szerint a rokonok „akkor jelenthetnek eltűnt személyt, ha életveszély merül fel és/vagy a támadás következtében megszakadt a kapcsolat az érintettekkel”. Eltűnt személyekről a rendőrségen a 115-ös segélyvonalon vagy a 03-502-3913-as telefonszámon lehet bejelentést tenni.

A mentőszolgálatok közlése szerint – számos jelentéssel ellentétben – az iráni támadások során, amelyek Izrael középső és északi részét célozták, az éjszaka folyamán nem volt közvetlen rakéta becsapódás Jeruzsálemben. Több rakétát is elfogtak Jeruzsálem felett, hangos robbanások kíséretében.

A haifai Bazan olajfinomító komplexum csővezetékei és szállítóvezetékei „lokalizált károkat” szenvedtek a tegnapi iráni rakétatámadás során – jelentette a vállalat a tel-avivi tőzsdének.

Az izraeli Weizmann Tudományos Intézet több közvetlen találatot is elszenvedett a kampusz épületeiben, közölte az intézet, sérülés nem történt. A New York Timesszal megosztott képek szerint tűz ütött ki az intézet legalább egy laboratóriumi épületében.

A hadsereg szerint Irán támadásai eddig a „referencia-forgatókönyv” alatt maradtak, vagyis amire az Izraeli Védelmi Erők egy Iránnal folytatott háborúban számított. Az Izraeli Védelmi Erők sokkal nagyobb számú áldozattal és jelentősebb károkkal számolt.

Úgy vélik, hogy Irán továbbra is több ezer ballisztikus rakétával rendelkezik.


Rasszizmus: Mint említettük Tamrában egy ballisztikus rakéta becsapódása következtében négyen meghaltak: Manar Khatib és két lány-, a 20 éves Hal- és a 13 éves Sada, valamint egyik rokonuk Manal Khatib.

A lakosokat felháborította, hogy a rakétatámadás közben a közelben lakó zsidók örvendeztek, „Égjen le a falutok” szöveget skandálva.

„A rakéta nem tett különbséget szekták, vallások vagy emberek között” – mondta az egyik lakos, Dzsabar. „Amikor a rakéta lezuhant, felszínre hozta a gyűlöletet”.

„Békét akarunk, együttélést akarunk” – mondta Hisham Diab, a Polgárvédelmi Parancsnokság önkéntes egészségügyis csoportjának tagja. „40 éve élek itt, és soha nem hallottam senkitől, hogy Izrael-ellenes lenne.”


Támadások: Az izraeli légierő az éjszaka folyamán több iráni ballisztikusrakéta-indítót, valamint légvédelmi rendszereket és radarokat bombázott.

A célba vett rakétavetők egy részét korábban Izrael elleni támadásokhoz használták.

A hadsereg folytatja Irán ballisztikusrakéta-indítóinak levadászását Nyugat-Iránban, hogy megakadályozzák az Izrael elleni támadásokat.

A hadsereg szerint a légvédelmet és a radarokat (lenti videó) „az Izraeli Védelmi Erők iráni légtérben meglévő légi fölényének részeként” támadták.

A hadsereg az éjszaka folyamán mintegy 80 teheráni célpontot támadott 50 vadászgéppel.

A célpontok között üzemanyagraktárak, a védelmi minisztérium főhadiszállása, az „SPND nukleáris projekt főhadiszállása” és egyéb, az iráni nukleáris programhoz kapcsolódó célpontok voltak.

A vadászgépek Bandar Abbasz közelében gázipari infrastruktúrát támadtak. A hadsereg szerint az üzemanyag- és gázlelőhelyeket Irán katonai célokra és nukleáris projektjéhez használja.

Péntek óta összesen 720 különálló célpontot támadtak mintegy 170 légicsapással Iránban.

Izraeli légicsapások sújtottak katonai célpontokat Kermánsáhban vasárnap kora reggel, jelentette az iráni ISNA hírügynökség.

Továbbá az iráni média szerint Izrael légicsapásokat hajtott végre a déli Siráz városában.


Jemenben is: Az Izraeli Védelmi Erők szóvivője, Effie Defrin dandártábornok ma délutáni sajtótájékoztatóján megerősítette, hogy a légierő tegnap este csapást hajtott végre Jemenben, egyidejűleg az Iránban végrehajtott támadásokkal.

Infografika a két támadásról:

Izraeli tisztviselők szerint a támadás célpontja a hútik vezérkari főnöke, Muhammad al-Ghamari volt. Egyelőre nem tudni, hogy sikeres volt-e.

„Tegnap este, miközben Iránban még folyamatban voltak a légicsapások, a légierő vadászgépei Izraelből több mint 2000 kilométert repültek, és csapást mértek a jemeni Szanaára. Később tájékoztatást adunk a támadás eredményeiről” – mondta Defrin.


Helyzetértékelés: Iszrael Katz védelmi miniszter délelőtt helyzetértékelést tartott Ejal Zamir vezérkari főnökkel, David Barnea Moszad-igazgatóval és a hadsereg legmagasabb rangú vezetőivel.

„Izrael állam, Izrael közvéleménye büszke rátok. Folytassátok a kígyó bőrének darabonkénti lefejtését, hámozzátok le a nukleáris programot, hámozzátok le a légvédelmet, hámozzátok le a rakétákat, hámozzátok le az összes célpontot, beleértve a teheráni rezsim célpontjait is” – áll a Katz hivatala által kiadott nyilatkozatban.

Katz megjegyezte, hogy Irán vezetője, Ali Hamenei „Teheránt Bejrúttá, lakóit pedig túszokká változtatja”.

A katonai szóvivő a délutáni sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy ,,kihívásokkal teli napok állnak előttünk” és az elkövetkező napokban további ballisztikus rakétatámadások várhatók Iránból.

Azt is közölte, hogy az izraeli légierő „egy pillanatra sem hagyja abba a támadásokat”.

„Még ebben az órában is tucatnyi célpontot támadunk Teheránban. Egyre súlyosbítjuk a nukleáris programban és a katonai képességekben okozott károkat, hogy megzavarjuk és csökkentsük a hátországot fenyegető kockázatot”.

A légierő délután elfogott 20 drónt, melyeket valószínűleg Iránból küldtek Izrael felé:


Riport: A Moszad kémszolgálat drónokat és lőszert csempészett Iránba hónapokon át, olyan felszereléseket, amelyeket iráni területen végrehajtott csapásokhoz használtak –, és évek óta készült a műveletre.

A Wall Street Journal jelentése forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy a Moszad csapatai több tucat iráni teherautót támadtak meg, amelyek rakétákat szállítottak indítóállásokra, valamint légvédelmi rendszereket is célba vettek.

A Moszad korábban Izraelen és Iránon kívül is kiképezte a támadó csapatok vezetőit, és ezek a vezetők képezték ki a többi ügynököt.

Ugyanezen források szerint a Moszad személyzete a csütörtökről péntekre virradóra végrehajtott első csapás után is folytatta a tevékenységét Iránban.


Iránban beszélik: Irán közölte, hogy letartóztatott két személyt Alborz tartományban, miközben robbanóanyagokat és elektronikus eszközöket készítettek elő, azzal vádolják őket, hogy a Moszad tagjai, jelentette a félhivatalos Tasnim hírügynökség.

Az iráni külügyminiszter azt nyilatkozta, hogy Teherán nem akarja, hogy az Izraellel folytatott konfliktus regionális háborúvá fajuljon, „hacsak nem kényszerítik ránk”.

Abbász Araghcsi hozzátette, hogy országa kész volt folytatni a nukleáris tárgyalásokat az Egyesült Államokkal, de Izrael pénteki csapásai megzavarták ezeket a tárgyalásokat, és megmutatták Izrael „mindenféle tárgyalással szembeni ellenállását”.

Kijelentette továbbá, hogy Irán Izrael elleni támadásai mind katonai, mind gazdasági infrastruktúrát céloztak, és bírálta Izrael petrolkémiai finomítók elleni csapásait, mivel azok szélesebb körű regionális konfliktust kockáztatnak.

Donald Trump amerikai elnök vasárnap reggel a Truth Social platformon azt írta, hogy az Egyesült Államoknak „semmi köze a ma esti Irán elleni támadáshoz”. Majd figyelmeztetett: „Ha Irán bármilyen módon megtámad minket, az amerikai fegyveres erők teljes ereje és hatalma soha nem látott mértékben fog lesújtani rátok.”

Araghcsi azonban szkeptikus. „A mi szempontunkból (Izrael) agressziója az Iráni Iszlám Köztársaság ellen nem történhetett volna meg az Egyesült Államok beleegyezése és támogatása nélkül” – mondta, azt állítva, hogy Iránnak „szilárd bizonyítékai” vannak erre, bár azt nem árulta el, hogy mik ezek a bizonyítékok.

Irán arra kérte Ciprust, hogy adjon át „néhány üzenetet” Izraelnek, jelentette vasárnap Nikosz Hrisztodulides elnök, hozzátéve, hogy várhatóan a nap folyamán később beszélni fog Netanjahu miniszterelnökkel.


Figyelmeztetés: A Nemzetbiztonsági Tanács figyelmeztette az izraelieket, hogy ne próbáljanak meg szárazföldön keresztül Izraelbe jutni Jordánián vagy Egyiptom Sínai-félszigetén keresztül, hivatkozva a szomszédos országokban élő izraeliekre leselkedő nagy veszélyre.

Mindkét ország 4-es szintű figyelmeztetés alatt áll, ami azt jelenti, hogy „tilos az adott célállomásra utazni. Akik már ott vannak, azoknak azonnal távozniuk kell.”

A Ben Gurion nemzetközi repülőtér a múlt hét óta zárva van, és valószínűleg a belátható jövőben ez is így marad az Iránnal zajló konfliktus miatt.

A Nemzetbiztonsági Tanács arra kéri a külföldön tartózkodó izraelieket, hogy várják meg a Közlekedési Minisztérium tájékoztatását a hazatérési lehetőségekről.

Izrael eddig nem ajánlott fel kártérítést a külföldön rekedt állampolgárainak.


Visszatérés: Daniel Hagari ellentengernagy, a hadsereg előző szóvivője visszatért a szóvivői egységhez, hogy segítsen az Iránnal vívott konfliktusban.

Daniel Hagari ellentengernagy Fotó: Izraeli Védelmi Erők

„Hagari az Izraeli Védelmi Erők szóvivői egységének munkáját segíti, sok más tartalékoshoz hasonlóan, akiket a hadművelet megkezdése után hívtak be, a szóvivő, Effie Defrin dandártábornok kérésére.”

https://anchor.fm/s/51fceecc/podcast/rss

The post Az éjszakai rakétatámadások vizsgálata, légicsapások Iránban és Jemenben és a Moszad first appeared on Új Kelet Live.