Avi/ujkelet.live

A háború 618. napja: Az Izraeli Védelmi Erők este megerősítette, hogy lebombázott egy iráni üzemanyagtöltő repülőgépet az északkelet-iráni Meshed repülőtéren, mintegy 2300 kilométerre Izraeltől, ami a „művelet kezdete óta a legtávolabb végrehajtott csapás”.

„A légierő azon dolgozik, hogy légi fölényt érjen el egész Iránban” – közölte a hadsereg.

A Mashad repülőtér elleni támadás feltehetően az izraeli légierő történetének legtávolabbi művelete. 1985-ben a Palesztinai Felszabadítási Szervezet tunéziai központjára mért csapást, szintén több mint 2000 kilométerre Izraeltől.

Az iráni média szerint a repülőtér épületeiben vagy kifutópályáiban nem keletkezett kár.

Ejal Zamir vezérkari főnök szerint a légierő „pontos és kiterjedt módon mér ütést Irán infrastruktúrájára és nukleáris programjára, túlmutatva azon, amire az ellenség számított”.

„Az Iránban végrehajtott támadó műveleteink átalakítják Izrael stratégiai valóságát. Elhárítunk egy egzisztenciális fenyegetést és megerősítjük a biztonságunkat” – mondta Zamirvasárnap a légierő főhadiszállásán tett látogatása során.

„Az Izraeli Védelmi Erők a légierő segítségével befejezte az út megnyitását Teherán felé” – jegyezte meg.

„A védelmi és hátországi erőfeszítések kritikus fontosságúak. Részvétemet fejezem ki az elesettek családjainak, és mindenkit arra kérek, hogy továbbra is felelősségteljesen viselkedjen, és kövesse a Polgárvédelm Parancsnokság utasításait. Egy erős hátország erőt ad nekünk küldetésünk folytatásához. Továbbra is elszántan, erővel, felelősségteljesen és minden biztonsági részleggel teljes mértékben együttműködve fogunk cselekedni, amíg minden célkitűzésünket el nem érjük.”

A hadsereg este légicsapások sorozatát indította el több tucat ballisztikus rakétacélpont ellen Nyugat-Iránban.

A 13-as csatorna szerint egy magas rangú védelmi tisztviselő azt mondta a politikai körnek: „Irán parancsnoki és irányító rendszere még mindig viszonylag hatékony. (Az irániak) kezdik megérteni, hogy Izrael nem csak a nukleáris fegyvereket, a rezsimet is támadja.”


Nincs változás: Egy új helyzetértékelést követően a Polgárvédelmi Parancsnokság jelezte, hogy az iráni konfliktus közepette nem változtak a civilekre vonatkozó irányelvek.

Minden gyülekezés tilos, és az iskolák nem nyitnak ki. A munkahelyek is zárva vannak, kivéve azokat, amelyeket kritikus fontosságúnak ítélnek.

Az irányelvek kedd este 8-ig maradnak érvényben, amikor a újabb értékelésre kerül sor.


Likvidálások és magyarázat: Binjámin Netanjahu miniszterelnök délután a Fox Newsnak nyilatkozva megerősítette, hogy a Forradalmi Gárda hírszerzési vezetője és helyettese meghalt az izraeli légicsapásokban.

Netanjahu azt is elmondta, hogy Irán hónapokon belül atomfegyverhez jutott volna, ha Izrael nem támadja meg.

Az iráni egészségügyi minisztérium közlése szerint legalább 128 ember meghalt és 900 megsebesült azóta, hogy Izrael csütörtök késő este megtámadta Iránt, jelentette a The New York Times.


Kutató-mentő erőfeszítések: A Polgárvédelmi Parancsnokság harcosai és parancsnokai folytatják tevékenységüket a becsapódási helyszíneken, valamint kutató-mentő erőfeszítéseiket.

A csapatok korszerű felszereléseket és technológiákat használnak, és szorosan együttműködnek a sürgősségi szervezetekkel és a helyi hatóságokkal.

Bat Jamban hét, Tamrában pedig négy civilt öltek meg az iráni rakétatámadások.


Deeszkaláció és vétó: Donald Trump amerikai elnök vasárnap azt nyilatkozta, hogy továbbra is lehetséges, hogy az Egyesült Államok beavatkozik az iráni-izraeli konfliktusba, valamint „nyitott” lenne arra, hogy orosz kollégája, Vlagyimir Putyin közvetítőként működjön közre.

„Lehetséges, hogy beavatkozhatunk” a közel-keleti ősellenségek között zajló csatába, mondta Trump az ABC News-nak, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok „jelenleg nem” vesz részt a katonai akcióban.

Ami Putyint potenciális közvetítőként illeti a konfliktusban: „Készen áll. Felhívott engem ezzel kapcsolatban. Hosszasan beszélgettünk róla” – mondta Trump.

A Reuters este két amerikai tisztviselőre hivatkozva arról számolt be, hogy Trump a napokban megvétózta az iráni legfelsőbb vezető, Ali Hamenei ajatollah megölésére vonatkozó izraeli tervet.

„Megöltek az irániak egy amerikait is? Nem. Amíg ezt nem teszik meg, addig még csak nem is beszélünk a politikai vezetés elleni fellépésről” – mondta az egyik forrás, egy magas rangú amerikai kormányzati tisztviselő.

A Walla hírportál riporterének egy amerikai tisztviselő megerősítette, hogy a hétvégén Izraelnek lehetősége nyílt Hamenei likvidálására, de Trump elnök világossá tette, hogy ellenzi ezt a lépést.


Felkelés egy egyetértés: Netanjahu a FOX News-nak azt nyilatkozta, hogy iráni rezsimváltás „a háború eredménye lehet, mert az iráni rezsim gyenge”.

Szintén vasárnap Naftali Bennett volt miniszterelnök az iráni néphez fordult, felszólítva őket, hogy „keljenek fel a kormányuk ellen”.

„Ez a háború nem Izrael és az iráni nép között folyik. Nagyra értékeljük és tiszteljük az iráni népet. Ez a rezsimről szól”, amely „korrupt és megvetett” a polgárai körében, mondta angolul. „Ez a ti időtök, keljetek fel!”

Jair Lapid ellenzéki vezető és volt miniszterelnök szintén hangsúlyozta, nincsenek politikai nézeteltérések az izraeliek között Iránnal kapcsolatban.

,,És hogy minden kétséget eloszlassunk, Izrael nem érdekelt a pusztításban Iránban. Nincs történelmi vagy területi konfliktusunk az iráni néppel. Nincsenek követeléseink egymás felé, kivéve egyet: Az iráni rezsim azt akarja, hogy meghaljunk, mi pedig ezt megtagadjuk.”

„Binjámin Netanjahu miniszterelnök a politikai riválisom, de a döntése, hogy ebben a pillanatban lecsap Iránra, a helyes döntés. Az egész ország egységes ebben a pillanatban, amikor egy a pusztulásunkra felesküdött ellenséggel nézünk szembe, semmi sem fog minket megosztani” – írt angol nyelvű véleménycikkében.


Tüntetés: A rendőrség legalább három embert őrizetbe vett egy körülbelül 35 fős, a gázai háború és Izrael iráni támadásai ellen szervezett tüntetésen a tel-avivi Habima téren.

Mintegy három tucat rendőr jelent meg a helyszínen, akik jelszavakat skandáltak a többnyire üres területen.

A rendőrök illegálisnak nyilvánították a tüntetést a Polgárvédelmi Parancsnokság rendeletei alapján, amelyek tiltják a nyilvános összejöveteleket az iráni rakétafenyegetés miatt, és öt percet adtak a tüntetőknek a távozásra.


Kémkedés: A biztonsági erők tegnap este letartóztattak két zsidó izraelit, akiket azzal gyanúsítanak, hogy Iránnak végeztek küldetéseket, közölte a rendőrség és a Sabak belbiztonsági szolgálat.

A két gyanúsított csupán egyike annak a 22 iráni kémkedési incidensnek, amelyet a hatóságok a háború kitörése óta lelepleztek.

„Miközben teljes lendülettel folyik az Irán elleni hadjárat, Izrael lakossági központjait és stratégiai helyszíneit rakétázva, tanúi vagyunk annak a kárnak és veszélynek, amelyet az iráni ellenséggel való együttműködés jelent, amely az izraeliek által átadott információkat kihasználja, hogy kárt okozzon Izraelnek” – áll a Sabak közleményében.

A két gyanúsítottat a Sabak ügynökei és a Jamam terrorelhárító egység harcosai tartóztatták le.

A rendőrség közlése szerint a Lahav 433 súlyos bűncselekményekkel foglalkozó osztályának nyomozói hallgatták ki őket, és súlyos biztonsági bűncselekmények elkövetésének gyanújával vannak őrizetben.


Gáza: Este rakétát lőttek ki a Gázai övezet déli részéről, aktiválva a szirénákat Ein HaBeszor, Magen és Nir Oz határközösségekben. A lövedék nyílt területen landolt.


Azonosították: A hadsereg este bejelentette, hogy azonosították a szerdán a dél-gázai Khan Juneszből hazahozott holttestet. A 49 éves Aviv Atzili tartalékos zászlós és Nir Oz kibuc civil biztonsági osztagának tagja 2023. október 7-én esett el a Hamász vezette terroristák elleni harcban.

Miután megölték, Atzili holttestét a Palesztin Iszlám Dzsihád Gázába hurcolta.

A szerdai művelet során Jair Jaakov holttestét is hazahozták, akit szintén 2023. október 7-én gyilkoltak meg Nir Ozban.


GHF: A Hamász terrorszervezet alá tartozó helyi egészségügyi hatóságok közlése szerint legalább 41 palesztin halt meg vasárnap izraeli tűz- és légicsapásokban Gázában, akik közül legalább öten a Gázai Humanitárius Alapítvány (GHF) által működtetett két segélyközpont közelében vesztették életüket.

https://anchor.fm/s/51fceecc/podcast/rss

The post Bombázás 2300 km-re Izraeltől, Trump vétója, rakéta Gázából és a hazahozott megölt túsz first appeared on Új Kelet Live.