Avi/ujkelet.live

A háború 639. napja: Tegnap este 8-kor két rakétát lőttek ki a Gázai övezetből, aktiválva a szirénákat Kiszufim kibucban. A légvédelem elfogta a lövedékeket, sérülés nem történt.

A harcok újraindítása óta 62 rakétát lőttek ki Gázából, többségüket elfogták.


Jemen: Hajnalban ballisztikus rakétát lőttek ki Jemenből Izrael felé, mely aktiválta a szirénákat Júdea és a Holt-tenger térségében. A rakétát elfogták, sérülésről nem érkezett jelentés.

Amióta március 18-án újraindultak a harcok a Gázai övezetben, a hútik 55 ballisztikus rakétát lőttek ki Izraelre – ezek többségét sikeresen elfogták, vagy útközben lezuhantak.


Harcok: Magas rangú izraeli védelmi tisztviselők tegnap este azt nyilatkozták a KAN közszolgálati műsorszolgáltatónak, hogy az erők Gázában a tervek szerint folytatják szárazföldi manővereiket, területeket foglalnak el és szisztematikusan pásztázzák a térséget. Továbbá a Hamásszal folytatott tűzszüneti tárgyalások nem befolyásolják az erők szárazföldi tevékenységének jellegét.

Egy Gázában harcoló magas rangú tiszt kijelentette: „Előre szaladunk, amíg nem mondják, hogy álljunk meg. Nem szabad összezavarnunk a harcosokat olyan beszéddel, ami sehová sem vezethet.”

Az Izraeli Védelmi Erők jelenleg a Gázai övezet mintegy 65%-át tartja operatív ellenőrzés alatt. Emlékeztetőül: A folyamatban lévő Gideon szekerei hadművelet célja, elérni a 75%-ot. Az alábbi videóban látható az övezetben bevetett hadosztályok elhelyezkedése.

Jelenleg öt hadosztály manőverezik Gázában, a fő bevetés az övezet északi részén zajlik: A Gázaváros peremén fekvő Szedzsaijja és Zeitun negyedekben, valamint az övezet déli részén, Khan Junesz területén a központi táborok.

A hadsereg a Hamász két jelentős erőd központjának elérésére készül, ahol parancsnokok és valószínűleg túszok is tartózkodnak: Gázavárosban és a központi táborokban. Természetesen ezeknek a területeknek az elérése veszélyeztetheti a túszokat, és ezzel a kérdéssel a kabinet tagjai tegnap este foglalkoztak.


Kabinet: Tegnap este újabb heves kabinetmegbeszélésre került sor, jelentette a média reggel.

A minisztereket tájékoztatták, hogy egy küldöttség repül Dohába a tűzszüneti tárgyalások folytatása érdekében. Kifejezetten közölték velük, hogy számos kérdés még nem oldódott meg, ugyanakkor a magas rangú miniszterekben azt a benyomást keltették, hogy nagyon hamar megállapodás lehet.

A miniszterek megszavazták a humanitárius segély Gáza-szerte történő elosztását. A két szélsőjobboldali politikus, Becalel Szmotrich pénzügyminiszter és Itamar Ben-Gvir nemzetbiztonsági miniszter nemmel szavaztak, többek között az övezet északi részén való segélyosztással szembeni fenntartásuk miatt, ami megnehezítené a lakosság evakuálását.

Binjámin Netanjahu miniszterelnök dühös volt Ejal Zamir vezérkari főnökre és a humanitárius segélyekkel kapcsolatos magatartására, a dél-gázai „humanitárius város” létrehozásának késedelme miatt. Kabinetbeli források szerint a miniszterelnök megrótta a vezérkari főnököt az Izraeli Védelmi Erők lassúsága miatt mindenben, ami a humanitárius segélyek biztonságos elosztására vonatkozó megoldások kidolgozásával kapcsolatos.

Képek láthatók a civilekről, akik a segélyközpontok felé futnak.

Vezérkari főnök: Nézzétek a katonákat. Nincsenek messze tőlük.

Ben-Gvir: Miért osztanak nekik segélyt, és veszélyeztetik a katonákat?

Vezérkari főnök: Szóval le akarjátok állítani?

Netanjahu: Azért futnak, mert élelmiszerhiány van. Amikor sok élelmiszerhez jutnak, nem fognak így futni.

Ben-Gvir: Le kell állítani! Azért futnak, mert ez a felfogásuk. Még amikor túsznőket hoztak, akkor is utánuk rohantak. Akkor is éhesek voltak?!

Orit Sztruck (Vallásos Cionizmus): Ezt nem kezelik megfelelően.
David Amszalem (Likud): Akkor kezeljék.


Terrorelhárítás: A rendőrség tegnap bejelentette, hogy a biztonsági erők letartóztatták egy terrorsejt három körözött tagját, akik terrortámadást terveztek végrehajtani a közeljövőben.

Miután a Sabak belbiztonsági szolgálat információkkal látta el a terroristák tartózkodási helyéről, a Jamam elit terrorelhárító egységének tisztjei és a Sabak ügynökei letartóztattak két gyanúsítottat izraeli területen Barta’ában, egy arab faluban, amelyet a zöld vonal kettészel.

Később civilnek álcázott izraeli katonák razziát tartottak a sejt harmadik tagjának otthonában Szamáriában, és letartóztatták.

A három gyanúsítottat átadták a biztonsági szolgálatoknak kihallgatásra.


Riport: A brit The Telegraph által látott radaradatok szerint úgy tűnik, hogy öt izraeli katonai létesítményt közvetlen rakétatalálat ért a közelmúltbeli 12 napos háború során Iránnal.

Az izraeli hatóságok nem hozták nyilvánosságra a csapásokat, és a szigorú katonai cenzúratörvények miatt Izraelben sem lehetett beszámolni róluk.

Raviv Drucker, az izraeli 13-as csatorna riportere a múlt héten a következő mondta: „Sok [iráni] rakétatalálat volt az izraeli hadsereg bázisain, stratégiai helyszíneken, amelyekről a mai napig nem számoltunk be… Ez olyan helyzetet teremtett, amelyben az emberekben nem tudatosul, milyen pontosak voltak az irániak, és mekkora kárt okoztak sok helyen”.

Az új adatok arra utalnak, hogy öt korábban nem jelentett katonai létesítményt talált el hat iráni rakéta Izrael északi, déli és középső részén, köztük egy nagyobb légibázist, egy hírszerző központot és egy logisztikai bázist.

Az Izraeli Védelmi Erők a megkeresésre közölte, hogy nem kíván nyilatkozni a rakéták elfogásának arányáról vagy a bázisaikban okozott károkról.

„Amit elmondhatunk, az az, hogy minden releváns egység fenntartotta a funkcionális folytonosságot a művelet során” – mondta egy szóvivő.

A katonai létesítmények elleni csapások kiegészítik a 36 másikat, amelyekről ismert, hogy áttörték az izraeli légvédelmi rendszereket, jelentős károkat okozva a lakó- és ipari infrastruktúrában.

A The Telegraph elemzése szerint bár az iráni rakéták túlnyomó többségét elfogták, az átjutottak aránya folyamatosan nőtt a 12 napos háború első nyolc napjában.

Fontos megjegyezni, hogy az izraeli rendszereket a háború alatt két amerikai földi THAAD rakétavédelmi rendszer, valamint a Vörös-tengeri amerikai hajókra telepített elfogók támogatták.

Becslések szerint az Egyesült Államok legalább 36 THAAD elfogót lőtt ki a háború alatt, ami alkalmanként mintegy 12 millió dollárt jelentett.

A Telegraph adatelemzése azt mutatja, hogy az egyesített amerikai és izraeli védelmi rendszerek összességében jól teljesítettek, de a háború hetedik napjára a rakéták körülbelül 16 százalékát átengedték.

Ez nagyjából összhangban van az Izraeli Védelmi Erők korábbi, védelmi rendszerre vonatkozó becslésével, amely a sikerességi arányt „87 százalékra” becsülte.

Iráni tisztviselők szerint az izraeli légvédelmet elsősorban rakéták és drónok egyidejű bevetésével törték át, hogy összezavarják a védelmi rendszereket.

A tisztviselők szerint a gyors rakéták és a lassabb drónok keveréke összezavarta a védelmet, és megosztotta a figyelmüket.


Politika: Jair Lapid ellenzéki vezető tegnap a 12-es csatornának azt nyilatkozta, hogy Mohammed bin Zayeddel az Emírségek elnökével folytatott találkozója előtt telefonon beszélt a miniszteri hivatallal, mely tájékoztatta őt egy bizonyos titkos ügyről, amelyről értesítenie kell az elnököt, majd a találkozó során az emírségek tisztviselői azt mondták neki, hogy Netanjahu hivatala dühös a meghívásáért, mivel Netanjahu az Ábrahám-egyezmény megkötése óta nem járt az országban.

https://anchor.fm/s/51fceecc/podcast/rss

The post Rakéták Gázából és Jemenből, a hadművelet folytatódik és az Irán okozta károk first appeared on Új Kelet Live.