A Netrisk.hu piacvezető biztosításközvetítő portál adatai szerint 2015 első hónapjaiban is tovább folytatódott a lakásbiztosítási átlagdíjak csökkenése. Az év eddigi időszakában az ügyfelek átlagosan 21 700 forintért biztosították lakásaikat, ami a tavaly év elején mért átlagdíjtól (22 800 forint) 5 százalékkal marad el. Kedvező tendencia, hogy a megtakarított összeget egyre többen további kiegészítő fedezetek vásárlására fordítják: minden hatodik lakástulajdonos kiegészítő családi balesetbiztosítást köt, de igen népszerűek a besurranó tolvajlás, a tetőbeázás, illetve a különféle üvegkárok elleni kiegészítő módozatok is.
Tudatosabbak a lakástulajdonosok
A lakástulajdonosok többsége az elmúlt években egyáltalán nem foglalkozott lakásbiztosításának karbantartásával: a Netrisk.hu becslése szerint 10-ből 5 szerződést öt évnél régebben kötöttek. Az elmúlt évben azonban a tudatosság ezen a területen is erősödött: az idei év elején a piacvezető biztosítási portálon megkötött szerződések 34 százaléka biztosítási évfordulón végrehajtott váltás volt, míg tavaly ilyenkor ez az arány csupán 19 százalékot ért el.
Kinek jó az önrészes lakásbiztosítás?
Noha az elmúlt egy-másfél évben szinte minden nagyobb piaci szereplő megjelent már önrészes lakásbiztosítási termékkel, egyelőre úgy tűnik, hogy a 10-50 ezer forint közötti önrészért cserébe kínált átlagos 10-15 százalékos díjkedvezmény eddig csak kevesek fantáziáját mozgatta meg: a szerződéseknek mindössze 4 százalékát kötötték ilyen feltételekkel.
„Az önrész vállalása gyakorlatilag azt jelenti, hogy csak a komolyabb, igazán zsebbe vágó károkra szerzünk fedezetet – magyarázza Sebestyén László, a Netrisk.hu vezérigazgatója. – A statisztikák szerint a 50 ezer forint alatti, úgnevezett bagatell károk (elsősorban kisebb beázások, vezetékesvíz-károk és üvegkárok) teszik ki a lakáskárok több mint felét. Ilyenkor önrész mértékéig nem leszünk jogosultak kártérítésre a biztosítótól.”
Ezek most a legnépszerűbb kiegészítők
A Netrisk.hu tapasztalatai szerint a megkötött lakásbiztosítások közel feléhez az ügyfelek valamilyen kiegészítő biztosítást is kötnek. 2015 első hónapjaiban ezek voltak a leggyakrabban választott termékek:
- Családi balesetbiztosítások (18 százalék): Nem csak a szerződő, hanem a lakásban lakó személyek számára is térítést nyújtanak rokkantság, csonttörés vagy baleseti halál esetén. A biztosított baleset bárhol (Magyarországon, illetve bizonyos esetekben külföldön is) bekövetkezhet, nincs a lakáscímhez kötve.
- Besurranó tolvajlás (11 százalék): Arra az esetre, ha a nyitva hagyott nyílászárón behatoló károsít meg bennünket, például ha azt a nyári melegben éjszakára nyitva hagyjuk.
- Tető és oldalfal beázása: (9 százalék): Azokat a károkat téríti, amelyek a tető szigetelésének meghibásodása, a panelhézag tömítésének hiánya vagy elöregedése, szigetelési meghibásodása, elöregedése vagy kialakítási hibája, valamint a nyitva felejtett nyílászáró okoz
- Bővített vagy különleges üvegkár-biztosítás (8 százalék): a klasszikus lakásbiztosítások fedezeti körét kibővítve a biztosító fedezetet nyújt a nagyobb méretű üvegezésekre, illetve a különleges üvegek (például beépített üvegtető, bútorüvegek, kerámia főzőlap, stb.) károsodására is.
- Ebtartói felelősségbiztosítás (7 százalék): Ez a biztosítás az ingatlanhoz tartozó kutya által okozott, a szerződő felelősségi körébe tartozó károkra (például az úttestre kiszaladó kutya által okozott közlekedési baleset vagy harapás miatti orvosi kezelés, károsodott ruházat, stb.) nyújt fedezetet.
A kiegészítő fedezetek iránti valós ügyféligény, illetve a piaci verseny következményeként egyre több biztosító kínál olyan lakásbiztosítási csomagokat, amelyek már eleve tartalmaznak egy vagy több kiegészítő fedezetet is.