Süle János vezeti a jól kereső miniszterek listáját  –  most még egy új Skodát is kapott  – friss emeléssel kielőzte a főnökét is

Budapest – Egy eddig nem ismert hatáskör kerülhet rövidesen Orbán Viktor (55) miniszterelnök kezébe: egy törvényjavaslat szerint a döntése alapján lehetősége lesz meghatározni, hogy a jelenlegi illetménytábla alapján kapja a fizetését az egyes minisztere, vagy pedig ő határozza meg az illetményét.

Jelenleg 1,1 millió forint a miniszteri illetmény, de lesznek, akiknek akár havi 6 millió forintra emelheti a járandóságát a miniszterelnök. A Varga Mihály (53) pénzügyminiszter által beterjesztett javaslat ugyanis a havi plafont az érintett miniszter által irányított vagy felügyelt hivatalok, illetve cégek legjobban kereső vezetőjének az előző évben szerzett jövedelmének egytizenkettedében állapítja meg.

A Blikk számításai szerint három olyan miniszter is van, akinek a tárcájához tartozó állami cég vezetője havi ötmillió forintot is kereshet, Varga Mihály mellett Szijjártó Péter (39) külügyminiszter és Bártfai-Máger Andrea nemzeti vagyonért felelős tárca nélküli miniszter. Ha pedig prémiumot is kapott az illetékes cégvezető, amely akár az éves fizetés húsz százaléka is lehet, akkor hatmillió forintig tolódik ki náluk a plafon. A többiek kisebb mértékű emeléssel kalkulálhatnak, a legrosszabbul Semjén Zsolt (55) miniszterelnök-helyettes járna, mivel az ő járandósága nem emelkedhet a javaslat alapján.

– Tíz éve nem változtak a miniszteri fizetések, miközben a reálbér-növekedés 2012-höz képest 2017-re 31,6 százalékos volt. Abban az esetben, ha a parlament elfogadja a javaslatot, a miniszterelnök dönt a miniszteri fizetésekről. Ilyen döntés azonban nem született, ezért a miniszteri fizetések kapcsán konkrét összeget sem tudunk mondani – közölte lapunk kérdésére Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.

– A törvényjavaslat azt a lehetőséget biztosítja, hogy a miniszter legalább annyit keressen, mint az általa felügyelt cégek vezetői – magyarázta Gulyás Gergely (36) Miniszterelnökséget vezető miniszter. – A miniszterelnök fizetése nem változik, így az is előfordulhat, hogy a miniszter fizetése magasabb lesz, mint a kormányfőé – ismerte el Gulyás.

Az ábra azt mutatja, hogy a Blikk számításai szerint mennyi lehet a plafon  az egyes minisztereknél, amihez a prémium is hozzáadódhatAz ábra azt mutatja, hogy a Blikk számításai szerint mennyi lehet a plafon az egyes minisztereknél, amihez a prémium is hozzáadódhat

A magasabb fizetés már most augusztustól járhat a minisztereknek, ha a kormányfő úgy ítéli meg. Ezt évente felül kell vizsgálni, a miniszterelnök döntésén múlik, hogy kaphatják-e a magasabb illetményt, vagy kénytelenek lesznek beérni a szerényebb, 1,1 milliós miniszteri illetménnyel.

Két éve törölték el a felső határt

2016 januárjától törölte el a kormány az állami cégvezetőkre vonatkozó kétmillió forintos bérplafont. A legtöbb cégnél hárommillió forintnál húzták meg a határt, a fontosabb vállalatoknál négymillió forintnál, de egyes cégeknél havi ötmillió forintot is kereshetnek a vezetők. A döntést a piaci folyamatokkal magyarázták.

Kommentár

Ami jár, az jár – főleg, ha azt törvény is biztosítja. Márpedig a jogszabályt is meg kell szülnie valakinek, még akkor is, ha történetesen a saját járandóságáról rendelkezik. S ha már a bérek tényleg örvendetesen megugrottak az országban, miért pont minisztereinknek kellene kimaradniuk ebből.

Ha esetleg az irigység szikrája gyúlna mégis valaki szívében, az biztosan nem a bársonyszékhez társuló bérek emelkedése miatt van. Inkább az arányok azok, amelyek egy átlagkeresetű polgárnak szemet szúrnak. A fizetések megtöbbszöröződése még a gazdaság száguldása mellett sem vált jellemzővé idehaza. Milliós ugrásokról eddig csak a sztárvilágban hallottunk. De nyilván könnyebben emészthetővé válik ez is, ha előfutárként tekinthetünk rájuk, s a jövőben hasonló arányokat biztosítanak például az egészségügyben vagy a pedagógusi pályán.