A Pénzügyminisztérium több könyvelői érdekképviselet háta mögött
egyeztetett a katázásról, június végén, de a találkozón semmi
újdonság nem derült ki. Amit eddig tudunk a 2023.01.01-től hatályba
lépő változásokról:
- 12 millióról 18 millióra emelkedik az éves KATA keret
- egyes tevékenységeket kiszorítanak a katázásból
- a cégeknek való beszámlázás 1 millió felett különadó alá kerül
- a NAV továbbra sem fog széles körben ellenőrizni
- a KATA tételes mértékét a minimálbérhez kötik.
A kormány akarta, hogy a katás számla sima cégköltségként
elszámolható legyen. Ezt kombinálták a katázás vonzóan alacsony
adótételével, amit 10 év alatt sem emeltek. Az MKOE javaslatára
2014-től még bevételi nyilvántartást se kell vezetni.
A katázáshoz tehát nem kell nyilvántartás és extrémen alacsony az
adó, miközben a kisadózásról szóló törvényi szakaszok hézagos,
gyenge minőségű szabályozásnak számítanak szakmai körökben, amit már
többször javasoltunk korrigálni, főleg a bújtatott munkaviszony
kiszűrésére szolgáló 7 körülményt kellett volna újragondolni.
Enélkül az adóhatóság nem hisz a tömeges ellenőrzésekben, mert – bár
azt titkolják – nincs is széles körű visszaélés, a NAV bíróság
előtti bizonyítási kísérlete pedig megbukna.
A kormány szeretné kiszorítani a katázásból az ügyvédeket, brókereket,
sőt még az állatorvosokat is, de közölni ezt egyelőre még nem merték,
miközben Romániában éppen most bocsátották közvitára az adózási változások
teljes szövegét, előzetesen, a parlamenti beterjesztést MEGELŐZŐEN!
A KATA havi összegének minimálbérhez való kötése az MKOE javaslatai között is feltűnt,
ez lenne a Kisadózók Százalékos Adója, vagyis a KASZA, ami a többi vállalkozóval
azonos arányú TB ellátási alapot nyújtana. További, konkrét javaslatokat is tett volna
az egyesületünk, de sajnos ehhez nem kaptunk adatokat. A munkaviszonnyá való átminősítés
szabályozásához a könyvelők gyakorlati tapasztalatai mellett szükség lett volna a
3 millió forintos különadót is tartalmazó bevételi adatokra. Ezekről a sávosan
bontott bevételi adatokról 2019 kapcsán készült egy katás statisztika a
Pénzügyminisztérium számára, aminek a 2021-es verzióját kértük megküldeni, de
a NAV már azt állította, hogy ilyen bontásban az adatok "nem állnak rendelkezésre".
A Pénzügyminisztérium elemzése egyébként a 2019-es adatokkal magyarázta a
2021-től bevezetett 3 millió feletti 40 százalékos különadót. A törvényi
szigorítás hatálybalépése után megjelent elemzés szerint, az évente néhány nagyobb
vállalati megrendelést teljesítők esetében azonban sem a vállalkozás kockázati profilja,
se az esetleges fehérítő hatás nem indokol ilyen mértékű könnyítést.
A kisadózás 2017-től havi 1 millió forintos keretet kapott, adóemelés és
pontosító szabályok nélkül, így a kormány akarata szerint széles körben
lehetett törvényesen a munkaviszonyokat megbízásra cserélni, ami a COVID járvány
alatt fokozódott, miközben visszaélésekről szó sem volt! A különadó helyett a
szabályozás pontosítására már akkor is javaslatokat tettünk, ezeket most megismételjük:
- a 3 millió feletti különadót meg kell szüntetni - a szüneteltetés zavaros iparűzési
adó szabályait törölni kell - a jövedelemigazoláson a betéti társaság katás tagjára kell
osztani a bevételt - a munkaviszonnyá való átminősítéshez 12 szabályra van szükség -
a 12 szabályból a korábbi 2 helyett 3 teljesítését kell előírni - az
adóhatóságnak esettanulmányokban kell közölni, mikor áll fenn munkaviszony - a NAV
számára a törvényben kell előírni, hogy az első katás számla után érdeklődjön.
Az MKOE véleménye szerint, Magyarországon a forgalmi típusú adóztatás a sikeres,
amit alacsony kulcsú jövedelemadóztatásnak kell kísérnie, a kisadózás pedig ennek a
fő eleme. A katázás tilalomfákkal és különadóval való telepakolása mindezzel ellentétes
lenne. Továbbra is várjuk a beígért 9 százalékos személyi jövedelemadót, melyhez képest már
a Kata sem extrémen alacsony.
Ruszin Zsolt MKOE alelnök Kiadó: Magyar Könyvelők Országos
Egyesülete
A klubvezető és a Miskolci Lengyel Önkormányzat szeretettel vár minden lengyelt, lengyel kötődésűt, lengyel szimpatizánst erre a rendezvényre. Diploma vagy felsőfokú lengyel nyelvvizsga...
Tegnap helyi idő szerint 15.00-kor megkezdődött az AJC Global Forum 2019 Washingtonban. Az eseményen a terrorizmus, az antiszemitizmus, a zsidóság politikai szerepe és...
Megvallom régen nem láttam ilyet. Annyira megtetszett mint az új villamos. Emlékszem, hogy ilyen, ehhez hasonló járművek mindig is közlekedtek a pályán, a...
Az Ars Sacra fesztivál egyaránt otthont ad zenei, képzőművészeti és irodalmi rendezvényeknek. A szakrális irodalmat két irodalmi társulat több helyszínen és program keretében...
Valamikor a hetvenes években Miskolcon a Lottóházban laktunk az Arany János utcában. A decentrum első emeletén lévő ablakunkból egész éjszaka néztük a Szinva...
Idén tizenkilencedik alkalommal ítélte oda a Superbrands Magyarország Szakértői Bizottsága a Superbrands díjakat, a MiReHu a múlt év után újra elismerésben részesült. ...
A Gazprom csapatai gyúrnak, a NATO legényei sem tétlenkednek. Folyik a szájháború, éled a nosztalgia a régi jó hidegháború feléledése után. Gazdasági téren...
A tanítónéni Hajdúné Babuka, Aki felismeri a képen láthatókat jelezze. Sokan már nem élnek . Akik konkrétan beazonosíthatók, Merényi József, Jávor Zoltán, Straub...
Miskolc egyszerűbbé és igazságosabbá teszi a családtámogatási szabályokat: megerősíti az 1–8. évfolyamos diákok ingyenes helyi közlekedését, a Salkaházi Sára Programban biztosítja, hogy a...
Megérem a pénzem. Nem vagyok különb a Deákné vásznától. No meg még vagy harminc ilyen népi bölcsességgel rendelkezem szabad fordításban. Többen kérdezték miként...
Ha még korabeli önéletrajzot kellene fabrikálni, ezzel a képpel kezdeném. Kora ifjúságomtól részt vettem a munkásmozgalomban. Hat esztendősen vittem a vállamon a piros...
Edit és szeretett mamája Rózsika Évike, Gyuri és Sanyi Meg javában tart a hetedhét országra szóló szülinap a Calypso különtermében. Várkoly Edit, Edo,...
Nem kímélhettem elnök urat. Ha alákérdezek, még azt hihetik, le lettem fizetve. Úgy döntöttem mindenre rákérdezek, ami csak minket érdekelhet. Ki az úr...