Határesetek – megjelent a Miskolci Naplóban – teljesült Apukám jóslata

 

Pontosan 1956 tavaszán hagytam el az országot életemben először. Drága mamámmal utaztunk kettesben Losoncra, Jolánka nénihez. Apukám nem jöhetett velünk. Így is egy esztendőbe telt az a fránya határátlépő elintézése. Hazafelé már a hátamon volt az első iskolatáskám, tele radírfejes ceruzával. Rajtam volt a csehszlovák klott alsó, a fehér tornacipő, és duplán vettem föl az akkoriban nagyon divatos mackóruházatot. Apukám kocsival várt minket Hidasnémetiben, valahogy elérte, hogy már ott leszállhassunk a szigorúan ellenőrzött vonatról. Meggusztálta a kétzsebes, vállszíjas, krokodilbőr mintás táskámat, megjegyezte, ez bizony kitart nyolc évig. S csaknem bevált a jóslata.

 

Nos, nem tudom ki, hogy van vele, számomra máig is még a legegyszerűbb határátlépés is amolyan stresszes. Talán azért, mert akkoriban mamám Kassától azt sulykolta belém, bármit kérdeznek, a fináncok, semmire ne válaszoljak. Erre is meg lehetett az oka.

Talán ennek a következménye, hogy a későbbiekben is kellő izgalommal, furcsa áhítattal gurultam a hidasnémeti határállomás hídszerű épülete elé. Olyan érzésem volt, mintha a fölénk tornyosuló, átláthatatlan üvegű irodák ablakaiból a szigorú tányérsapkások figyelnének. Később tudtam meg, szakmabelitől, valóban, akiknek kiszúrták, hogy gyöngyözik a homloka, félreállították. Fokozottabb átvizsgálásra. Különben, nekem ott Hidasnémetiben mindig sikerült valamilyen emlékezetes élményre szert tenni.

Máig őrzök néhány,, úgynevezett egy koronás Tuzex-utalványt. Az újszülöttek kedvéért mondom, Csehszlovákiában hamarabb találták ki a dollárboltokat, mint nálunk. Kassán, a főutca elején volt egy csodálatos, kurrens, nyugati árukkal teli áruház, amelyben akár a legújabb nyugati autókat is azonnal megvehettük. Persil mosóporral. Abban az időben, amikor itthon egy tűzpiros vagy egy hófehér Zsigulira jó időben is három évig vártunk. A Tóth atyafiak ravaszságával ott a nyugati valutát Tuzex-utalványra kellett váltani, és ezzel a pénzügyi tranzakcióval elérték, hogy csak hivatalosan seftelhettünk.  Például az első, autós kazettásmagnómat mihelyst megvettem, ott helyben be is szerelték.

Voltak aztán amolyan baráti fuvarjaim is, amelyeknél egyszerű sofőrként sikerült kimaradnom a vámosokkal zajló vitákból. Egy messziről jött vendégemnek kedvére volt, hogy a Priorban szinte ajándékba adták a színes, jó minőségű gyerekcipőket. Nagycsaládosként legalább három évre való lábbelit vett az otthon maradottaknak. Nekem eszembe sem jutott, hogy ezeket el kellett volna dugdosni, így aztán a csehszlovák fináncok úgy rácuppantak ezekre, mintha egy kiló kokaint leltek volna.

Távoli unokatestvérem, aki négyéves koráig Kassán élt, hosszasan alkudozott a szlovák vámosokkal. Még a magyar kollégáik is segítettek neki a meddő vitában. Nagyon tartottam, hogy elfajul a perlekedés, amelynek magam is elszenvedője lehetek. Végül Péter unokabátyám a maga sajátos habitusával gondolt egyet és az összes gyereklábbelit úri módon kihajította a kocsiból.

Egy másik utasom. nyáridőben három kiló banánnal akadt fenn a szűrőn. Ő már határozottan karakán volt, vámfizetés helyett leült az árokpartra és elmajszolta a déligyümölcsöt. Engem is kínált, de óvatosságból nem kértem belőle.

Majd a nyolcvanas évek vége felé egyetlen egyszer simán, szinte ellazulva hagytam magam mögött a szlovák-magyar határt. Hogy aztán az első vasúti sorompónál két határőr minden magyarázat nélkül elállja az utat és visszaküldjön. Tudják, az alig 10 kilométer során lepergettem az életem zanzásított rövidfilmjét egészen az óvodás csínyekig.

Bennem volt a félsz és az ismeretlen frász. Végül kiderült, csak azért rendeltek vissza, mert kilépéskor kötelezően leadtam a Csehszlovákiában tiltott eszköznek számító CB rádió adó-vevőt. Kellő szívélyességgel adták vissza, de a sápadtságom, ártatlanságom dacára árulkodó volt.