Avi/ujkelet.live
A háború 389. napja: Az Izraeli Védelmi Erők tegnap este bejelentette, hogy a 25 éves Guy Jáákov Nezri őrnagy Atlitból, a 401. páncélosdandár 52. zászlóaljának harcosa, belehalt sérüléseibe, melyeket október 19-én szerzett a Gázai övezet északi részén zajló harcokban. Halálával 363-ra nőtt a szárazföldi offenzívában megölt izraeli katonák száma.
Nezri ugyanabban az incidensben sérült meg, mely Ofir Berkovich törzsőrmester és Elisai Young őrmester halálát eredményezte. A katonákat egy páncéltörő rakéta ölte meg.
Drónok: Az Izraeli Védelmi Erők közölte, hogy 06:39-kor Jemenből indított drón csapódott be Askelon térségében nyílt területen, sérülés nem történt. A drónbehatolásra figyelmeztetés aktiválódott.
07:09-kor egy Libanonból küldött drón csapódott be Naharia térségében. A hadsereg vizsgálja az incidenst. A drón egy darabja kárt okozott egy vasúti kocsiban.
Egy harmadik drónt, melyet szintén Libanonból küldtek, elfogott a légvédelem Felső-Galilea felett.
Riport: Miután egy libanoni drón csapódott Binjámin Netanjahu miniszterelnök kesszáriai villájába, Netanjahu tegnap komoly aggodalmának adott hangot a drónok veszélye miatt a Kneszetben folytatott zárt beszélgetésen, jelentette a KAN.
„Hová megyünk, ha most egy drón érkezik a Kneszetbe?” – tűnődött Netanjahu. „Főleg az drónoktól félek. Jó rendszereink vannak a rakéták felderítésére és elfogására.”
Netanjahu, aki a téli ülésszak megnyitása miatt sokáig a Kneszetben maradt, hozzátette: „Nem értem, hogy a Kneszet miért a szokásos helyén ül össze, és nem valahol máshol?”
Távozás: Oren Szeter dandártábornok, a túszok szabadon bocsátásával foglalkozó tárgyalócsoport magas rangú tagja hétfőn váratlanul bejelentette távozását, jelentette a média.
A becslések szerint Szeter dandártábornok, aki Nitzan Alon tartalékos vezérőrnagy helyetteseként szolgált, és mélyen részt vett a jelenlegi vázlat kidolgozásában, a tárgyalások elakadása miatt távozik. A Moszad vezetőjének Katarból való hazatérését követően a Miniszterelnöki Hivatal közleményében leszögezte, hogy a tárgyalások tovább folytatódnak, hogy megvizsgálják a nyomon követési megbeszélések megvalósíthatóságát.
Reggel a KAN közrádió arról számolt be, hogy nyomást gyakorolnak Nitzan Alon vezérőrnagyra is, hogy távozzon. Ez egyrészt olyan források nyomása, akik úgy vélik, hogy Alonnak is mennie kell – amit a források szerint nem szándékozik megtenni, másrészt talán még ennél is fontosabb – politikai források nyomása a távozása érdekében. Elképzelhető, hogy ezt befolyásolni fogják a Joáv Gallant védelmi miniszter leváltására irányuló tárgyalások.
Netanjahu fontolgatja, hogy változtatásokat hajt végre a tárgyalócsoport összetételében. Amikor a Miniszterelnöki Hivatalt arról kérdezték, hogy Netanjahunak szándékában áll-e szorgalmazni Alon leváltását a tárgyalócsoportban, azt nyilatkozták, hogy „a miniszterelnök elfoglalt, és teljes mértékben arra koncentrál, hogy megtalálja a lehetséges megoldásokat, amelyek a túszok szabadon bocsátásáról szóló alkuhoz vezethetnek.”
Az ügyben illetékes tisztviselő hozzátette Alonnal kapcsolatban, hogy ,,továbbra is minden erőfeszítést megtesz a túszok hazahozatala érdekében”.
Humánerőforrás hiány: A vezérkari főnök-helyettes, Amir Baram vezérőrnagy hétfőn a kormányülésen minisztereknek tartott tájékoztatóján elmondta, hogy az Izraeli Védelmi Erők humánerőforrás hiányban szenved. Mindez a válság és a sorkatonai szolgálat körüli tiltakozás hátterében történik, amikor az ultraortodox pártok biztosítani akarják az ultraortodox jesiva tanulók mentesítését a katonai szolgálat alól.
A vita során a kormány több minisztere is megkérdezte a vezérkari főnök-helyettest a humánerőforrás hiányról, aki egyértelmű üzenettel válaszolt: ,,Hiány van katonákból… Nagyobb képességeket kell biztosítanunk az Izraeli Védelmi Erőknek a kialakult biztonsági helyzet kezelésére. Hiány van katonákból, nemcsak az ultraortodox szektorból, de az ultraortodoxok besorozása nemcsak egyenlő teherviselési, hanem műveleti szükséglet is.”
Baram vezérkari főnök-helyettes hozzátette: „Nem változtatjuk meg az ultraortodox újoncok életmódját. Készen állunk, hogy mindent előkészítsünk nekik.”
Baram nemcsak az ultraortodoxok besorozására utalt, hanem azokra a katonákra is, akik nem teljesítettek az elmúlt években tartalékos szolgálatot, mert a hadsereg úgy döntött, hogy nincs rájuk szüksége.
The post 363, drónok, kellenek a haredik, és távozás a tárgyalócsoportban first appeared on Új Kelet Live.