Avi/ujkelet.live

A háború 418. napja, a tűzszünet életbelépése előtt: Öt rakétát lőttek ki tegnap este Libanonból Észak-Izraelre akitválva a szirénákat több mint 120 közösségben. A légvédelem elfogta a lövedékeket.

Éjfél után, kevesebb mint négy órával a tűzszünet életbelépése előtt az Izraeli Védelmi Erők evakuálási felszólítást tett közzé öt épületre a Hezbollah terrorszervezet fellegváraként ismert Dahiehben, Bejrútban.

A libanoni média szerint az izraeli hadsereg 20 perccel a tűzszünet előtt is támadást hajtott végre Dahiehben, és percekkel a tűzszünet életbelépése előtt a Beqaa-völgyben is, Libanon mélyén.

Dahieh reggel:

23:22 és 23:23 között a légvédelem elfogott egy keletről – általában Irakot jelöli – érkező drónt a Golán-fennsík északi részén. Majd elfogott még egy drónt a Vörös-tenger felett, mely Izrael felé tartott.

Hajnali 1 óra körül a Hezbollah drónja felrobbant Alsó-Galileában. Sérülés nem történt, de károk keletkeztek. A szirénák nem aktiválódtak, a hadsereg vizsgálja az incidenst.

Az izraeli hadsereg arab nyelvű szóvivője, Avichai Adraee ezredes figyelmeztette a libanoni civileket, hogy még ne térjenek vissza a dél-libanoni falvakba.

,,A tűzszüneti megállapodás hatálybalépésével és annak rendelkezéseivel összhangban az Izraeli Védelmi Erők továbbra is készenlétben van dél-libanoni posztjain. Ne menjen a falvak felé, amelyeket az Izraeli Védelmi Erők evakuált, vagy az Izraeli Védelmi Erők felé a területen. Saját védelme és családja biztonsága érdekében kerülje a területre utazást. Tájékoztatjuk Önt az otthonába való visszatérés biztonságos időpontjáról” – tette hozzá Adraee.

Libanon is felszólította a lakóhelyüket elhagyni kényszerült lakosokat, hogy várjanak visszatérésükkel az izraeli határ menti közösségekbe, amíg az izraeli hadsereg kivonul. A libanoni média szerint a lakosok ettől függetlenül megindultak haza.

Reggel a KAN közszolgálati műsorszolgáltató arról számolt be, hogy nyolc jármű és egy motorkerékpár érkezett a Hezbollah embereit szállítva Kfar Kila romjaihoz, Metula közelében. A helyszínen tartózkodó izraeli erők figyelmeztető lövésekkel elűzték őket.


Adatok: A Hezbollah támadásai következtében 2023. október 7 és 2024. november 26 (22:31-ig), 22715 légiriadó volt Izraelben. 16198 rakéták és 6517 drónok miatt.

A legtöbb riadó Kirjat Smonában volt, majd Margalit, Miszgav Am és Metula követik a sort.

A háború kezdete óta – 2874 épületben keletkezett kár az északi településeken. Közülük 841 közepes vagy súlyos kárt szenvedett, ezek újjáépítésre szorulnak – derül ki a Védelm8 Minisztérium adataiból.

Kirjat Smona szenvedte el a legsúlyosabb károkat – 382 épület, amelyből 73 közepesen/erősen károsodott. Utána Slomi, Naharia, Menara és Metula következik.


Déli front: A légierő hajnalban a hírszerző szolgálatok irányításával likvidálta a Hamász terrorszervezet Gázaváros Dandárjának orvlövész egységének magas rangú tagját, aki egy korábban iskolaként szolgáló létesítmény helységéből tevékenykedett.

A terrorista irányította a térségben bevetett izraeli erők elleni terrorcselekményeket, és a helységben, melyben tartózkodott, rengeteg hadieszközt tárolt. A létesítményre a légierő augusztusban már csapást mért, likvidálva több mint 30 terroristát, akik a Hamászhoz és a Palesztin Iszlám Dzsihádhoz tartoztak.

A légicsapás előtt a hadsereg számos intézkedést tett, hogy csökkentse a civilek bántódásának kockázatát, beleértve a precíziós lőszerek használatát és a légi megfigyelést.


Tűzszünet? Az AFP francia hírügynökség ma reggel egy magas rangú Hamász-tisztviselőt idézett, mondván, a szervezet készen áll a tűzszünetre, miután életbe lépett az Izrael és a Hezbollah terrorszervezet közötti megállapodás.

Az AFP által idézett névtelen Hamász-tisztviselő azt mondta, hogy ,,továbbítottuk az egyiptomi, katari és török közvetítőknek, hogy a Hamász készen áll a tűzszüneti megállapodásra és egy fogolycserére vonatkozó komoly alkura”.

Amikor az Egyesült Államok elnöke, Joe Biden tegnap este bejelentette a libanoni tűzszünetet, összekapcsolta azt a Hamásszal való rendezéssel, valamint a túszalkuval. Szerinte az északi határon kialakult tűzszünet az egész térséget közelebb hozza egy új napirendhez, ,,ahol a palesztinoknak saját államuk lesz, és képesek lesznek teljesíteni ambícióikat anélkül, hogy Izraelt fenyegetnék.”

A Gázai övezetben kialakult helyzettel kapcsolatban az elnök hozzátette: ,,A Hamásznak most van választási lehetősége – csak a túszok, köztük az amerikai állampolgárok szabadon bocsátása teszi lehetővé a harcok befejezését és a humanitárius segélynyújtást. Az elkövetkező napokban Törökországgal, Egyiptommal, Katarral, Izraellel és Egyiptommal együtt megpróbáljuk elérni a tűzszünetet Gázában és a túszok szabadon bocsátását.”

Tegnap este az Al-Araby Al-Dzsadid újság arról számolt be, hogy várhatóan egy egyiptomi biztonsági küldöttség érkezik Izraelbe, azzal a céllal, hogy magas rangú tisztségviselőkkel tárgyaljon a túszalkuval kapcsolatban. A delegáció várhatóan megvitatja a háború utánra vonatkozó javaslatokat.

A jelentés szerint Izrael benyújtott egy vázlatot, amely szerint az övezeten belül 50 kilométer izraeli felügyelet alatt marad demilitarizált zónaként vagy biztonsági övezetként, de a Hamász és a többi frakció ragaszkodik Izrael teljes kivonulásához az övezetből és a teljes tűzszünethez. Kairó közvetítőikén meggyőzné az izraeli kormányt, hogy csökkentse követeléseit a háború befejezése érdekében.

A KAN közszolgálati műsorszolgáltató a hétvégén egy palesztin forrást idézett, aki részt vesz a túszalku tárgyalásokon, mondván, nem igaz az az izraeli állítás, hogy a Hamász tűzszüneti kötelezettség nélkül vállalja a megállapodást. Egy másik, a tárgyalásokon részt vevő forrás úgy becsülte, hogy az Izrael és a Hezbollah közötti tűzszünet gyengítené a Hamász pozícióját, és akár rugalmasságra is kényszerítheti a megállapodást illetően.

The post Libanon után jön Gáza is? A Hamász készen áll first appeared on Új Kelet Live.