Avi/ujkelet.live

A háború 468. napja, Gázai övezet: 11:11-kor aktiválódtak a szirénák a gázai határ melletti Szderotban. Az Izraeli Védelmi Erők szerint terroristák három rakétát lőttek ki az övezet északi részéről, melyek közül egyet elfogott a légvédelem, egy a városban landolt, a harmadik pedig nyílt területen. Sérülés nem történt.

A katonai rádió szerint a rakéta körülbelül száz méterre csapódott be egy óvodától. Néhány perccel a riasztás előtt a gyerekek befejezték a játékot az udvaron és bementek az épületbe. Csak a szerencsének köszönhető, hogy a gyerekek és a személyzet egyik tagja sem sérült meg.


Menesztések: A Polgárvédelmi Parancsnokság vezetője, Rafi Milo vezérőrnagy menesztetett két századparancsnokot, miután hazudtak a nyomozás során és összehangolták verzióikat, jelentette reggel a KAN közrádió.

Két héttel ezelőtt, egy hadműveleti tevékenység során a tisztek parancsnoksága alatt az izraeli erők tüzet nyitottak egy palesztin járműre, miután tévesen azt hitték, hogy egy gyanús jármű. A lövöldözés következtében egy idős palesztin nő megsérült.

Miután az Etzion Regionális Dandár parancsnoka által vezetett vizsgálatot lefolytatták, és tanúvallomásokat valamint bizonyítékokat gyűjtöttek be a helyszínről, a dandár parancsnokában felmerült a gyanú, hogy a két tiszt hazudott, és egyeztette a verziókat az eset eltussolására. Miután a tiszteket szembesítették a megállapításokkal, ,,beismerték a hazugságot, bocsánatot kértek, és vállalták a felelősséget tetteikért” – mondta az izraeli hadsereg szóvivője.


Veszélyben a katonák: Izraeli biztonsági források elismerik, hogy egyre több kísérlet történik arra, hogy izraeli katonák ellen jogilag fellépjenek külföldön, és ezt ellenséges elemek ,,sikeres módszereként” határozzák meg, amely akár sikerrel is járhat. A becslések szerint azonban a legtöbb baráti országban jelenleg nincs azonnali és konkrét félelem tömeges letartóztatási parancsoktól.

Az első alkalommal nyilvánosságra hozott adatok azt mutatják, hogy a háború kezdete óta mintegy 50 feljelentést tettek külföldön tartalékos katonák ellen, és ezek közül 10-ben indítottak vizsgálatot az országok. Egyelőre egyetlen katonát sem tartóztattak le.

Bár vannak olyan országok, amelyek „problémás potenciállal” rendelkeznek, még nem adtak ki hivatalos irányelveket, amelyek megtiltják az utazást bizonyos országokba. Külön említik azonban az egyedi eseteket, mint például a kettős állampolgárságú katonákét – különösen olyan országokból, mint Dél-Afrika –, vagy olyan eseteket, amikor hírszerzési információk állnak rendelkezésre egy bizonyos személy elleni fellépés szándékáról.

A biztonsági szervezetben a jogi kockázatok felmérése a döntéshozatali folyamat szerves részévé vált, és általános irányelvet adtak a közösségi oldalakon való jelenlét csökkentésére.

A részleteket ismerő források aggodalmukat fejezik ki amiatt, hogy nincs terv vagy átfogó mentési rendszer a jelenség kezelésére.

Az izraeli média tegnap arról számolt be, hogy egy brazíliai bíróság elrendelte a rendőrségnek, hogy folytasson nyomozást és tegyen intézkedéseket egy, az országban kiránduló izraeli katonával szemben, akit azzal gyanúsítottak, hogy háborús bűnöket követett el Gázában.

A katona ellen nem adtak ki letartóztatási parancsot, és sikerült elhagynia az országot.

A palesztinbarát Hind Radzsab Foundation (HRF) szervezet által a bírósághoz benyújtott panasz fényképeket és videoklipeket mutat be az izraeli turistáról, amint robbanóanyagot helyez el, és részt vesz házak lerombolásában a Gázai övezetben. A szervezet szerint palesztin családok, akiknek az otthona megsemmisült, csatlakozást kértek a katonával szembeni perhez.

A Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Binjámin Netanjahu miniszterelnök és Joáv Gallant volt védelmi miniszter ellen, valamint a Hamász terrorszervezet gázai vezetője, Jechíje Szinwar, Mohammed Diab Ibrahim al-Masziri, a katonai szárny vezetője, ismertebb nevén Mohammed Deif, valamint a politikai szárny vezetője, Iszmail Hanije ellen is. Az említett hamászosok mindegyikét Izrael időközben likvidálta.

Kétségtelen, hogy az elfogatóparancsok kibocsátása óta egyre több ország érzi úgy, hogy van mozgástere büntetőeljárást indítani aktív szolgálatban lévő vagy volt katonák ellen, a palesztinbarát szervezetek pedig erre próbálnak játszani. Izrael ezúttal az utolsó pillanatban meg tudta akadályozni, és a katona megúszta, de a messzemenő következmények egyértelműek.

The post Rakéták Gázából, menesztések és veszélyben a katonák külföldön first appeared on Új Kelet Live.