Avi/ujkelet.live

A háború 370. napja: Az Izraeli Védelmi Erők közölte, hogy délelőtt körülbelül 40 rakétát lőttek ki Libanonból Felső-Galileára. A lövedékek egy részét elfogták a légvédelmi rendszerek, de becsapódások is történtek.

Sérülésről nem érkezett jelentés.


Frontok: Az izraeli erők folytatják műveleteiket Libanon déli részén és a Gázai övezetben: az elmúlt nap folyamán a légierő több mint 140 terror-célpontot támadott Libanonban és Gázában.

A csapatok Dél-Libanonban fellépnek a terror-infrastruktúrák és a Hezbollah terroristái ellen. A csapatok számos terroristát öltek meg közelharcban, és légicsapások irányításával, valamint több száz különféle típusú fegyvert találtak és semmisítettek meg, beleértve az északi településekre becélzott páncéltörő rakétákat és rakétákat, valamint a Hezbollah földalatti infrastruktúráját.

Mindeközben a Gázai övezetben, Dzsabaliában a 162. hadosztály erői több tucat terroristát öltek meg az elmúlt nap során, köztük olyan terroristákat, akik páncéltörő rakétát lőttek ki az erőre, és számos fegyvert lokalizáltak a területen, köztük Kalasnyikov típusú fegyvereket, RPG-ket és lőszereket.

Rafahban a Gázai Hadosztály erői rakétavetőket, fegyvereket és földalatti alagút bejáratokat találtak és semmisítettek meg.

A Gázai övezet középső részén a 252. hadosztály erői az elmúlt 24 órában sok terroristát likvidáltak, fegyvereket találtak és katonai infrastruktúrát semmisítettek meg a térségben.

Az elmúlt nap folyamán a légierő a manőverező erők segítésére a Hezbollah terrorszervezet több mint 110 katonai célpontját támadta Libanonban és a Hamász terrorszervezet mintegy 30 terrorcélpontját a Gázai övezetben, köztük terrorsejteket, fegyverraktárakat, rakétaindítókat, katonai épületeket, földalatti infrastruktúrákat és egyéb katonai infrastruktúrákat.

,,Az Izraeli Védelmi Erők erői felkészültek mind védekezésre, mind támadásra, minden szektorban” zárja a hadsereg nyilatkoztata.


Új elnökválasztás: A Wall Street Journal reggel amerikai és arab forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy a Biden-kormány a Hezbollah elleni izraeli hadműveletét eszközként arra akarja használni, hogy véget vessen a terrorszervezet dominanciájának a libanoni vezetésben, többek között egy új elnök megválasztásával.

Antony Blinken amerikai külügyminiszter a napokban beszélt Katar, Egyiptom és Szaúd-Arábia vezetőivel, és arra kérte őket, támogassák egy új libanoni elnök megválasztását. Mindeközben Amos Hochstein közel-keleti különmegbízott azt az üzenetet közvetítette az arab tisztviselőknek, hogy a Hezbollah izraeli támadások általi meggyengülése lehetőség arra, hogy véget vessenek az országban uralkodó politikai zsákutcának, mely azóta tart, hogy Michel Aoun volt elnök 2022-ben befejezte mandátumát.

Az ügyet ismerő szaúdi tisztviselők elmondták, hogy a Hezbollah hatalomból való kiszorítására irányuló amerikai kezdeményezés szaúdi támogatást élvez, de diplomáciai források szerint a kezdeményezés nagymértékben függ Libanon központi vezetőitől, köztük Nadzsib Mikati libanoni miniszterelnöktől és a parlament elnökétől, akiknek össze kell fogniuk az ország különböző politikai frakcióit az új elnök megválasztásához.

Katari és egyiptomi tisztviselők azt mondták az amerikai tisztségviselőknek, hogy ,,irreálisnak, sőt veszélyesnek” tartják a kezdeményezést, azt állítva, hogy Izraelnek soha nem sikerül megsemmisítenie a Hezbollahot, ezért a szervezetnek részt kell vennie bármilyen politikai rendezésben.

A KAN közszolgálati műsorszolgáltató tegnap arról számolt be, hogy Izrael azzal a kéréssel fordult az Egyesült Államokhoz, hogy Katar segítségével mozdítsák elő az új választásokat Libanonban. Izrael úgy véli, hogy egy új választás gyengíteni fogja a Hezbollah hatalmát a libanoni kormányban, és Katar képes befolyásolni a kérdést. Az amerikai kormány nem utasította el az ötletet.


Tűzszünet csavarral: A Moszad kémszolgálat vezetője, David Barnea a napokban azt mondta a CIA vezetőjének, Bill Burnsnek, hogy minden jövőbeli megállapodásnak a tűzszünetről a Hezbollah terrorszervezettel tartalmaznia kell egy túszalkut a Hamász terrorszervezettel Gázában, idézett tegnap a Walla hírportál egy magas rangú amerikai tisztviselőt és egy másik, az ügyet jól ismerő forrást.

Ez változást jelent Izrael álláspontjában, miután Jeruzsálem az elmúlt hónapokban megpróbálta szétválasztani a helyzet csillapítását célzó megállapodást az északi határon és a gázai tűzszünet között.

A Hezbollah is változtatott álláspontján az elmúlt napokban. Miután hónapokig a megállapodást az izraeli határon folytatott harcok leállításáról a gázai háború leállításához kötötte, most a terrorszervezet vezető tisztviselői jelzik, hogy készek egy olyan tűzszünetre, amely nem kapcsolódik a gázai helyzethez.

Izrael és az Egyesült Államok egyetértenek abban, hogy ebben a szakaszban semmilyen lépést nem kell tenni a libanoni tűzszünet elérése érdekében, és először be kell fejezni az izraeli hadsereg Hezbollah infrastruktúrájának megsemmisítésére irányuló szárazföldi hadműveletet az Izraellel közös határ menti térségben.

Az amerikai külügyminisztérium szóvivője, Matthew Miller kedden kijelentette: ,,Támogatjuk Izrael dél-libanoni szárazföldi hadműveletét, hogy erodálja a Hezbollah infrastruktúráját, és hogy diplomáciai egyezség születhessen” – jegyezte meg.

Az Izrael és az Egyesült Államok közötti tárgyalásokon felmerültek ötletek arról, hogy milyen lesz a libanoni háború kilépési stratégiája a dél-libanoni hadművelet befejezése után, és hogyan lehet a Hezbollahra nehezedő nyomást kihasználni a túszalku megkötésére.

Egy magas rangú amerikai tisztviselő szerint Barnea az elmúlt napokban felvetette a kérdést Burnsznek és más magas rangú amerikai tisztviselőknek.

Barnea kijelentette, hogy Izraelnek és az Egyesült Államoknak csak akkor kell megállapodnia a libanoni tűzszünetről, ha az magában foglalja a Gázában fogva tartott túszok szabadon bocsátásáról szóló egyezmény megkötését is, mondta a magas rangú amerikai tisztviselő.

A Moszad vezetője kifejtette, hogy így el lehetne érni a Hezbollahnál, Iránnál és a térség más elemeinél, hogy további nyomást gyakoroljanak a Hamász vezetőjére, Jechíje Szinwarra, hogy beleegyezzen az asztalra kerülő túszalkuba.

Joe Biden elnök közel-keleti főtanácsadója, Brett McGurk az őszi zsidó ünnepek alkalmából rabbiknak tartott konferenciabeszélgetésén elmondta, hogy tudomásuk szerint Szinwar még mindig életben van, és túszokkal van körülvéve egy gázai alagútban. Szinwar akadályozza a túszok szabadon bocsátásáról és a gázai tűzszünetről szóló megállapodást.

McGurk hozzátette: Biden elnök és Binjámin Netanjahu miniszterelnök tegnapi telefonbeszélgetésének középpontjában az Izrael elleni iráni támadás állt. Ha ismét meg kell védenünk Izraelt egy iráni támadástól, megtesszük. Továbbra is fellépünk Irán elrettentése érdekében a térségben lévő erőink révén. Izrael biztonsága iránti elkötelezettségünk sziklaszilárd.


Ha már Irán: A biztonsági kabinet csütörtökön összeül, hogy szavazzon Izrael Irán ballisztikus rakétatámadására adott válaszáról, nyilatkozta egy izraeli tisztviselő a CNN-nek.

Joáv Gallant védelmi miniszter szerdán a 9900-as hírszerzésnél tett látogatása során kijelentette: ,,Az iráni támadás agresszív, de pontatlan volt, másrészt – a mi támadásunk halálos lesz, precíz és mindenekelőtt váratlan, nem fogják tudni felfogni, mi és hogyan történt.”

The post 40 rakéta Libanonból, frontok, a helyzet kihasználása és tűzszünet csavarral first appeared on Új Kelet Live.